Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Caesar III" Oynamış Olanların Çok İyi Bildiği 23 Şey

 > 
584PAYLAŞIM

Caesar III, 90’ların sonu 2000’lerin başında Age of Empires ile birlikte strateji oyunlarının şahı durumunda olan, 4’ü çıkmış olmasına rağmen hala en çok sevilen strateji oyunlarından biri. Bilgisayar başında sabahlamaların, halkı mutlu etmek için çabalamanın, Sezar’a mal yetiştirmek için çırpınmanın tek adresi. 

Eğer siz de bir Caesar III’cü iseniz, birazdan yazacaklarımı çok iyi hatırlayacaksınız.

1. Şehirde ağaçları kesip, konut alanı açtığında gelmeye başlayan göçmenlerin araba gıcırtıları içini mutlulukla doldurur.

2. Gelen insanlara iş alanı yaratmak, binaların yıkılmasını önlemek için mühendis, güvenlik tayin ederken kendini tam bir yönetici gibi hissedersin.

s79.photobucket.com

3. Bütün çabalarına rağmen, tam da mimarlık ofisinin yanındaki çadırlar yanıp yıkıldığında hüzünlenirsin.

4. Konut işinin ardından hemen tarım arazisi ve su temini işlerine girişirsin, ancak kuyu suyu bazılarını rahatsız eder.

s79.photobucket.com

5. Eğer yeterince hızlı değilsen, söylene söylene şehrinizden kaçanları durdurup neyin var diye sorarsın?

6. Şehirde iş yok, su yok, yemek yok diyenlere, iş var da senin çalışasın yok g.t! diye hiddetlenirsin.

7. Daha şehrin üçte birini bile kuramamışken bütçenin tükenip, sinirli Sezar’ın belirerek sizden hesap sorması kafanızın tasını attırır.

8. Sezar’ın lütfedip verdiği kısıtlı miktardaki ek bütçeyle Sezar’ı mı yoksa Tanrıları mı memnun edeceğinizi şaşırırsın.

9. Deli gibi yer altı kaynağı, ticari ürün üretme, yetiştirme çabasına girişirsin.

tinypic.com

10. Ancak bu işçi açığı doğurur ve birçok yere su ve temel gıda maddeleri ulaştıramaz olurusun, bu da göçü tetikler kısır döngüye girersin.

11. Hemen yanında market olduğu halde açız diyenleri, iki bina ötesinde okul olup eğitim alamıyoruz diyenleri, yanına amfi tiyatro kurduğun halde eğlenemiyoruz diyenleri gördükçe kafanı klavyeye vurursun.

12. Şehrinde çadırdan toprak binaya, ardından villaya dönüşen ilk evleri bağrına basar, onlar için elinden geleni yaparsın.

smg.photobucket.com

13. Yanımda kale var, su deposu var, silah fabrikası var, su kemeri var, askeri okul var, vs. diye mutsuz olup, prosperity’yi düşürenleri derhal şehirden kovarsın, çünkü artık büyümüşsündür ve işsizlik vardır.

14. Para kazanmaya başladığında Sezar’ın isteklerinin sonu gelmez, meyve yolla, silah yolla, şarap yolla, balık yolla, vs. diyen Sezar’ın kulu kölesi olmak kanına dokunur. Halkın boğazından keser Sezar’a yollarsın.

15. Halk açlık içindeyken, mutsuzken sen başkan olarak Sezar’a çalışmaktan utanç duyarsın ama yapacak bir şey yoktur, Sezar her an ordusunu gönderebilir diye korkarsın.

16. Şehrine giren her ticaret gemisini, her eşekli tüccarları gördükçe alkışlayasın gelir, hele mal alıyorsa alınlarından öpersin.

17. İki defa art arda büyük festival yaptığın, en büyük tapınakları inşa ettiğin halde tanrıların neden mutlu olmadığına anlam veremezsin.

18. Ceres, Mars, Venüs, Neptün, vs. lanetini yollayınca Tanrılara küfreder, sonra tövbe dilersin.

s121.photobucket.com

19. İlk kolezyumunu yaptığında yüzünde beliren gurur dolu ifadeyi anlatmaya kelimeler yetmez, hele bir de hipodrom olursa…

20. Daha askerlerin akademiden mezun olamadan saldıran düşmana bela okur, neden kalın surla inşa etmedim ki diye hayıflanırsın.

21. Ticaret hacmin ve dolayısıyla paran arttıkça Sezar’ın istediği refah seviyesini yakalamak için şehrin tüm yollarına parke döşer, her köşeye park bahçe yaparsın.

22. Silonun, marketlerinin dolup taştığını gördükçe arkana yaslanır, harikulade şehrine uzaktan bakmanın keyfini çıkarırsın.

23. Sonunda Sezar terfi verdiğinde hemen kabul etmez, o harika şehrine keyifle bir süre daha vakit geçirmek istersin.

Bonus - Bazen kaydetmeyi unuttuğunda, şehrin darbe olmuş gibi 10 geriye gidince yaşadığın üzüntüyü kimse bilemez.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizem.dikmen

Ne deli oynardım bu oyunu!! Görselleri gördükçe müziğini ister istemez mırıldanır oldum. Dıt dıt dırııııı/ dırıı rı rı rıııı/ dırıt dırıııı dıt dııı rııı rıııı.... Bi de bunun ekürisi Pharaoh vardı. Aynı oyunun Mısır'da geçeni. Onda da piramit imalatları fenaydı. Buradaki gibi lap diye de oturtamıyordun, baya inşaat alanı açılıyordu, malzeme veya işçi kalmayınca inşaat duruyordu filan... Bir tane de Çin'de geçen versiyonu varmış ama onu hiç oynamak nasip olmadı.

karahuso

ingilizcemin temellerini bu oyunla atmıştım :)))

Gizli Kullanıcı

Ağlamak istiyorum sayın seyirciler : )

emre.aysel1

abi bir oyun vardı bu 90 lı yıllarda çocukken oynardım, -yanlış hatırlamıyorsam- sicilya ile roma arasındaki savaşı anlatıyordu biz sicilya oluyorduk. Oyun bi deniz savaşı ile başlıyordu, sonra keşfetmeli haritada ilerleye ilerleye en son "Collesium" olduğunu düşündüğüm bi yapıya ulaşıyorduk orada bi mangonel vrdı vs. Bigisayarımdaki tek oyun buydu -bilgisayarda dik değil yatık kasa bi masa üstü :) - oyunu bir türlü bulamıyorum, ismini bilen varsa ve yazarsa sevinirim :)

resul.bicici

Age of empires biliyomda bunu ilk defa duydum güzele benziyor.

Görüş Bildir