11 Maddede Türk Futbolunda Gelişimi Başlatan Efsane Kuşak

9.5bPAYLAŞIM

Yıllar boyunca başarıya hasret kalan bir “futbol ülkesi” 1991 Akdeniz Oyunları ile yeniden doğuyordu. Bu dönemde ortaya çıkan kuşak öyle önemli işler yapacaktı ki Türk futbol tarihi yeniden yazılacak, artık başarı kıstası çok daha yukarılara çıkacaktı. Peki kimdi bu nesil?

1. 1991 Akdeniz Oyunları'nda finale çıkan bu efsane kuşak, Türk Futbol Tarihi'nde değişim rüzgarını harekete geçirdi.

2. 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde son, 1994 FIFA Dünya Kupası elemelerinde ise 5. torbadan kura çekimine katılan bu kuşak hızla basamakları tırmanmaya başladı.

3. 1996 yılında, Türk futbolunun bu altın nesli artık dünya arenasında boy göstermeye başlamıştı. Millilerimiz Fatih Terim önderliğinde Euro 1996 elemelerinde İsviçre ve İsveç'i 2-1 yendi.

4. Bu galibiyetlerle dönemin en güçlü takımlarından İsveç'i saf dışı bırakarak ilk kez bir Avrupa Şampiyonası’na (İngiltere 1996) katılmaya hak kazanıyorduk.

5. Elbette başarılar 1996 ile sınırlı kalmadı. Önce Euro 2000’de Çeyrek Final başarısı elde edildi.

6. Bu efsane kuşak 2002 Dünya Kupası’na da damga vurdu. Turnuvada 3.lük elde ederek dünya futbolunun havasını değiştirdi.

7. 6 senelik bir aranın ardından efsane kuşağın kardeşleri de başarıyı kaldığı yerden devam ettirdi.

6 senelik bir aranın ardından efsane kuşağın kardeşleri de başarıyı kaldığı yerden devam ettirdi.
6 senelik bir aranın ardından efsane kuşağın kardeşleri de başarıyı kaldığı yerden devam ettirdi.

8. 2008’de milliler, son dakikalarda yaptıkları müthiş geri dönüşlerle Avrupa’nın havasını hiç olmadığı kadar değiştirmeye başladı.

9. 8 senelik ara, Türk halkının heyecanını doruk noktasına taşıdığında ise unutulmayacak bir başarı hikayesine tanıklık ettik…

10. 2016 Elemeleri büyük bir heyecana sahne oldu ve Selçuk’un son dakika golü tüm ülkeyi sevince boğdu…

11. Şimdi ise sıra Fransa’da yeni bir efsane başlatmakta...

Peki millilerimiz ile birlikte ülkemizin havasını kim değiştirecek?

Tabii ki Daikin!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arda-bertan-ergul

Yazık lan adamlar o kadar düşünüp reklam ayarlamış. 90 dk sahada duran takım şu reklamın editörü kadar yorulmamıştır buraya yazıyorum aha. Ama güzel olmuş eskileri yad ettik de bir sorum var. 2002 dünya kupasından sonra nasıl bir şekilde dünya futbolunun havasını değiştirdik biz? Yaşandı bitti saygısızca diyip şarkı söyleyelim. Her şeyi ilahlaştırmaya gerek var mı abi yapmayın ya.

arda-bertan-ergul

O da yaşandı bitti saygısızca. İzlerken eğlendik, sevindik, zıpladık ama orada top oynamadık. Bu takımın top oynadığı bir zamanı ben hatırlamıyorum. Belki 2002. O da belki yani. Fatih Terim gibi bir ''deha'' varken takım başında bu takım boka batmaya meyillidir her zaman.

guldur-el-basur-kuduri-hz

91'den beri 5 dünya birinciliğimiz 8 Avrupa şampiyonluğumuz olmuş, altın ayakkabı kazanan futbolcularımız sayısı ise 24'ü bulmuş. Yani dünya futbolu = Türkiye futbolu olmuş. Her yerde golcülerimizden ve Türk futbolundan bahsediliyor. Almanya'da tatildeyken okul bahçesinde futbol oynayan sarışın Alman çocukları ben Türk takımı olacam, sen git Brezilya takımı ol diye kavga ettiklerine bile şahit oldum. O biçimiz yani. Fakat bizden bir basamak üstün San Marino futbolu var, onların seviyesini de yakında aşıp geçeriz zaten ;)

kissmisspeace

valla büyük gelişim cidden..

sertac-bigun

ebemizin fotoğrafını tersten gösterecekler bize

nevzat-keskin

Kazanacağız diyoduk da Hırvatistan a yenildik ya ama merak etmeyin arkadaslar Türkiye Gönüllerin Kazananı <3

Görüş Bildir