Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Öğrenmeyi Sevenlere İlaç Gibi Gelecek 20 Gerçek

282PAYLAŞIM

Dünyada bazı şeyler oluyor, neden oluyor belli değil! Hem de ne kadar garip olurlarsa olsunlar...

Gelin haftalık olarak garip bilgiler paylaştığımız "Acayip Bilgiler Kuşağı" içeriğimizde 18-24 Mart haftası bizlere neler öğretecekmiş bakalım...

Kaynak

Haftanın önemli olaylarına da göz atmak isteyebilirsiniz:

Çanakkale, Bir Kadın Tarafından Kıldırılan İlk Namaz, Görecelik Kuramı... Tarihte 18-24 Mart Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
Çanakkale, Bir Kadın Tarafından Kıldırılan İlk Namaz, Görecelik Kuramı... Tarihte 18-24 Mart Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com

1. Beyaz, siyah ya da yeşil fark etmeksizin bütün bu çaylar aynı çay bitkisinden üretilir. Farkı ortaya çıkaran şey işlenme şekilleridir.

2. Florida'daki bir mahallede yaşayan herkese bir milyonerin ücretsiz üniversite bursu ve ücretsiz kreş olanağı vermesinin ardından suç oranı yarı yarıya düşmüş ve lise mezuniyet oranı %25'ten %100'e yükselmiştir.

3. Hava alanı kodlarının üç harften oluşması standart bir kural haline geldikten sonra, iki harfle belirtilen hava alanı adlarına X eklenmiştir.

4. NFL'in yıllık Amerikan futbol topu derisi ihtiyacını karşılamak için 3,000 inek kullanılır.

5. 2004 yılında Microsoft, Mike Rowe isimli adamı MikeRoweSoft.com isimli alan adı için dava etmiş, taraflar Mike'a bir XBox ve birkaç oyun verilmesiyle uzlaşmıştır.

6. Las Vegas'ta toplumun huzurunu bozacak şekilde sarhoş olmanız durumunda tutuklanmazsınız. Nevada eyaleti her şehrinde bu durumun suç sayılmasını yasaklar.

7. Thomas Midgley petrole kurşun katma fikrini ortaya çıkaran ve sonuç olarak kloroflorokarbonları icat eden kimyagerdir.

Kendisinin çevreye verdiği zararın her şeyden fazla olduğu söylenir. Ölümüne de yine kendi icatlarından biri neden olmuştur.

8. Facebook'un renginin mavi olmasının nedeni Zuckerberg'in kırmızı ve yeşili göremeyen bir renk körü olmasıdır.

9. Kuşkonmaz yemek idrarınızın kokusunu etkileyecektir fakat nüfusun sadece %22'si bu kokuyu alabilecek genlere sahiptir.

10. Tek bir atın sahip olduğu beygir gücü 14.9'dur.

11. Steve Jobs'un biyolojik babası politik bilimler profesörü olan Suriyeli bir müslümandı. Bazı insanlar bu yüzden Steve Jobs'u en seçkin Amerikalı Arap olarak görürler.

12. Ruanda'da çöplükte yaşayan 9 yaşındaki yetim bir çocuk hayır kurumunda çalışan birisine okula gitmek istediğini söylemiştir. Bu çocuk şu an 22 yaşında ve Harvard'da okuyor.

13. Deve kuşlarının kanatlarındaki tüylerin altında uzun tırnakları bulunur.

14. Havuzun kokusunun genellikle klordan kaynaklandığı düşünülse de, kokan aslında klor değil, kloraminlerdir. Kloraminler, klor insan teri, yağ ve idrar ile tepkimeye girince ortaya çıkar.

15. İngilizce "evrensel gökyüzü dilidir." Bütün pilotlar, nereli olurlarsa olsunlar, İngilizce öğrenmek zorundadırlar.

16. J.R.R. Tolkien'in oğlu Michael İngiliz ordusuna katıldığında babasının mesleğini "büyücü" olarak yazmıştır.

17. Bu fotoğrafta gördüğünüz "meme" 2010 yılında yaratıcısı tarafından tescil ettirilmiştir. 2015 yılından beri görüntünün yaratıcısı, görüntü üzerinden çeşitli ödemeler aracılığıyla 100 bin doların üzerinde kazanmıştır.

18. Bir bilgisayar programcısı olan Abraham Zelmanowitz 11 Eylül'de kaçıp kurtulmak yerine iki eli ayağı da felçli olan arkadaşının yanında kalmayı tercih etmiştir.

19. Florida'da bir adam silahını hava gözlem balonuna bağlayarak kendisini cinayete kurban gitmiş gibi göstermiştir. Balon ve silah asla bulunamamıştır.

20. Bazı medikal cihazların mütenakıs oranda İkinci Dünya Savaşı'nan önce üretilmiş çelikten üretilmesi gerekir çünkü sonrasında üretilenlerin hepsi radyasyonludur.

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz:

Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Aklınızda Sayısız Soru İşareti Bırakacak 20 Acayip Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Aklınızda Sayısız Soru İşareti Bırakacak 20 Acayip Gerçek - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

#7 Cosmos'un bir bölümünde Dünya'nın yaşını hesaplamaya çalışırken bir meteor kalıntısı kullanan ve o araştırma sâyesinde yakıtlardaki kurşunun gezegene verdiği zarârı keşfedip bu emmi gibilere savaş açtığı için katledilen saygın bir ağabeyden söz ediliyordu; adı aklıma gelmiyor, ama ışıklar içinde uyusun..

vo2

#17 meme mi?

Görüş Bildir