Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Dr. Umut Kısa Profil Resmi

Dr. Umut Kısa

Kısa Düşünceler

icon

Hakkında

İletişim Doktoru, İzotomi, Sola Unitas ve Kitap Koala'nın Kurucusu. "Ben Varım", "Dijital Zeka", "Ahuna", "Aziz", "Us'ta Yol", "Kendini İşten Fethet", "Koala Monti ve Kara Kedi", "Koala Monti ve Ağaçlar" adlı kitapların yazarı.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Hiçbir Şey Yapmadan Neden Beni Talep Etmiyorlar Diye Şikâyet Edenlere Öneriler

Zaman zaman çalıştığım insanlardan şöyle bir istek gelir: Çalıştığım alanda önemli isimlerden biri olmak istiyorum. Aranan biri olmak istiyorum. Daha yüksek ücretlerin teklif edilmesini istiyorum. En son istek de sigorta sektöründe bir müşterimden geldi. Kendisi şirketin finans direktörü. Görünür olmak artık bu çağda herkes için çok önemli. Çünkü bir şirket içerisinde istediğiniz kadar başarılı olun görünür biri olmadığınız sürece fırsatlar daralacaktır. Alanında önemli bir isim olmak sizin için de önemliyse önerilerim kesin olarak işe yarayacaktır.
24 Ağustos 2021
görsel

Bilincin Doğası

Size bazı insanların izlendiklerini, hatta ‘izleyen’in onlara başka bir odadaki video kameradan baksa bile bunu anladıklarını söylesem?
14 Haziran 2021
görsel

Sosyal Medya Mahkemelerinin Üstünlüğü

Bugün bu ülkede olanları sağduyu sahibi olan her insan endişeyle izliyordur. Günün çıkarlarına uygun olduğu için hukuksuzluklara alkış tutmak ya da hukukun üstünlüğünü geriye bırakmak çoğu zaman hukukun üstünlüğünü değil, üstünlerin hukukunu ortaya çıkarıyor. Hangi tarafta olduğunuzun da hiçbir önemi yok! Ancak elbette en önemli problem de hukukun kurgulanışında başlıyor. Louis D. Brandeis’in şu sözünü severim: 'Eğer hukuka saygı duyulmasını istiyorsanız, önce hukuku saygı duyulabilir hâle getirmelisiniz.'Ulusun ihtiyaçlarını karşılayan, insanların kendilerini özgür ve güvende hissetmelerini sağlayan, temel hak ve özgürlüklerden asla taviz vermeyecek, siyasetten etkilenmeyecek bir hukuk, medeni bir ülkenin olmazsa olmazlarından biri. Birbirinden farklı uygulamalar, kişiye göre alınan kararlar maalesef hukukun algısına zarar veriyor ve insanların saygısını kaybetmesini sağlıyor. Bu sadece bu ülkeye de özgü değil. 1994 yılında neredeyse tüm delillerin katil olduğunu işaret ettiği O. J. Simpson’ın halkın baskısı nedeniyle beraat etmesi buna bir örnek olabilir. Siyasetçiler, oy isteyenler halkın gözünden düşmek istemedikleri için halkın ve sosyal medyanın yanında yer alarak kalabalıkların çılgınlığına kapılabiliyorlar.
8 Haziran 2021
görsel

Neden Size Yalan Söylüyorlar?

'Bana nasıl yalan söylersin?''Sana yalan söylemiyorum, yemin ederim.''Ya saçmalama, ”Gözlerimle gördüm!” diyorum. Sen de boş yere yemin ediyorsun''….''Ya söylesene, neden yalan söyledin?''Senin iyiliğin için.'
29 Mayıs 2021
görsel

Neden Adil ve Etik Bir Hayvan Hakları Yasası Çıkamaz?

Aramızda bir hayvana eziyet edilirken ya da bir kuzu kesilirken etkilenmeyen ya da çok üzülmeyen var mıdır bilmiyorum ama tüm hayvanların acı çekebildiğini ve onların acılarıyla empati yapabildiğimizi biliyorum. Herhangi bir canlıya verilen acı “iyi insan” diyebileceğim her varlığın önemli gündemlerinden biridir. Uzun süredir beklenen ve gündemde olan “Hayvan Hakları Yasası”nın anlamlı bir şekilde çıkmasının mümkün olmadığına inanıyorum. Bunun çok önemli sebepleri var ve görünen o ki henüz bir sürü engele ve soruna bir çözüm bulamadık. Ben maddeler halinde bazı sorunları yazarak nelerin çözülmesi gerektiği hakkında bazı fikirler vermek istedim.
28 Ocak 2021
görsel

Eğer Öyle Olsaydı Sizden Daha Mutlusu Olmazdı!

Son on yıldır ikinci bir insan türü var hem edebiyatta hem de sosyal medyada: 'Plaza İnsanı'
22 Ocak 2021
görsel

Yeni Yılda Şahlanmanı Sağlayacak Sinameki Ritüeli

Bir yılın kapanışının ardından başka bir yıla şahlanarak geçmek birçok insan için muhteşem olurdu. Sadece internet üzerinde bile “tuz ritüeli”, “soğan ritüeli” ya da başka bir ad altında her türden ritüel bulmak mümkün. Benim vereceğim sinameki ritüeli ise hiçbir yerde yer almamış ve kesin etkili bir ritüel.  Denemeden bilemezsiniz ama deneseniz ne zararı olur ki?
2 Ocak 2021
görsel

Çocuklara Fark Etmeden Verdiğimiz Mesajlar Nelerdir?

