Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alman Polisine Kürekle Girişen Adam: Berlin Duvarı'na Gecekondu Diken Yozgatlı Hacı Osman

 > -
Abone ol

Hikayemizin baş kahramanı Yozgatlı bir Türk, Osman Kalın. Osman Amca 1925 yılında doğmuş, ömrü uzun olsun, halen yaşıyorsa bugün 90 yaşında.

1983’te Berlin Duvarı'nın hemen dibindeki çöplerle dolu araziyi temizlemiş, etrafına çit çekerek burada kendi krallığını ilan etmiş.

Daha sonradan etrafta bulduğu işe yarayacak her türlü malzemeyle bu araziye bir gecekondu dikmiş.

1989'da Berlin Duvarı yıkılınca boşalan arazilerin bir kısmını kendi bahçesine katarak bir genişleme politikası izleyen Osman Amca, çok da güzel bir bahçe düzenlemesi yapmış.

Elbette ki evi ve bahçeyi yaparken de yaptıktan sonra da kanuna, kurala bağlılığıyla bilinen Almanlar kendisine zorluk çıkartmış.

Batı Berlin Belediyesi müdahale ediyor ama ortada bir sorun var, Hacı Osman'ın toprağı Doğu Berlin'de kalmış. Belediye zorluk çıkartsa, uluslararası sorun olacak. Bu nedenle eve kimse dokunamıyor.

Duvar yıkıldıktan sonra Almanlar Osman Kalın'a rahat vermiyor, evine polis yolluyor. Sonrasını Osman Amca'nın kendi ağzından olayı dinleyelim:

Osman Kalın'ın diktiği bu gecekondu ve bahçe turistler arasında hayli popüler bir yer. Ziyaretçilerin artışından sonra bahçesini daha da güzelleştiren Osman Amca, bu işten gelir de sağlamaya başlamış.

Alman yasalarına göre bir araziyi 30 sene kullanan biri, oranın tapusunu almaya hak kazanıyor.

Osman Amca'nın söylediğine göre hayali, tapuyu aldıktan sonra buraya bir otel dikip torunlarına miras bırakmakmış.

Bu da 2009 yılında NTV Ana Haber'e konuk olan Osman Amca'nın kendi ağzından hikayesi. Yaptığın gecekondunla, tüfeğe kürekle girişinle, şivenle muhteşem bir adamsın Hacı Osman Amca. Var ol!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
acarruya

Berlin Duvarı, gözyaşı, acı, özlem, keder, utanç, mahkumiyet, mecburiyet ve bazen de ölüm ile bağdaştırılmıştır. Hakkında daha fazla şey bilmekte fayda var. Ben bu yazıda merak ettiğim her şeyi öğrendim. Okumanızı öneririm.

turuncupenguen

Harikasın dedecim ya. Kıvrak zeka, kanun boşluğu, yaptığın işin arkasında durma belki sana hiç yoktan tapu kazandırdı :)

oliver

hacı bizim millet kadar jeopolitik önem taşıyan yerleri mesken edinen başka millet yoktur :D Batı almanya'ya bir kısrak başı gibi uzanan Osman dayıyı tebrik ediyorum! Yaşa, varol Osman dayı! :D

turuncupenguen

Ah Oliver ne güldürdün ya :D

oliver

yalan mı ama :D

Gizli Kullanıcı

Osman tipi hıyarlar yüzünden, estetikten , yeşilden yoksun , şehilerimiz binalarımız var. Bu mallar yüzünden şehir planlaması ekolojik denge nedir bilmemişiz. Belediyenin imar verdiği ya da kaptığımız yer here Sovyetlerin ülkemize ilham kaynağı olmuş tipsiz betornarme 5'er 10'ar katlı apartmanlar dikip gökyüzünü göremez hale gelmişiz.Bu apartmanların sıra sıra dizilip altında dükkanların olduğu caddeyide işlek görüp orayı bir bok zannetmişiz.Yaşadığın yerde sosyalleşebileceğin tek yer cami ve çocuk parkı kalmış.Baktığın yer o kadar çirkin ki her gördüğünde bilinç altına gönderiği negatiflikden dolayı piskopata dönmüşsün.Osman öküzünün yaptığı işten gurulanacağın hiç bir şey yok.Düşünme yetinide kaybettiysen eğer Medeniyeti taklik et çocuğuna yaşanabilir bir çevre bırakmaya çalış... Yazdıklarımın hepsini unut ve sadece evin olduğu resme dikkatli bak gözünü tırmalayan hiç bir şey yok ise eğer sen cennetinde yaşamaya devam et...

azrail18916

olm sen ne zeki bişey çıktın her sikime olmayan fikrini paylaşıyon olm artık anla paylaştıkların fikir değil osuruk:) en iyisi sen yüksek gelişmiş ülkere göt göçü gerçeklerştir :)

xyzbilal

beyin bedava..

kaos_77

anlamayanlar var galiba o evi yaptığı zamanlarda orası 2 ülkenin sınırı, doğu ve batı almanya, doğu dedeyi çıkarmaya kalksa batı müdahele eder, batı aynını yapsa gene doğu müdahele ederdi, o şartlar altında hiçbir ülkenin toprağı olmayan tartışmalı alanı dedemiz görmüş gecekonduyu dikmiş. okumuş cahiller o boş araziyi görseydiniz dedemizin aklına gelen sizin hayalinize bile gelmezdi. ben birgün koridor gibi bir pasajda kavga ettim şikayet için karakola gittim o koridor karakolların sınırıymış a karakolu b ye b karakolu a ya gönderiyor orası bizim bölge değil yetkimiz yok diyor aynı durum, o pasaja gecekondu dikebilirsin yani.

Görüş Bildir