Bebeklerini Tuvalet Yerine Topluma Açık Alanlarda Emzirmek İsteyen Anneler ve Onlar İçin Tasarlanan Ürün Hakkında Konuşalım!

15PAYLAŞIM

Bu konuyu ne zaman aşacağız acaba?

Gerek yurt dışında gerekse ülkemizde yıllardır bir annenin bebeğini nerede ve nasıl emzirmesi gerektiğini tartışıyoruz.

Bir kadının dışarıda bebeğini emzirmesinin ahlaki boyutlarını tartışanlar kadar bebeğin sağlıklı bir alanda beslenmesinin hakkı olduğunu düşünenler de var.

Çocuklarını dışarıda emziren anneler sürekli uyarılarla karşılaşıyor ve bebeklerini beslemeleri engelleniyor. Bu ahlaki algıdan dolayı da kadınlar, bebeklerini sağlıksız ortamlarda yani tuvalet köşelerinde emzirmek zorunda kalıyor.

Şöyle düşünün: Siz bile ağzınızda yemek varken tuvalete girmeyi uygun görmediğiniz halde neden ufacık bebek tuvalette beslenmek zorunda kalsın? Onun da sağlıklı ortamlarda beslenmek hakkı değil mi? Evet, hakkı.

Ayrıca çocuk sahibi olanlar da bilir. Çocuğun belli bir beslenme düzeni vardır ve yeni doğum yapan bir kadının memesinden çoğu zaman aniden süt gelir. Bu noktada da gelen sütle bebeğini o an beslemek durumunda kalabilir. Haliyle koştur koştur kapalı alan aramak yerine bulunduğu yerde hemen bebeğini emzirmesi daha uygun olmaz mı sizce de?

Tüm bu tartışmalarla beraber hem annenin hem de bebeğin emzirme sırasında rahat etmesi için emzirme örtüleri tarzında "kolaylaştıran" ürünler de ortaya çıktı ve birçok anne de bu ürünleri tercih etti.

Tabii üreticiler sadece örtüyle sınırlı kalmadı. 52Hours da, kadınların çocuklarını "otel, ofis, restoran, müze" gibi kamuya açık alanlarda rahatlıkla emzirebilmelerini sağlayan bu ürünü tasarladı.

Tasarımın amacı kamusal alanda annelerin çocuklarını hijyenli bir şekilde beslemelerini sağlamak. Kanat şeklindeki tasarımı nedeniyle de mahremiyet sorununu çözeceği söyleniyor tabii.

Evet, belki bu ürünle birlikte anneler bebeklerini daha sağlıklı bir ortamda emzirecek ama bir yandan baktığımızda o eleştirilen mahremiyet algısını yeniden üretiyor gibi. Sizce de bir yandan da bu boyutu pekiştirmiyor mu?

Siz bu meseleyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Böyle ürünlere gerek var mı?

Siz bu meseleyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Böyle ürünlere gerek var mı?
Siz bu meseleyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Böyle ürünlere gerek var mı?
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dilek-karadeniz

göğsunuzu göstermek istiyosanız, böyle ajitasyonlara gerek yok. açın kimsenin bişey dediği yok size. ne diyelim yani

buse-kutlu1

ajitasyon? mesele insanların rahatça bebeklerini besleyebilmesi

buse-kutlu1

He annenin bu konu için kişisel bir fikri olabilir ama asıl önemli olan her fikir sahibinin özgür biçimde hareket edebilmesini sağlamak. Rahatça, saklanmak durumunda kalmadan emzirmek isteyen öyle emzirebilsin örtünmek, mahremiyet isteyen de o şekilde emzirsin. Önemli olan konunun seçenek haline gelebilmesi.

arslanoglu

ben kendim açık şekilde emzirme yapamam ki millet neden görsün rahat edemem. bu kişiseldir o yüzden. kapalı hijyenik yerler tercihim.

canel-soymaz

arkadaşım adamlar rahat rahat emzirin diye alet yapmışlar ama siz illa ortalıkta açık memeyle emzirmek istiyorsunuz derdiniz ne tam olarak ? feminist ablalar lütfen çıplak gezmeye başlayın artık sizde rahat edin bizde rahat edelim

asihancan

dostum çocuğun yok anlaşılan. o yüzdende böyle mal mal konuşmayı kendine hak görüyorsun ama o iş öyle değil önce bir çocuk yap. sonra karın için ulan nerde emzirebilir diye yer ara . bulamazsan kuytu köşeye geç üatünd örtü at küçücük bebeğin zaten güçsüz dudağıyla meeme emmeye çalışsın emdikteen sonra kan ter içinde kalsın. bak bakalım o zamanda böyle konuşabilecekmisin. anneyi hiç söylemiyorum hissetmediğim halde emzirirken ne kadar zorlanıyorşar ateşleri çıkıyor canları yanıyor belleri aprıyor. seni doğuran emziren anneye saygın olsun ondan sonra konuş. burada söylenen aç memeni ortalıkta açık dolaş değil çocuğunu açık alanda emzirmekten bahsediliyor. senin akşın son resimde sakız çiğneyen kadında kalmış.

warcry

sakız patlatan ablanın fotoğrafı sosyal duyar iöeriğiyle alakasız olmuş

angierose

kucağındaki bebek de fake :D

Görüş Bildir