Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

68 Yaşında Kırdığı Dünya Hız Rekoru Hala Geçilememiş Efsane Motosikletçi: Burt Munro

-

Filmi bile çekilmiş, motor tutkusuyla geçmiş, efsane bir yaşamın hikayesini anlatacağız bugün sizlere Onedio ahalisi.

"Hayallerinizin peşinden gitmezseniz, bir sebzeden farkınız kalmaz." - Burt Munro

1920’de, 21 yaşındaki bir genç, bir garaj önünde duran yepyeni motosiklete hayranlıkla bakıyordu.

s510.photobucket.com

Gözleri, etkileyici ikiz V motoruna ve dökme metal alaşımlı kasası üzerinde geziniyor, elleri ile parlayan kırmızı boyaya dokunuyordu. Cilalanmış nikel kaplamanın ışıltısı, gözlerindeki ışıltıyla yarışıyordu. Motora adeta aşık olan genç, motorun sahibi ile konuşarak anlaşmaya vardı ve Aralık 1978’deki ölümüne kadar sürecek, motoru ile yaşayacağı ortaklığı başlamış oldu.

Genç adam Burt Munro; motosiklet ise dünyanın en hızlı Indian’ı olacak, "O benim yoldaşım" dediği 1920 model Indian Scout’tu.

Munro, 1899'da Yeni Zelanda'da dünyaya gelmişti.

İkiz kardeşi doğumda öldüğünde, Burt için doktorlar iki yıl kadar bir ömür biçmişti. Buna rağmen işler hiç de öyle olmadı. Son derece sağlıklı bir hayata sahip olan Munro, 16 yaşında ilk motosikletini aldı. Dört yıl sonra 1920’de, az önce de belirttiğimiz gibi Indian Scout’lardan satın aldı, bu motoruyla yerel yarışlara katıldı ve çeşitli derecelerin altına imzasını attı.

Munro'nun tek bir hayat amacı vardı.

O da Indian Scout marka motosikleti ile en yüksek hıza ulaşmak. Hız tutkusuyla çok genç yaşlarda tanışan Munro, bu amacı doğrultusunda tüm ömrünü Indian marka motosikletini modifiye etmek ve onu mükemmele ulaştırmak için çalışmakla geçirdi. 30 yıl boyunca hiç ara vermeden modifiye çalışmalarını sürdürdü.

Hayatını küçük bir kasabada geçiren Munro, motosikleti dışında hiçbir işle ilgilenmedi.

Tek odağı bu işti. Masrafları en aza indirmek için modifiyede kullandığı parçaları bile kendi kendine yapıyordu. Hayatını anlatan "The World's Fastest Indian" adlı filmde çapkın bir adam gibi lanse edilse de, Munro'nun hayatına pek fazla kadın girmemişti, hatta hiç evlenmemişti bile.

Başlarda en fazla 96 km hıza ulaşabilen motorunu geliştirmek için, 1926'da modifiye çalışmalarına başlamıştı Munro.

Bu modifiye çalışmalarını gelenekselin oldukça dışında, çok farklı şekilde yapıyordu. İlk iş olarak eski bir jant teli ile hızını ölçebilecek mikrometre yapmış, sonra da eski konserve kutularını kullanarak motoru daha da hızlı yapmak için gerekli olan parçaları hazırlamıştı. Standard olan 2 kam milli motor sistemini değiştirerek 4 kam milli kendi tasarımını yaratmış, ayrıca da yandan valfli olan motoru, üstten valfli olacak şekilde tekrar tasarlamıştı.

Tüm bu çalışmaları sonucunda motorun değiştirmediği parçası kalmamış, hayaline ulaşmak için her şeyiyle tamamen kendi tasarımı olan Indian Scout motorunu yaratmıştı.

1926’da ilk modifiye etmeye başladığı zamanlardaki bir yarışta saatte 74 km hız yapmıştı.