Hayatta en çok sevdiğimiz kişiler çocuklarımız ve onların geleceğinin harika olmasını istiyoruz. Hiçbir normal ebeveyn kendi çocuğuna bile isteye zarar vermeye çalışmaz ancak bazı hareketlerimiz, mesajlarımız ya da iletişim şeklimiz onlarda istemediğimiz etkilere yol açar. Size en sık verdiğimiz negatif mesajlardan bahsetmek istiyorum.
19 Aralık 2020
görsel

Senden Nefret Edenleri ve Sana Tuzak Kuranları Göremiyorsan Bir Sebebi Var

Bugün gazetede ülkenin üst düzey yöneticilerinden birinden aşağıdaki açıklamayı okudum. “Ülkemizin hak ve adalet eksenli attığı adımların eleştiriye ve itibar suikastına maruz kalması haksızlıktır. Ülkemizi ve şahsımızı hedef alan bu kampanyaların kimler tarafından niçin yürütüldüğünü biliyoruz.”
10 Aralık 2020
görsel

Mutlu Bir Hayatın Sırrı Kendi Hikayenizde Gizli!

Nasıl bir hayat yaşayacağımızı anlattığımız hikâyeler belirliyor. Çünkü hayat yazdığımız deneyimlerden oluşuyor. Yıllar önce hikâyelerimi değiştirdiğimde hayatımı değiştirebileceğimi öğrenmek bana o kadar çok şey kattı ki, bugün bile neyi başardıysam, ne elde ettiysem hepsinin arkasında hikâyelerimin oluşum sürecinin en önemli şey olduğunu fark ediyorum. Eğer mutluluğun ve yaşama sevincinin bir sırrı varsa işte tam olarak bu! Nasıl mı? Üstelik kolayca yapabileceğiniz bir şey! Elbette yapmak, yazdığım kadar kolay olmayacak, yüzlerce kere kendimize itiraz edeceğiz, şartlarla savaşacağız ancak gerçekten isterseniz ve bir kere “Olsun!” der ve denerseniz farkı o kadar hızlı göreceksiniz ki, kendiniz bile yarattığınız yaşama şaşırabilirsiniz. Unutmayın bunun zor olma sebebi sadece SİZ olabilirsiniz.Yazdığımız hikâyeleri genellikle üç aşamada ele alıyoruz. Bunlardan ilki başkaları hakkında yazdığımız hikâyelerdir.
3 Aralık 2020
görsel

Türkü Yine O Türkü, Sazlarda Tel Değişti…

En son yazdığım yazı “Siz de ‘Bunu Fazla Büyütmeyin, Olur Böyle Şeyler’ der miydiniz?” üzerine çok fazla yorum geldi. Ben de bunun üzerine değişimi anlatmak için bir yazı yazmak istedim. Çünkü Michel Foucault bir şeyi değiştirmenin ya da ikna etmenin en iyi yolunun kaynağa inmek yani tarihi sürecine bakmak olduğunu ifade eder. Hepimiz bu toprakların yüzlerce yıldır demokratik süreçlerle yönetilmediğini az çok biliriz. 90’ların sonunda Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okurken çok sevdiğim ve değer verdiğim ama dini inançları nedeniyle istedikleri üniversitede okuyamayan insanlara şahit oldum. Bunun için eylemlere katıldığımı bile bilirim. Çünkü özgürlük benim içimde var ve bunu değiştirmeye çalışan herkes benim gözümde faşizan bir görüntüye bürünür. Her faşizan durum da bende isyanla sonuçlanıyor.
25 Kasım 2020
görsel

Bin Erkeğe Karşı Bir Kadın!

Yıllar önce Yalova’nın Termal kasabasında “Kadınları Güçlendirme Programı” adı altında bir program yürütmüştüm. Dünya tatlısı kadınlarla girişimcilik konusunda çalışmıştık. Erkek hegemonyasından rahatsız olduklarını iletmişlerdi. Ben de onlara “Bu ilçenin en önde gelen ve girişimci kadınlarısınız ve bu ilçede iki binden fazla seçmen kadın vardır; isterseniz beraber olup bu ilçeye bir kadın başkan seçebilirsiniz.” demiştim. Annem güçlü bir kadındır, bu nedenle “kadın” benim için her zaman çok güçlü ve doğru kararları alan bir cinsiyet hâline geldi ve bir yeri yönetmeye babamdan çok annemi önerirdim. Çevremde, şirketimde yöneticileri ve çalışanları hep kadınlar arasından seçtim. Cinsiyet ayrımcılığı yaptığım için değil ama onlarla çalışmayı sevdiğimden, işbirlikçi gördüğümden, güvendiğimden… Herkesin başka deneyimi olabilir elbette…
11 Kasım 2020
görsel

Siz de “Bunu Fazla Büyütmeyin, Olur Böyle Şeyler” Der miydiniz?

