Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

100 Ülkede 100 Türkü Çığırmak İçin Yola Çıkan Çılgın Bir Türk: Loudingirra Özdemir

84PAYLAŞIM

Herkesin mutlaka dünyayı gezmekle alakalı farklı amaçları olmuştur. Bugün sizi farklı bir gezgin ile tanıştıracağız. Kendisi bildiklerinizin tamamen dışında, dünya görüşü ile esrarengiz bir gezgin. Çünkü henüz adını bilen yok ama onu tanımlayan bir çok şey var: İlahiyatçı, felsefeci, müzisyen ve gezgin.

Biz de kendisinin sıkı takipçisi olarak bu muazzam projesini sizlerle paylaşmak istedik. Keyifle okumanız dileğiyle...

Loudingirra'nın bu hayali, ilkokulda bir sabah ansızın ortalıktan kaybolan Murat öğretmeni vesilesiyle doğmuş ve buralara kadar gelmiş.

İlkokul öğretmeni, "İnsanın temel haklarından bir tanesinin de seyahat özgürlüğüdür" dediğinde buna anlam verememiş. O yaşına kadar köyden hiç çıkmayan bir çocuk için anlamı derin bir cümleydi sanırım. Bir sabah ansızın Murat öğretmenin ortadan kaybolduğunu öğrendiğinde onu bir hüzün sarmış. Öğretmeninden geriye kalan bu cümleyi cebinde taşır gibi yıllarca büyütmüş ve bu projeye filiz vermiş. 🙂

Loudingirra her an farklı bir yaşayışa, farklı bir sabaha başka bir ülkede uyanan bir insanın günlük yaşamına şahit oluyor.

O ülkenin bütün havasını soluyor ciğerlerine: Müziğiyle kokusuyla doğasıyla ve insanıyla bir bütün oluyor adeta.

Sesinde âşık soyu var diyebiliriz. Her ülkede bir türkü çığırıyor. Sokaklara caddelere değiyor sesi...

Farklılıklarla bütünleşmenin ve bunlara saygı duymanın güzelliklerinden bahsediyor. Rengine, dinine, diline ve ırkına bakmaksızın kucaklaşmanın, farklı olsak bile saygı duymanın önemini vurguluyor bize her ülke ziyaretinde.

Sevginin, hep birlikte gülmenin ve sevgi ile bağlı olmanın dünyayı değiştireceğini düşünen insanlardan biri Loudingirra... Aslında bu konuda birçok insandan inancı daha güçlü diyebiliriz. Yola çıkış amacını destekleyen inançlar bunlar çünkü.

Ne muazzam şey...

Hayvan dostlarımızla da vedalaşmayı unutmayan bir gezgin Lou 🐶 🐱

Birinin yaşamını ve hayata bakışını anlamak için birkaç günlüğüne onun gözleriyle uyanıyor hayata. Unuttuğumuz bir çok şeyi 'bir bütün halinde' sazı, sesi ve kelimeleri ile döküyor eteklerimize.

Farklı enstrümanların sazına eşlik etmesine izin veriyor. İşte farklılıkların yarattığı zenginlik. 🎵😊

Bazen başına kötü durumlar da gelebiliyor. Ama başına gelen şeyler onu amacından alıkoymuyor.

Bazen usta bir şair kesiliyor. Fotoğrafını çektiği manzaranın kıyısına dizeler bırakıyor. Gezdiği ülkeleri ve şahit olduğu anları size de yaşatıyor adeta. 🌃😊

View this post on Instagram

"Gezdikçe yalnızlaşacaksın." dedi. "Bunu biliyorsun değil mi?" "Biliyorum." dedim. "Peki bu durum seni kaygılandırmıyor mu?" "Kaygılandırıyor." "Bir gün yorulacaksın ve bir yere yerleşmek isteyeceksin, işte o zaman etrafında kimseyi bulamayacaksın." "Biliyorum." Ortam ve zamanın konuşmak için uygun olmadığını anlamış olacak sanırım, sustu. Bir süredir gözlerimi ayırmadan dışarı baktığım pencerenin önünden gökyüzü geçiyordu. Yaprakları seyrelen ağaç dalları; yıldızları yakalamak için pusu kuruyor, gizleniyor, gözüne kestirdiğinin üzerine atılıyordu. Sonra o kargaşanın içinden onun yüzü beliriyordu. Ne kadar da güzeldi! Bana gülümsüyordu, ben de ona gülümsüyordum. Kitaplarda bulamadıklarımı anlatıyordu, kafamın içi aydınlanıyordu, kendimi ve evreni anlamak üzereydim; yanımdaki tekrar konuştu: "Madem öyle, neden çok geç olmadan düzenli bir hayat kurmuyorsun?" Yaşıyor olduğum bu sıradışı deneyim bölündüğü için canım sıkılmıştı. Bakışlarımı pencereden ayırdım, yanımda sırtüstü uzanmış, dün tanıştığım bu kıza çevirdim. Sahi hangi dilde konuşuyordu? Biz dünden beri onunla hangi dili konuşuyorduk. Ürperdim. Yüksek bir ses tonuyla: "Sen Türkçe mi konuşuyorsun?" diye sordum. İrkildi. O ana kadar fısıldayarak konuştuğumuzun farkında değildim. Hızlıca yataktan doğruldu, el yordamıyla prizi buldu, ışığı açtı. Ben ise onu soru yağmuruna tutuyordum: "Ne zaman geldim buraya, hangi şehirdeyim?.."#poland #sokakhayatı #streetmusic #traveler #gezgin #ölünceyekadargezeceğim #yıldızlar #yalnızlık #terketmek #sonbahar #gece

A post shared by Loudingirra Özdemir (@loudingirra) on

Burada öyle güzel anlatmış ki kendini, hayran olmamak elde değil... Bütün ön yargılarınızı bırakıp öyle okumalısınız, çünkü ön yargı ile okunduğunda hiç bir anlam ifade etmeyecek size.

