Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Araba Fiyatları Arşa Çıkmışken Arabanızın İkinci El Değerini En Az On Bin Lira Arttıracak Tavsiyeler!

71PAYLAŞIM

Herkes aracını değerinin üzerinde satmaya çalışıyor, sizin aracınızın nesi eksik?

Son bir yıl içerisinde ikinci el araba piyasasının şahlandığını şu içerikte anlatmıştık 👇

Sıfır Kilometre Alacağımıza Para Biriktirip Eskisini Alalım: İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Uçtu? - onedio.com
Sıfır Kilometre Alacağımıza Para Biriktirip Eskisini Alalım: İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Uçtu? - onedio.com

"Neden böyle oldu" sorusunu sorup gerçeklikten uzaklaşmaya gerek yok. Artık araba fiyatları hayli yüksek ve herkes araba fiyatını yükseltmeye çalışıyor.

Büyük bir kısmı "Millet 100 bin lira yazmış benim arabam da iyi, 110 bin yazarım" diyerek fiyatları şişiriyor olsa da arabanızın kondisyonunu iyileştirip detayları geliştirerek arabanızın değerini arttırmayı deneyebilirsiniz. Arabanızı satacak olmasanız bile her yönüyle eksiksiz olmasını sağlarsınız, bu da bir kâr.

Aracınızın motorunu, iç ve dış aksamlarını temiz tutun.

Özellikle motor temizliği pek kolay değil biliyoruz ancak motorunuzun temiz olması hem daha sağlıklı çalışmasına hem de olası bir sorun olduğunda daha kolay fark etmenize yardımcı olur. Tabii daha geç eskimelerini sağlar ve kaputu açan biri için çok daha güven verici bir görüntü olur.

İç aksamların ufak paralarla çözülecek detaylarını iyileştirin.

Vites topuzunuz yıprandıysa tamir ettirin yahut yenisini alın, havalandırma menfezleriniz kırıldıysa yaptırın. Kapı kolunuz kırıldıysa değiştirin, hepsi kolayca yapılacak ancak ilk bakışta derli toplu görüntü yarattığı için göz zevkinizi arttırıp aracınızı daha diri gösterecek.

Aracınıza yılda ya da iki yılda bir ekspertiz yaptırın.

Görünmeyen problemler görünür hale gelene dek aracınıza zarar verebilir, bir de hava yastığı yahut emniyet kemeri gibi ekipmanlarınız sorunlu olabilir. Ön lastiklerinizden biri birkaç santim geriye çekildiyse bunu ölçmek kolay ancak gözünüzden kaçarsa ciddi bir kaza yaşayabilirsiniz.

Örnekleri çoğaltmaya gerek yok, iyi bir ekspertizin kapısını çalarak aracınızın check-up'ını yaptırın. Sorunlar varsa listeleyin, ara ara çözümler üretin.

Aracınızın servis kayıtlarını, değişen parçalarını belgeleriyle saklayın.

Böylece tüm bakımlarını periyodik olarak yaptığınızı kanıtlayabilir, aracınızda hangi eksikleri düzenlediğinizi belgeleyebilirsiniz. Servis kaydı olması şart değil, önemli olan düzenlilik. Kendi hafızanıza olan yükü de azaltmış olursunuz.

Aracınızın aydınlatma sorunu varsa "hayati bir şey yok" diye düşünüp ertelemeyin.

Hem yolcu güvenliğini hem de trafikte fark edilirliğinizi azalttığını unutmamak gerek. Bunun yanında belki de 20 liralık bir ampulü değiştirdikten sonra arabanızın daha bakımlı görüneceğini unutmayın. Alan kişi değiştirebilir ama sizin değiştirmiyor olmanız arabanızı sanki arızalıymış gibi gösterir.

Modifiye bir yaşam tarzı olabilir, tamam. Siz bir gün satmayı düşünüyorsanız arabanızın orijinalliğini sakın bozmayın.

Arabanıza daha şık görünen bir jant taktınız, bir de spoiler eklediniz, çok güzel bir folyo yaptırdınız... Sizin için her şey yolunda ancak arabanız artık orijinal değil. Kısa sürede eski haline dönebilir, bunu alan kişi de bilir ancak üzerinde oynamalar yapılmış bir arabayı satmak her zaman daha zordur. Hele ki farklı zevkleri düşününce.

Arabanıza yazılımla iyileştirme yapmayın, performans arttırırken motora zarar verme ihtimaliniz yüksek.

Fabrikanın arabanıza sunmadığı bir performansı almaya çalışmanın risklerinin siz de farkındasınız. Daha yüksek hızlara daha kısa sürede ulaşabilmek ya da yakıt tasarrufu sağlamak için çalışan sistemi güncellemenin faturası ağır olabilir. Motorunuzun sağlığını bozduktan sonra arabanızı değerinde satabilmeniz de pek kolay değil.

Kitapçık, yedek anahtar, bijon anahtarı... Aracınıza dair orijinal ne varsa elinizin altında tutun.

Tüm bunlar aracınıza verdiğiniz önemin de bir göstergesi. Bir parçayı kaza gibi olağanüstü durumlar dışında değiştirdiğinizde orijinal olanı saklamak, bunun yanında fabrika çıkışı aracın üzerinde olan her şeyi de ayrı bir yerde tutmak arabanızın değerini arttırır, çünkü bu değişimlerin keyfiniz için yapıldığını kolayca kanıtlayabilirsiniz.

İşte, bizim önerilerimiz bunlar. Piyasa ne olur bilinmez ancak bu sekiz tavsiyeyle aracınızı satarken de satmayı planlamıyorsanız kullanırken de kârlı çıkacaksınız. 🖖🏻

Araba, futbol, oyun, muhabbet gibi konularda sağlam içerikler burada! Sağlam bir yolculuk için ihtiyacın olan şey işe Lassa’da!

Sağlam bir yolculuk için Lassa’dan şaşma!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kullanici-turkcell-1052

Motor yıkama tavsiyesini görünce sonrasını okumadım.

erlik

Bence aracınızı satmayın. 98 model 1.4 450 km civic gözümün önünde 38 bin'e satıldı. Bizim emektar sirion için 50 veren oldu. 2 sene önce taş çatlasa 19-20 ediyordu. Satıp alfa romeo alayım diyordum. O zaten Yakında evin içine sokarım ben arabayı.

suddendiet

Motoru yeni yıkanmış bir aracı almayın; yağ kaçaklarını gizlemeye çalışıyorlardır. Ayrıca su-sabun ile yıkanmış ve elektrik arızası vermesi yüksek ihtimal olabilir.

Görüş Bildir