Ona göre yetersiz olan bu hıza rağmen, 1977 yılına kadar kimse bu hızı geçmeyi başaramamıştı. Modifiye çalışmaları sürerken, Yeni Zelanda yollarında ve sahillerde hız denemeleri yapmaya devam ediyordu. Tarihler 1957 Şubat’ını gösterirke,  Yeni Zelanda’nın halka açık plajında saatte 211 km hız yaparak dünya rekoru kırdı. Aynı sene, bu sefer Oreti Plajı'nda bu rekoru saatte 218 km’ye çıkardı.

Nihayet aynı yılın Nisan ayında, saatte 231 km hız ile yeni bir rekor daha kırdı.

Burt, durmak nedir bilmiyordu.

Daha da fazla hıza ulaşmak isteyen Burt, 1962 yılından itibaren Bonneville Tuz Çölleri’ni ziyaret etmeye başladı. Gücünü 850 cc’lik yaptığı Indian motosikleti ile, bu sefer saatte 288 km hız yaparak bir kez daha dünya rekorunu kırdı.

Munro'nun hız tutkusu öyle bir hale gelmişti ki, artık yer zaman tanımıyordu.

Nitekim 1963’te, bir yolda deneme yaparken polis tarafından çevrildi. O anki hızı ise kendi söylediklerine göre saatte tam 313,8 km idi, ancak resmi olarak kayıtlara geçmeyecekti. Munro, 1967’de motosikleti 950cc’lik olacak şekilde modifiye ettikten sonra saatte 295,45 km hız ile klasmanında tekrar hız rekorunu kırdı.

Munro, rekorunu resmiyete dökebilmek için Avustralya'dan ABD'ye gitti.

Hayatının tamamını küçük bir kasabada geçirmiş biri olarak ABD’de geçirdiği günler şaşkınlık doluydu. Bonneville'de rekorunu resmileştirebilmek amacıyla çıktığı bir yarışta karşısında, en yaşlısı henüz 30 yaşında olan rakipler buldu. Kendisine çok yaşlı olduğunu söyleyen, kullandığı el yapımı parçalarla dalga geçen bu genç motorcularla, 1920 model Indian'ıyla yarıştı.

68 yaşındaki Munro, bu yarışta 1000 cc’lik motoruyla, saatte 305.89 km hıza ulaşarak son bir kez dünya rekoru kırdı.

Munro bu rekoru altı yıl sonra şöyle anlatacaktı: "Çölde adeta bir bomba gibi ilerliyorduk. Yolun yarısında motor sallanmaya başladı. Bu salllanmayı hafifletmek için oturdum. Rüzgardan dolayı koruyucu gözlüğüm parçalandı. Patlamadan sonra gözlerim sanki kafamın içine gömülüyordu. Hiçbir şey göremiyordum. Çelik işaret kazığının çok yakınından geçtim, siyah çizgiyi kaçırdım. Sadece birkaç çizik aldım, başka bir şey değil."

"Hayallerinizin peşinden gitmezseniz, bir sebzeden farkınız kalmaz."

"Hayatta hep büyük bir şey yapmanın hayalini kurdum" demişti Munro, bu en büyük hayalini gerçekleştirdikten 11 yıl sonraysa hayata gözlerini kapatıyordu. 57 yıl boyunca kullandığı, tüm hayatını modifiye ederek geçirdiği Indian’ı, kendisi kadar hız tutkunu olduğuna inandığı birinin ellerine bıraktı bu dünyadan göçüp gitmeden önce.

Hala kırılamayan rekoruyla ise motor dünyasında bir efsane haline geldi. Kendisi buralarda değil belki ama efsanevi motoru ve efsanevi rekoru hala bizlerle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilhan-tetik

arkadaslar 300-400 km ye ulaşanların kullandıgı motor kaç cc biliyormusunuz bu adamın kullandıgı motor 1000 cc nin altında ve 1000 cc nin altındaki hiçbir motorla daha kimse onun rekorunu kıramadı

bazarov-black

Filmi Anthony Hopkins'in en çok yakıştığı rollerden.

goruncekadam

Filmi çok güzeldir.Şiddetle tavsiye edilir.Limon ağacına çok özenmiştim :D

will-graham

Filmini izlemiştim hikayenin gerçekliğini araştırmamıştım adam efsaneymiş.

Görüş Bildir