View this post on Instagram

Ürdün Üniversitesi'nde, İslam filozoflarını araştıran meraklı bir yüksek lisans öğrencisiyim; Morocco'da İslamiyet öncesi arap şiiri üzerne ders alan bir entelektüel. Kiliselerde bir Mormonum, Katolik, Ortodoks; tapınakta bir Budist. Amazonlarda, ayahuska çayının etkisiyle metafizik bir deneyim yaşayan bir Şaman; parasız pulsuz kaldığımda, metropollerin arka sokaklarında yatan bir evsizim. Babamın peşinden, sabah namazına koşuşturan o çocuğun anılarını yad etmek için, ortadoğu câmilerinde dindar bir müslümanım. Paris'te, Decart hakkında tartışan bir felsefeciyim. Amsterdamda esrarlı kafayla bisiklet süren bir turistim. Konakladığı her ülkede tek gecelik ilişkisi olan çapkın bir erkek, iki tane iri mavi göz uğruna, bir ülkede altı ay süreyle yerleşik hayat yaşayan romantik bir aşık. Gece vakti, dilini bilmediği bir ülkenin otogarında soyulan garip bir gezginim. Vatansızlığım aklıma düştüğünde, bağdaş kurup, yanımdan ayırmadığım sazımla türkü çığıran bir müzisyenim ve henüz sırası gelmediği için anlatamadığım bir çok şeyim. Elimde saz var diye beni türkücü; deyiş söylüyorum diye Alevi; Tanrı'yla, kendi üslubumla konuşuyorum diye, inanç değerleriyle dalga geçen bir ateist zannetme. Din kültürü öğretmeniyim diye, bana "hoca" deme. İmamlık yaptım diye, namaz kılacağın tuttuğunda "Hadi cemaat yapalım, sen de öne geç namaz kıldır." deme. "Gerçek adın ne?" diye sorma. Ha bir de yurtdışında karşılaştığım Türk, muhabbete başlar başlamaz "Memleket nere?" sorusunu sorma. Beni bir kalıba sokma! #gezgin #ilahiyatçı #imam #gezgln #traveler #sokakhayatı #streetmusic #saz #bağlama #deyiş #ukraine #odessa #yüzülkedeyüztürküçığırmak #kalıbasokma #ölünceyekadargezeceğim

A post shared by Loudingirra Özdemir (@loudingirra) on

Gün batımında bir akşam üzeri yine Lou, türkü çığırıyor denizin dalgasına, rüzgarın saçlarına.🌅

Lou için bir ziyaret daha son bulduğunda ve yeni keşifler başladığında sazının telleri dile geliyor.

Gittiği ülkelerde bazen aileler evlerine davet ediyor. Birlikte kahvaltı edip günlük rutinlerini birlikte gerçekleştiriyorlar. Lou aileden biri gibi karşılanıyor ve ağırlanıyor.

Loudingirra'yı aslında daha uzun anlatabilirdik. Çünkü kendisi kocaman çiçeklerle dolu bir bahçe gibi. O kadar güzel bir dünyası var ki, o kadar farklı düşüncelerle dünyayı kucaklıyor ki; ufkunuz genişliyor.

www.instagram.com

Lou, bütün dünyada ders verilmesi gereken bir şeyi gezerek ve paylaşarak sayfasından kendince insanlara anlatıyor. Keşfettiğiniz en yararlı gezgin Lou olabilir. Çünkü insana unuttuğu değerleri yeniden hatırlatan,sevginin ve mutluluğun, farklılıklara saygı göstermenin o kadar da zor olmadığını yaşayarak bize ispat eden bir gezgin. Birçok ülkeden insan tanıyor ve aslında medyanın ya da kötü düşünceli insanların bizlere empoze etmeye çalıştığı hayatlar gibi olmadığını ispat ediyor bu gezi. Kırın bütün kalıplarınızı, sevin, sevgi gösterin, gülümseyin ve saygı duyun.Sazı, türküleri ve güzel sesi ile bizlere unuttuğumuz güzel şeyleri hatırlattığın için teşekkür ederiz Lou. Yolların hep ışıklı olsun.

Maceracı ve mücadeleci ruhunu kaybetmemen dileğiyle. 🙏😊

Kendisini takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Keşke böyle bir gezginin profilinde Silah ile ilgili bir paylaşım olmasa

tc-badem-badem

he amk he! sokakta esrar içen vatandaşa bok at ,gel burda buna sallayanlara "in yigilirinizdin kirtilin" de ,yavvvşak editör.

Görüş Bildir