Asya Kıtası Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 14 Çok İlginç Bilgi

3PAYLAŞIM

Dostlar, bildiğiniz gibi ülkemizin topraklarının %97'si Asya kıtasında bulunuyor; bunu çoğumuz ilkokulda öğrenmişizdir. Peki madem bir Asya ülkesiyiz, bu kıtanın geri kalanı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmamız gerekmez mi? İşte Türkiye nüfusunun büyük bölümünün hayatını üzerinde sürdürdüğü Asya kıtası ile ilgili 14 çok ilginç bilgi:

1. Asya kıtası, dünyadaki tüm kara alanının %30'unu oluşturmakta ve 4 milyarın üzerinde insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu da kıtayı iki anlamda da dünyanın en büyük kıtası yapar.

2. Dünyanın en popüler dinlerinden olan Hristiyanlık, İslam, Hinduizm ve Budizm gibi dinlerin tamamının kökü Asya'da bulunmaktadır.

3. Dünyadaki pirincin %90'ı Asya kıtasında tüketilmektedir.

4. Çin'in, Güney Asya'nın ve Afrika'nın bazı bölümlerinde maymun beyni lezzetli bir yiyecektir.

5. Genel kanının aksine, kaplanların büyük kısmı Afrika'da değil Asya'da yaşamaktadır.

6. Hristiyanlık, Museviliğin ayrı bir kolu olarak 1. yüzyılın ortalarında belirmeye başlamıştır ve kısa sürede tüm Asya'ya, Mezopotamya'ya ve Avrupa'ya yayılarak 4. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun resmi dini olmuştur.

7. 2007 yılında yapılan çalışma ile bugün evlerimizde beslediğimiz kedilerin, eski zamanlarda (M.Ö. 8000) Yakın Doğu'da yaşayan vahşi kedilerin soyundan geldiği kanıtlanmıştır.

8. Cengiz Han ve ordusunun, Asya ve Avrupa'da toplamda 40 milyon insan öldürdüğü düşünülmektedir.

9. Asya kıtasının bazı bölgelerinde insanlar, temiz su kaynaklarına ulaşmak için günde ortalama 6 kilometre yol kat etmektedir.

10. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre Asya kıtası, 3,3 milyon milyonere sahiptir. Kıta, bu sayıyla 3,4 milyon milyonere sahip olan Kuzey Amerika'nın yalnızca biraz gerisinde kalmaktadır.

11. Büyük İskender, yaşadığı dönemde Makedonya'nın, Mısır'ın, Perslerin ve Asya'nın krallığı görevini aynı anda üstlenmiştir.

12. Hong Kong, 8,000 adet gökdeleniyle, dünyanın en çok gökdelene sahip bölgesidir. Hatta bu sayıyla New York'u ikiye katlamaktadır.

13. Endonezya, dünyanın yalnızca adalardan oluşan en büyük ülkesidir. Ülkede toplamda 17,508 ada bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 6,000'inde insanlar yaşamaktadır.

14. Dünyanın en büyük heykeli, 153 metrelik uzunluğuyla Çin'de yer alan Buda İlkbahar Tapınağı'nda bulunmaktadır.

Artık sen hatırlamak zorunda değilsin.

Q senin yerine bankacılık işlemlerini takip eder, tek bir onayınla işlemleri halleder. Önemli konularda bildirim göndererek seni uyarır. 

Q her zaman yanında.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
natsemender

#5 Kaplanların büyük kısmı değil tamamı Asya'da. Afrika'da kaplan yok ki zaten aq azı orada çoğu Asya'da olsun.

sbstnbjk

15. Asyalı insanlar genellikle hafif gerizekalıdır ve az gelişmiştir. Genelleme yapmak istemezdim ama ne kadar Asyalı tanıdıysam böyle.

selaminko

asyada yer alan ülkeler: japonya, güney kore, rusya, çin, türkiye, israil de var. farkındasın di mi ?

sbstnbjk

Evet. Japonya, Güney Kore ve İsrail dışarıda bırakılabilir. Bu 3 ülkenin nüfusu toplam 200 Milyon. Asya'nın toplam nüfusu 4,5 milyar.

baris011

ekranın tam ortasında duran ve gitmeyen QNB sana girsin onedio

farkedmez

tam sövecektim söven çıkmış :)

reshontheway

Birilerinin bunlara bu tarz reklamların markayı daha da itici hale getirdiğini anlatması lazım.

bilemiyorum-altan-bilemiyorum-

ben de sadece ben de çıktı sandım, kapatmak için (X) nerede diye arıyordum :)

culog

Bazen reklam kapatacağım diye içeriği okuyamıyorum. Yönlendirme yapıyor. Ben de sinirlenip içeriğe bakmadan çıkıyorum. :D

enerji.

Kaplanlar çok tatlı varlıklar lan, gelip yanlarına bir sevmek istiyorum özellikle bebek olanlarını 🥰 AMA Dünyada en güzel varlık Kedidir ve Sarı bir Yavru Kedinin kafası Dünyada en tatlı kafadır! 🥰🥰

birinci-tekil-birey

Ayrıca halen insan hayatının en değersiz olduğu kıta olarak da başa güreşir.

Görüş Bildir