Adalet Bakanı Duyurdu: 'Adli Mercilerimiz Irkçı Ioannis Lagos İçin Harekete Geçti'

 > -
Abone ol

Avrupa Parlamentosu'nda Türk bayrağını yırtarak hakaret içeren ifadeler kullanan ırkçı milletvekili Ioannis Lagos'un yüz kızartıcı suçlar nedeniyle Yunanistan'da pek çok kez tutuklandığı ve ceza aldığı öğrenildi. Hakkında "suç örgütü kurma ve örgüt üyeliği" iddialarıyla soruşturma da açılan Lagos'un 2013'te öldürülen faşizm karşıtı müzisyen Pavlos Fissas davasında da isminin geçtiği belirtiliyor.

Lagos'a yönelik Türkiye ve Yunanistan'dan tepkiler yükselirken ırkçı vekilin Twitter hesabı da askıya alındı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türk Bayrağını aşağılayan kişilerin 1 ila 3 yıl arası hapisle cezalandırıldığını hatırlatarak "Adli mercilerimiz Lagos için harekete geçmiştir. Bayrağımıza hakaretin hem yurt dışında hem de ülkemizde soruşturulması yasal olarak mümkündür." dedi.

Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda Yunan adalarındaki göçmenlerin durumuna ilişkin oturum sırasında aşırı sağ Altın Şafak partisinden AP'ye giren bağımsız milletvekili Ioannis Lagos, 

"Burada göçmenlerin haklarını konuşuyorsunuz. Yunan halkının hakkını kim savunacak? Bir tarafta Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Sizin yaptığınız tek şey ise, bize akın akın göçmen gönderen Türkiye'nin saçlarını doğru yönde okşamak. Ve bu Türk bayrağı kanla yıkanmış bir bayrak" diyerek Türk bayrağını yırtmıştı.

Yunan vekile ilk tepki Çavuşoğlu'ndan gelmişti 👇

Avrupa Parlamentosu'nda Türk Bayrağı Yırtan Yunan Vekile Çavuşoğlu'ndan Sert Tepki: 'Denize Nasıl Döktüğümüzü Irkçılar İyi Bilir' - onedio.com
Avrupa Parlamentosu'nda Türk Bayrağı Yırtan Yunan Vekile Çavuşoğlu'ndan Sert Tepki: 'Denize Nasıl Döktüğümüzü Irkçılar İyi Bilir' - onedio.com

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan vekile sert tepki göstererek Twitter hesabından ''Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir. Avrupa'nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin. Avrupa İslam karşıtlığına ve ırkçılığa artık dur demeli" mesajını paylaşmıştı.

Yunan Dışişleri'nden kınama

Irkçı vekilin eylemi Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından da sert bir dille kınandı. 

Avrupa Parlamentosu Başkanı Davis Sassoli de, Lagos hakkında cezai işlem başlattı.

Türkiye raportörü: "AB hoş karşılamaz"

AP'nin geçtiğimiz hafta Türkiye'ye giden, yeni Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor, "Hiçbir gerekçe bir bayrağın yırtılmasını haklı gösteremez. Bu son derece talihsiz bir davranış. Aşırı sağın her zamanki İslamofobik söylemi Brüksel'de hoş karşılanmaz" dedi.

Siyasilerden de peşi sıra tepki mesajları geldi 👇

Irkçı vekilin Twitter hesabı da askıya alındı 👇

Irkçı vekilin sabıkası kabarık

Arzu Çakır, VOA'da yer alan haberinde Lagos'un geçmişini şöyle aktardı:

Lagos, 2012-2019 yılları arasında Yunanistan'ın Neo-Nazi Altın Şafak Partisi'nden AP milletvekilliğine seçildi. Ardından Altın Şafak'tan istifa ederek Temmuz 2019 yılında kendi partisini, Ulusal Halk Vicdanı adıyla kurdu. 

Halen AP'de bağımsız milletvekili olarak görev yapan 47 yaşındaki Lagos, ırkçı faaliyetleri ve yüz kızartıcı pek çok suç nedeniyle Yunanistan'da iki kez tutuklandı ve ceza aldı. 

Lagos hakkında Yunanistan'da "suç örgütü kurma ve örgüt üyeliği" iddialarıyla soruşturma açıldı.

Irkçılar tarafından öldürülen Pavlos Fissas cinayetinde adı geçiyor

Lagos'un 2013'te Atina'da öldürülen faşizm karşıtı müzisyen Pavlos Fissas davasında da isminin geçtiği belirtilirken Anadolu Ajansı, Lagos'un geçmişte şantaj, haraç, kadın ticareti, çek senet tahsilatı ve ruhsatsız silah kullanmakla da suçlandığını vurguladı.

Adalet Bakanı: Yurt dışında soruşturulması yasal olarak mümkündür

Bakan Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Türk Bayrağını alenen aşağılayan kişi, bir ila üç yıl arası hapisle cezalandırılır. Adli mercilerimiz Ioannis Lagos hakkında harekete geçmiştir. Irkçılık karşıtlığını her fırsatta ifade eden uluslararası toplumu, hukukun gereği için işbirliğine davet ediyoruz."

"Ayrıca Brüksel'de yaşayan vatandaşlarımızı da bu şovenist parlamenter hakkında yetkili makamlara suç duyurusunda bulunmaya, hukuki tepkilerini göstermeye davet ediyorum. Bayrağımıza hakaretin hem yurtdışında hem de ülkemizde soruşturulması yasal olarak mümkündür."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir