Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakın Burası Çok Önemli: Toplu Taşıma Araçlarında Namaz Kılan İnsanlar Hakkında Konuşmamız Gereken Şeyler Var!

546PAYLAŞIM

Diyanet'e göre toplu taşıma araçlarında namaz kılınabilir mi?

Sosyal medyaya son günlerde sık sık düşen videolarda hareket halindeki otobüste namaz kılan insanlar görüyoruz. Bir tanesi de buydu...

Peki, dini açıdan böyle bir şey mümkün mü?

Öncelikle namazın şartlarına bakalım:

  • Hadesten tahâret,

  • Necâsetten tahâret,

  • Setr-i avret,

  • İstikbâl-i kıble,

  • Vakit, 

  • Niyyet.

Namazın şartlarından hadesten tahârete göre namaz kılan kişinin temizlenmesi, abdestsiz ise abdest alması gerekir.

Bu şarta göre otobüse binmeden önce abdest alındıysa sorun yok ama tabii ki abdestin bozulmamış olması gerekir.

Necâsetten tahâret, yani namaz kılacak kişinin bedeninde veya elbisesinde ya da namaz kılacağı yerde şer`an necis (pis) sayılan bir madde varsa, onun temizlenmesi gerekir.

Otobüslerin ne kadar kirli ortamlar olduğunu biliyoruz. Ayrıca ayakkabılarını çıkarmadan namaz kılmaları dinen uygun değil. Bu nedenle, namazın bu şartıyla ilgili sıkıntılar doğabilir.

Setr-i avret, yani örtünme; vakit ve niyyet ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmasa da istikbâl-i kıble şartı otobüs hareket ettikçe bozulur.

Otobüsün en küçük manevrasında bile namaz kılan kişi kıbleden muhtemelen uzaklaşır. Bu nedenle bu şartı da yerine getirmek mümkün olmayabilir.

Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda ne diyor?

Otomobil, otobüs, uçak ve tren gibi ulaşım araçlarında nafile namaz kılmanın caiz olduğunu ancak normal durumlarda farz namazların kılınmasının uygun görülmediğini ifade eden Diyanet, şöyle özetlemiştir: 

Çünkü söz konusu ulaşım araçlarında namaz kılındığı takdirde namazın kıyam, rükû, secde ve istikbâl-i kıble gibi farzlarını yerine getirme imkânı yoktur. Nitekim Resûlullah (s.a.s.), nafile namaz kılarken, hangi istikamete dönerse dönsün bineği üzerinde namaz kılardı. Farz namaz kılmak istediğinde ise bineğinden iner ve kıbleye dönerek namazını kılardı (Buhârî, Salât, 31).
Cana ve mala zarar gelme korkusunun bulunduğu hâllerde veya yerin çamurlu olması, namaz kılacak uygun bir yerin bulunmaması gibi zaruret hâllerinde, binek üzerinde farz namaz kılmak da caiz görülmüştür (Kâsânî, Bedâî’, I, 108).
Hz. Peygamber zamanında ve müctehit imamlar döneminde günümüzdekine benzer nakil araçları yoktu. O zaman mevcut olan nakil araçları hayvan ve gemi idi. Genelde insanlar kendi hayvanları ile seyahat ederler ve diledikleri zaman durup, istedikleri zaman yollarına devam edebilirlerdi. Onun için, namazı hayvan sırtında kılma zorunlulukları yoktu. Gemide seyahat edenler ise, gemi duruyor ise normal yerde kılıyorlarmış gibi, kıbleye dönerek rükû ve secdeyi yaparak namazlarını kılarlardı. Gemi hareket hâlinde ise, yapabiliyorlarsa ayakta rükû ve secdeyi yaparak, geminin hareketine göre kıbleye doğru dönerek kılarlar, buna güçleri yetmezse oturdukları yerden rükû ve secdeyi yaparak kılarlardı (Semerkandî, Tuhfe, II, 156; Kâsânî, Bedâî’, I, 109).
Günümüzde, otobüs, tren ve uçak ile seyahat edenler, namazlarını ayakta ve kıbleye dönerek kılmaları genellikle mümkün olmadığından, oturdukları yerde îma ile kılabilirler. Bununla birlikte namazlarını yolculuk öncesinde veya sonrasında ya da mola yerlerinde cem ederek de kılabilirler. Ancak otobüs firmalarının yolcuların dini hassasiyetini gözeterek mola zamanını namaz vakitlerine denk gelecek şekilde düzenlemeleri tavsiye edilir.

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alf

dinden soğutuyorlar ya küfür etmeyeyim diyorum ama ediyorum amk larıma. angutlar robotlaşmış daha dinin gereklerini yollarını bilmiyorlar. ben namaz kılmıyorum ben biliyorum angutlar yobazlar her yerde.

aysn_aysn

Bunlar alenen islamiyete yapılan saygısızlıktır.İslamiyeti küçük düşürmek, dinin direğidir denen namaz ibadetinin kıymetini küçültmek istiyorlar.Namazın hangi durumda kılınıp hangi durumda kılınmadığını namaz kılan herkes bilir.Geçen hafta Anlatya da otelin bahçesinde bir kadın köşeye çekilip namaz kıldı.Fakat arkasından onlarca şortlu adamlar geçti.Baktım bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedim.Sanki otel de namaz kılacak bir odan yokmuş gibi.Bunların amacı tamamen gösteriş.

corpse-bride

gösteriş sebebide belli sen o toplu tasımaya ayakabı ıle bınıyorsun kımbılır nerelere basılmıs ayakkabı tabanı ıle dolasıyorsun o otobusun ıcınde pıslık yuvası olan tabanın ustune ortu ortup namaz kılmak ancak sovdur .her kose basında camı varken oraya gıtmemek sacmalıgın danıskasıdır . bı ınsan cok dındarın ayagı cekıyorsa zaten ondan uzak durucaksın her turlu pıslık vardır onda

bwayne

Boş iş.

muhammed-emin-bagci

Bunlar müslüman değil arkadaşlar . Allah 'ın hangi ayetinde ezan okununca iki elin kanda olsa da bırak namaza dur var. Bi kere otobüsün sürekli yönü değişiyor kıbleyi nasıl tutturucan . Böyle şarlatanlar yüzünden millet islamdan soğuyor.

Görüş Bildir