Görüş Bildir
Haberler
8 Adımda Kurgusal Bir Evren Nasıl Yaratılır?

8 Adımda Kurgusal Bir Evren Nasıl Yaratılır?

Jihazap Yanñig
25.10.2014 - 12:49 Son Güncelleme: 27.10.2014 - 11:21

Selam yüce dostum! Warcraft, Wheel of Time, Lord of the Rings hatta Adventure Time'ın bile kendi evreni var. Onlara bakıp 'Ben de kendi evrenimi oluşturmak istiyorum!' diyorsan doğru yerdesin! Yaklaşık 6 yıldır bu işle uğraşıyorum ancak ben de daha çok acemiyim. Bu yüzden başka bir kaynaktan aldığımı Türkçe'ye çevirmek istiyorum.

Kaynak: http://www.wikihow.com/Create-a-Ficti...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Nasıl bir evren tasarlamak istediğini belirle.

1. Nasıl bir evren tasarlamak istediğini belirle.

Hiç bir evren temasız olmaz. Nasıl bir evren tasarlamak istiyorsun? Steampunk? Günümüz dünyası? Fare deliği? Cennet?

Karar verdiğin tema senin evrenini yaratırken kılavuz olarak alacağın en büyük etkendir bunu unutma.

2. Evreni kafanda canlandır.

2. Evreni kafanda canlandır.

Yaratmak istediğin evrenin neye benzediğini kafanda belirle. Bulutlar üstünde mi? Bir titanın sırtında mı? Nasıl bir yerleşim düzeni var? Bunları kafanda kaba taslak canlandırıyorsan işin bu noktadan sonra çok kolaylaşacak demektir.

3. Ana karakterleri ve yan karakterleri belirle.

3. Ana karakterleri ve yan karakterleri belirle.

Bir karakter yarat. Onun hayatındaki yan karakterleri, hayat hikayelerini yazmaya başla. Birbirleri ile ilişkileri nelerdir. Nasıl olmuştur bunları hep irdele. Gittikçe evrenin daha da detaylandığını fark edeceksin.

4. Bölgeleri yarat

4. Bölgeleri yarat

Evet. Artık yavaş yavaş evreni yaratmaya başlıyoruz. Ülkeler, gezegenler veya evrenini oluşturan temel yapı her ne ise, büyükten başlayarak, detaylandırarak yazmaya başla. Karakterlerini de bu yarattığın bölgelerin içine yerleştir.

5. Evrenin kurallarını koy.

5. Evrenin kurallarını koy.

Artık yarattığımız evrenin ince detaylarını atmaya başlayabiliriz. Bölgelerin nasıl yerler olduklarını belirle. Kurallarını koy. Arazi koşulları, hava koşulları, orada bulunan canlılar nelerdir, nasıldır bunları belirle.

6. Evrenin ince detaylarını hazırlamaya başla.

6. Evrenin ince detaylarını hazırlamaya başla.

Geldik evren hazırlama işinin en uzun süren ama en eğlenceli kısmına. Nerede nasıl şeyler oluyor. Mesela en basitinden bir bölgede yaşayan insanlar nasıl yaşar, evlerinde neler bulunur, seyahatleri nasıldır, gelenekleri nelerdir. Bu tarz soruları kendi evreninize uyarlarak cevaplar ve evrenine bir şeyler eklerseniz daha detaylı bir mekan oluşturmuş olursun.

Bir daha söylüyorum, bu madde, üstteki diğer maddelerden daha fazla zaman alabilir ancak zaman geçtikçe bu işten daha fazla zevk alırsın.

7. Belirli özellikler taşıyan bir kaç karakteri yaz veya çiz.

7. Belirli özellikler taşıyan bir kaç karakteri yaz veya çiz.

Mesela bir ülkenin kralı veya bir hayvan kabilesinin değişim geçirmiş lideri. Bu tarz karakterleri yaratman, kurgundaki karakterlerin nasıl ve nelerden etkilendiğini belirtir ve evreninizin şekillenmesinde çok büyük bir rol oynar.

8. Afiyet olsun!

8. Afiyet olsun!

Bunlar sadece benim kendi evrenimi yaratırken kullandığım tekniklerdi. Eğer gerekirse veya dilerseniz kendi tekniklerini oluşturabilir ve bu galeriyi yaratan bana küfür edebilirsin.

Şayet bu teknikler ile oluşturulan bir evrenin kurgusunun ilk bölümünü okumak istiyorsanız şu linke tıklayarak okuyabilirsin.

Seni Demonai'de bekliyor olacağım! JOOD POIOK!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
63
36
9
7
6
4
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın