1920'li Yıllardan Günümüze Güzellik Algısının Sık Sık Değiştiğinin Kanıtı Makyaj Anlayışındaki Değişimler

-

On yıllar içinde makyaj anlayışı sürekli değişiyor. 70'li yıllarda sadelik hakimken, 80'li yıllarda abartılı bir makyaj hakim olabiliyor!

Bundan yaklaşık 100 yıl önce, 1920'li yıllarda Muhteşem Gatsby'den de hatırlayacağınız gibi koyu gözler ve küçük-kırmızı dudaklar makyaj anlayışının temelini oluşturuyordu.

30'lu yıllarda kaşlar 20'li yılların inceliğinden çok daha ince, gözlerde de daha renkli tonlar tercih ediliyordu. Dudaklar da artık küçültülmenin tam aksine dışarı doğru çizilmeye başlanmıştı ve yine kırmızı ve ona ek olarak turuncu ve pembe tonlar kullanılıyordu.

1940'lı yıllarda kaşlardaki incelik sürse de en azından doğal kaşlarda incelik tercih ediliyordu. Göz makyajında daha toprak tonları kullanılmaya başlanmıştı ve kuyruklu bir eyeliner ile göz makyajı tamamlanıyordu. Rujlar yine kıpkırmızıydı!

50'li yılların makyajı aslında günümüz makyajına oldukça yakın. Kaşlar önceki on yıllara göre daha kalın kullanılıyordu. Göz makyajında şampanya tonlarıyla hazırlanan bir zemin üzerine çekilen eyeliner, dolgun kirpiklerle tamamlanıyor ve dudaklar yine önceki yıllarda olduğu gibi kırmızı tonlarında tercih ediliyordu.

Gelelim 60'lı yıllara... Bu dönem makyajda doğallığın yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladığı dönem. Kaşlar bir miktar daha kalınlanmıştı, göz makyajı 50'li yıllardakine çok yakın bir şekilde yapılıyordu. Dudaklarda da pastel tonlara geçiş 60'lı yıllarda yaygınlaşmıştı.

1970'li yıllarda kaşlar biraz daha kalınlaşıyor, eyelinerlar daha da kuyruklu kullanılıyordu. Cilt tonunda koyuluk bu dönemde popüler olmaya başlamıştı. Alt kirpiklere de vurgu yapılmaya başlanmıştı. Dudaklarda da doğal tonlar kullanılıyordu ancak parlatıcı kullanılarak daha belirgin hale getiriliyordu.

Yaklaşık 20 yıldır sadeleşen makyaj anlayışı, 80'li yıllarda yerini tam tersine bırakmıştı. Kalın ve dağınık kaşlar son derece popülerdi. Gözlerde canlı ve parlak renkler kullanılıyor, siyah göz kalemiyle çerçeveleniyor ve bolca sim kullanılıyordu. Dudaklarda da en az gözlerde olduğu kadar dikkat çekici tonlar ve parlak renkler kullanılıyordu.

90'lı yıllarda kalın bir ten makyajı yerine daha doğal, ince yapılı fondötenler kullanılıyordu. Kaşlar yenilen incelmişti. Göz makyajında çoğunlukla tek bir ton kullanılıyor ve keskinlikten uzak bir göz makyajı tercih ediliyordu. Göz kapağına eyeliner çekmek yerine, gözpınarlarına siyah göz kalemi çekmek tercih ediliyor, kirpiklere de mümkün olduğunca az maskara sürülüyordu. Dudaklarda da çoğunlukla bordo ya da kahverengi tonlar kullanılıyordu.

2000'li yıllar 80'ler kadar olmasa da, renklerin yeniden kullanıldığı yıllardı. Göz kapaklarında renkli farlar tercih ediliyor, ancak kirpikler 90'lı yıllarda olduğu gibi daha doğal bir şekilde hacimlendiriliyordu. Kırmızı yanaklar kadar dudaklarda parlatıcı kullanılması da son derece popülerdi. Bu dönemde makyajsız yakalanmak ünlüler için tam bir kabustu.

Gelelim günümüze... Aslında 2010'lu yılları makyaj açısından ikiye ayırmak mümkün. Bu dönemde kontürlerin kullanıldığı, kalın bir zeminle kullanılan ve buğulu göz makyajından kalın dudaklara yoğun bir makyaj da kullanılıyor; tamamen doğallığın hakim olduğu bir görünüm de.

"Yokmuş gibi" yapılan nude makyajda da pek çok makyaj malzemesi bir arada kullanılmasına rağmen, 2000'li yıllardaki makyajsız yakalanma korkusu geride kaldı ve artık tamamen makyajsız dolaşmak da full makyajlı dolaşmak kadar doğal oldu.

Bu durum belki de 2020'lerin makyaj anlayışını belirlemede önemli bir rol oynayacaktır.

Senin en çok benimsediğin makyaj dönemi hangisi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

en sevdigim 50ler ve 9lar.ince kaş seviyorum ben.haydar abininki gibi kaşlar degil.

fatmakevser

hiç makyaj yapmamak benimsediğim makyaj stilidir.

ucanoglak

Kırmızı ruj <333

emel-hacimahmutoglu

70'ler yaşanacak yıllarmış, moda, makyaj, müzik her açıdan harika zamanlarmış...

akinoo

70'lerde ki kadını görünce bildiğin ağzım açık kaldı. Gözlerimin önünden gitmiyor yüzü.

Görüş Bildir