Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

27 Maddede Dünyanın Yükünü Omuzlarında Taşıyan Karadeniz Kadını

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Değil 27, bin yüz yirmi yedi olsa yetmez Karadeniz kadınını anlatmaya. Başkadır o, iş stresinden bunalıp da "dünyanın tüm yükü benim omuzlarımda" diye düşünürken aklınıza Karadeniz kadınını getirin ve yüzünden hiç eksik etmediği gülümsemesini, hırsını, gücünü, sinirini, öfkesini... Tıpkı Karadeniz gibi hırçınlığını.

1. Mahkeme? Ne mahkemesi, dedelerimiz bunun dibinde yatıyor... Mahkeme biziz!

2. Asıl adı Rabiye Özcan olan Havva Ana, 1958 doğumlu.

57 yaşındaki Rabiye Özcan Rize Çamlıhemşin'in Mikron Kavak köyünden. Doğma büyüme Rizeli olan Rabiye Teyze, Havva Ana, Kavrun Yaylası'na gide gele büyümüş.  

Bütün bunların sorumlusu, yolumuzu kesen validir. O nasıl bir ananın babanın çocuğudur, hiç mi toprağa ayak basmadı, hiç mi ormanda yürümedi? Ben onun yanına gideceğim. Yarın kaymakamın yanına, ertesi gün de valinin yanına. Onlara soracağım, 'bize nasıl çapulcu diyebildin' diye. Bizim halkımıza nasıl çapulcu diyebilir. Gelip bir kere gördü mü bizim buradaki mücadelemizi, çalışmamızı, zorluklarımızı, emeğimizi. Gelip bir kere sordu mu, siz nasıl yaşarsınız, neyle doyarsınız diye."

3. Karadeniz erkekleri kahveden çıkmazlar, eve gelirler 'yemek niye yok' derler, buranın kadınlarının hamuru denizi gibidir

4. Karadeniz kadını otoriterdir, baskın karakterlidir, evde en az erkekler kadar sözü geçer.

Sanıldığı gibi erkek kahvede otururken çalışan zavallı kadın degildir Karadeniz kadını, çalışkandır ama kendini de ezdirmez, cesurdur, her zaman dik durur.

5. İnadı inattır Karadeniz kadınının, altta kalmaz, her konuda aşık atabilecek gücü vardır, atar da.

6. Dik kafalıdır, hep dikine dikine gider, tuttuğunu koparır.

7. Emekçidir Karadeniz kadını, ellerindeki nasırlar umurunda değildir .

Hayat umuttur onlar için, bu sebepledir ki eksik olmaz yüzünden hiç gülüşü.

8. Coşkulu, heyecanlı, pratik ve zekidir Karadeniz kadını.

9. Haliyle Karadenize benzerler, bir anları bir anlarını tutmaz, hırçın, aniden köpüren, deli dolu kadınlardır.

10. İki büklüm, kilolarca ağırlıktaki yükün altında yokuş çıkarken gülümsemeyi unutmayan kadındır.

11. Umuttur Karadeniz kadını, gözü hep ileride, başı hep yukarıda olan.

12. İnekleri sağar, altlarına ot serer, çamaşır, bulaşık yıkar, çocuklarına bakar, onları okula gönderir, gübre vurur, fındık toplar, kışlık odun dizer, mısır kurutur, ama övgü beklemez Karadeniz kadını.

13. İncecik kollarıyla, daracık omuzlarında altında kaybolduğu yükleri taşır...

14. Ayağında kara lastik, başında baş örtüsüyle doğanın bir parçası haline gelir Karadeniz kadını.

15. O doğa, o orman, o dereler, vs. çocuklarına, torunlarına da kalabilsin diye hep en öndedir Karadeniz kadını.

16. Bazen kanı kaynayan delikanlı gibi dalgalanır, bazen de yeni gelin edasıyla süzülür Karadeniz kadını.

17. Aşka aşıktır Karadeniz kadını bundandır bu kadar çok yanık türkünün Karadeniz'den çıkması.

18. Dürüst ve sadıktır Karadeniz kadını.

19. Paraya, sadece akşam sofrasına yemek koymayı becerebildiği ölçüde kıymet verir.

20. Dobra, açık yürekli, soğukkanlı, hükümet gibi kadındır Karadeniz kadını.

21. Doğayı kucaklayıp, hayatla kıyasıya mücadele ederler, herkesi sarıp sarmalayacak kadar sevgileri vardır, gönülleri de sofraları da zengindir.

22. Güç ve azim sözcüklerinin karşılığıdır...

23. Hayat ne kadar zor olursa olsun, üstüne üstüne gelirse gelsin pes ettiremez Karadeniz kadınını, o kadar hayat dolu, o kadar cıvıl cıvıldır.

24. Kendine güvenir Karadeniz kadını, bildiğini yapar, doğrusunu yaşar.

25. Sırıtına kolanla bağladığı yüküyle Karadeniz'in engebeli arazisini adı gibi bilirmişçesine aşan kadındır.

26. Hepimizden bir parça, hepimizin toplamıdır Karadeniz kadını.

27. "Yaylamıza gelen insanlar; torunlarımız, çoluk-çocuğumuz ve de turistler... Yüklerini alacaklar, çimenleri, çiçekleri koklaya koklaya bir yayladan bir yaylaya gezecekler. Terleyecekler, emek verecekler; yaylacılık budur."

Havva Ana

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kubb

Karadeniz erkekleri için yapılan genelleme haricinde hepsi çok doğru , dedem ordulu 82 yaşında hala fındık topluyor.Tembel erkeklerimiz yok mu tabi ki var ama onlarda türkiye'nin genelinde var bize özgü bir şey değil

hizir.vanli.53

On sekiz yaşındayım; doğma büyüme Rizeliyim. Dedem seksen yaşında, halâ bahçe olsun koşar, çay olsun koşar, eve bi şey lazım olsun koşar.... Babam halâ çalışır eve ekmek gelsin diye. Amcam elli beş yaşında halâ çaylıktan çıkmaz. Ben annemi tek başına ne bahçeye ne de çaylığa gönderirim. Kısaca: "Karadeniz erkekleri kahveden çıkmazlar, eve gelirler 'yemek niye yok' derler, buranın kadınlarının hamuru denizi gibidir" diye bi şey söylenemez. Bu tür insanlar her yerde var. Bırakın da emekli olana kadar karısını, çocuğunu.. mutlu etmek için çalışmaktan canı çıkan adam kahvede otursun, çayını içsin, muhabbetini etsin. Merak etmeyin, lazım olursa yine en önden koşar o adam.

sabriye.abay

karadeniz kadını diğer yörelere nazaran daha aktif arka planda değil kendi işini kendi görür oturup kocasının yapmasını beklemez. bu demek olmuyor ki karadeniz kadını çalışıyor erkekleri kahveden çıkmıyor. erkeklerde eşiyle çocuğuyla çayına odununa beraber gider beraber çalışır. karadeniz kadınını överken erkeklerini yermeyin lütfen.

mustafasen

Heyyyt benim analarım be. Duygulandım resmen. Bazı kesimlere örnek olsun bu kadınlar. Kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Mübarek günde o isimleri ağzıma almayım şimdi.

ruveydaaydin

Anasını satayım ben istanbuldan karadenize kaçma hayalleri kuruyorum bari oraya dokunmayın.

Görüş Bildir