Geçenlerde kurumsal bir şirkette çalışan arkadaşım bana bir hikâye anlattı. Hem kendi ismini hem de şirketinin adını belirtmemi istemedi. Ona saygı nedeniyle ben de paylaşmayacağım. Başka bir firmaya toplantı yapmak üzere kendi şirketi aracılığı ile “özel bir firmadan şoförüyle birlikte” bir araç kiralanıyor. Araç kullanmak istemiyor çünkü yol boyunca telefonla toplantılarına katılmak istiyor. Yolculuk sırasında aracın sürücüsü A Haber Kanalı’nı yüksek bir sesle dinlemeye devam ediyor. Arkadaşım telefonla toplantı yapmak çok zorlaştığı için sürücüden mümkünse radyoyu kapatmasını istiyor. O sırada da tesadüfen radyo kanalında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması var.
24 Ekim 2020
görsel

Sizi Seven İnsanların Kim Olduğunu Tek Bir İşaretle Kolayca Tespit Edebilirsiniz!

Kalabalık bir odaya girdiniz. Gözünüze kestirdiğiniz bir koltuğa oturdunuz ve insanlarla berabersiniz. Odada sizi sevdiğini ve sevmediğini düşündüğünüz insanlar var. Uzun süredir uykusuzsunuz veya kan şekeriniz düşüşe geçtiği için bir anda esnemenizi durduramadınız. Sizin esnemenizin ardından oda içerisinde başka insanlar da (hatta varsa köpekler de) esnemeye başladılar. Normalde ağzınızı açıp kapamak ve güçlü bir nefesi içeriye çekmek neden odada olan başka kişilerce taklit edildi? Size birazdan nedenlerini açıklayacağım bir bilgi vereceğim: Siz esnedikten sonra esnemeye başlayanlar sizinle en fazla empati yapan ve size karşı en pozitif olan insanlardır.
13 Ekim 2020
görsel

Üç Seçeneğiniz Var: Deli, Dâhi, Normal. Siz Hangisi Olmak İsterdiniz?

Kristallerin önceden oluşturulmuş ama görünmez olan fay hatları boyunca çatlaması ve kırılması gibi insan da kendi varoluşunu gizlice bir uçtan diğer uca taşıyan çatlaklara uygun olarak “kırılır”.    Bu söz Freud’a ait. İnsanın oluşumunda çatlaklar olduğunu ve kendi gelişim sürecinde bu fay hatlarından çatlayarak akıl hastalığı oluştuğunu iddia ediyor.Aaron Schuster ise “Haz Problemi” adlı eserinde Freud’a atfen “Bir kristali yere fırlatırsak, kırılır ama gelişigüzel parçalara ayrılmaz. Fay hatları boyunca, her ne kadar görünmez olsalar da sınırları kristalin yapısı tarafından önceden belirlenen küçük parçalara ayrılır. Akıl hastaları bunun gibi çatlamış ve kırılmış yapılardır. Hatta akıl hastalıklarından, geçmişteki insanların akıl hastası için hissettiği tedirginlik ve korku gibi bir şeyi esirgeyemeyiz. Dış gerçeklikten sapmışlardır ama tam da bu nedenden dolayı, içsel zihinsel gerçeklik hakkında daha çok şey biliyorlardır ve bizim için, aksi takdirde erişemeyeceğimiz sayısız birçok şeyi ortaya çıkarırlar.”
2 Ekim 2020
görsel

Kimliğimizin Belirsiz Olması Bizi Cesur mu Yapıyor Yoksa İçimizdeki Canavarı mı Uyandırıyor?

Tarihin en önemli sosyologlarından biri Zygmunt Bauman, Akışkan Doğanlar adlı kitabında, “İnternet”i büyük beklentiler ve hüsrana uğramış umutlar kombinasyonu olarak tanımlıyor. Bunu şöyle anlatıyor:“İnternet hayatımıza bireysel özgürlükleri ve insan refahını heyecan verici derecede artırmak üzerine girdi, peki bugün sonuç ne? İdeal, politik ve demokratik yaşam alanı olmayı taahhüt eden internet; sonuçta demokrasi krizini, çatışmaları ve diktatörlükleri artıran bir yapıya büründü.”Bunun en önemli nedeninin kimliğin belirsizliği ve gizlenebilmesi olduğunu iddia ediyor. Normal şartlarda birinin yüzüne karşı kolayca “hırsızsınız, katilsiniz” demek pek mümkün değilken, şiddete oldukça uzak kabul edilebilecek biri çok uzak mesafelerden en sağlam küfürleri ve hakaretleri sıralayabiliyor. (Elbette yan komşunuz da olabilir!)
20 Eylül 2020
görsel

Sorumsuzluğun Bedeli

Geçtiğimiz hafta Giresun’da menfezin çökmesi sonucu bir jandarma aracının içerisindeki 6 kişinin menfeze düştükleri haberi verildi. Üçünün cesedi bulunmuştu. Diğerleri de halen aranmaya devam ediyordu.
7 Eylül 2020