Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Soner Arıca Profil Resmi

Soner Arıca

İçimden Öyle Geliyor

icon

Hakkında

'Dünyalı bir sanatsever'
icon

Tüm İçerikler

görsel

Çocukluğa Sığınmayı İstemek

Kendimizi en mutlu hissettiğimiz anılarımızın dokümanını yapsak, çocukluk yıllarımıza ait olanlar baş sıralarda yer alır. Çocukken yetişkin olmanın getirisi  sorumluluk gerektiren olay sayısı azdı tabi, hayatın ağır işçiliğini başkaları yapıyordu bizim yerimize. Ama yorulmamak arzusu peşinde egoistçe bir özlem olmadığını düşünüyorum o yıllara sığınmayı istemenin.Özellikle içinden geçtiğimiz garip süreçte bunu enine boyuna düşünme zamanı ve fırsatı olanlar için daha berraklaştı duygu dünyasının fotoğrafları. Anlamak isteyene pandemi camdaki buğuyu aldı sanki. Tersten bakınca, dar bir yere sıkışıp kalmak çok da dert değilmiş. Öyle olsa kim ister ki her şeyin boyunu aştığı yerlere geri dönüş biletini.
22 Şubat 2021
görsel

Sezen Aksu Diyor Ki 'Ben Kimseden Gitmem, Gidemem'

aslında sezen aksu'nun değişik duygu durumlarımıza dokunan şarkılarından bir seçki yapmak istiyordum ( ki yapacağım) ama şimdilik onun şarkılarında kendimizle yüzleşmemize sebep bir halden; gitmek ve gidememek arasındaki, kafa yorucu, arada kalma meselesine temas etmeyi tercih ettim..tabi şarkı yazan hemen herkesin baş konularından biri olmuştur 'gitmek' eylemi....  'git' demek, 'gitme' demek, 'gidiyorum' demek v.s ya da durdurulmak istenildiği için gelecek zaman takısıyla 'gideceğim'  anonsu :)
6 Aralık 2020
görsel

SAYILAR ve MÜZİK ve SANAT

Bu başlık eğer ölçü sayısı ya da metronom gibi, herhangi bir müzikal eserin matematiğini tarif eden sayısal değerler üzerine olsaydı, doğal olarak sanatsal ve dolayısıyla da duygularımızla ilgili bir şey anlatarak devam edebilirdi.Ama ne yazık ki tam tersi!... Tüm sanatsal üretim için yorumlayabileceğimiz bu tersi durum hem yanıltıcı hem de yaratıcılığı sınırlandıran bir sıkıntı. Evet bir eserin insanlar üzerinde etkisini anlamak için sayılara her zaman ihtiyaç oldu. “Kaç kişi izledi?”, “Ne kadar sergilendi?”, “Kaçıncı baskısı?” gibi sorular ve bu soruların cevapları önemli bir bilgiye vardırıyor bizi. Bazı akımlar ve bu akımların hangi dönemlerde ve o dönemlerden geçerken sosyokültürel yapısı gibi önemli bilgilere.
29 Kasım 2020
görsel

Kim Olduğumuz Kendimizi İlgilendiriyor; Şarkılarımız İlgi Alanına Girenleri

konu hiç magazinsel hale dönüşmeden ortasından girmek istiyorum bahçeye. Bu sektörde yol aldığım onca zamanda hem birebir tanıklığım, hem de başkalarından duyduğumda anlamlı bulamadığım bir davranış modeli var.bu modelde, alanında adını bir şekilde duyurmuş biri, hizmet almak istediği herhangi bir durumda, oluşabilen en doğal aksama ya da yanlışlıklar karşısında, servis yapana 'sen benim kim olduğumu biliyor musun ?'  diye soruyor. Neresinden baksak gereksiz ve saçma bir soru. Yahu kasıtlı yapılmamış bir aksaklık, senin kim olduğun bilinince mi gerçekleşmeyecek? böyle bir mistik güç var da bize mi öğretmediler.en çok valeler, garsonlar, kasiyerler maruz kalıyorlar bu taşkın öfkeli soruya. Belki istisnaları vardır bilmiyorum o sırada servis bekleyen de çok gerekmediği halde mağdur olmuştur filan (yine de hak 'benim kim olduğumu biliyor musun? çıkışıyla aranmaz) ama kim olma meselesi sorunu çözemiyor malesef.şimdi çok örneğini biliyorum, birkaç isim ve olay hemen sayabilirim fakat derdim kişilerle değil. o kişiyi bu davranışa itecek bilinçle daha ilgiliyim. ilgiliyim çünkü ben de karşılaşabilirim. aynı mahallede işimiz gücümüz oluyor bazen. tabi bu soruyla karşılaşsam, muhtemelen 'kim olduğunuzu bilmiyorum, niye bilmem gerekiyor?' diyeceğim.kim olduğunu bileceğimiz kadar sızamamışsın işte o hayata, bunun için zaman gerekir, uzun yolculuklar gerekir, defalarca değil bir kerede olacaksa çok etkili bir tanışma gerekir... hasbelkader esen bir rüzgarın etkisiyle girilen hayatlarda rüzgar dinerse ilerleyecek yol bulamayabilir dal parçası.her mesleğin ve tabi yaşama sanatının yeni yolcusunda tanık olabileceğimiz bu durumu bir şekilde müzikle ifade alanı arayan yolculara bağlayarak bitirmek istiyorum (varsa bu şekil tabansız içgüdüsü olanlar kendilerine uyarlasınlar)...
26 Ekim 2020
görsel

HAYVANLARA KÖTÜ DAVRANANLAR MÜZİK SEVMİYORLARDIR

müziği işin içine kattım ama asıl derdim hayvanlara kötü davrananlar ve hatta bu kötü davranma tuhaflıklarını bir takım görsellerle herkesle paylaşma isteği içinde olanlar. tuhaflıkları dedim çünkü anlaşılamaz ve amaçsız bir şey sergiledikleri.ben hikayelerini tahlil etmeyecek, onlara daha insani bir yol göstermeye filan kalkmayacağım. Elbette hayat okulundan öğrendiğim kadarıyla, dilimden inciler dökülebilir ama dahil olduğum yazarlar gurubunda  bu konuda etkin-yetkin o kadar harika isimler var ki o kısmını onlara bırakıyorum... ve lütfen detaylı yazsınlar; halledemedikleri meseleyi, belkı hüzünleneceğimiz çaresiz zayıflıklarını, farkedilemeyecekleri fikriyle uyuyamadıkları soğuk geceleri, denize düşen yılanasarılır şeklinde sığındıkları sevgisiz kucakları v.s (belki nokta atışlarım olmuştur ya da yaklaşmışımdır, kim bilir? ) mesela sayın Agah Aydın hocam ya da Mehmet Sungur hocam; bir gün beklerim bu içeriği, çok da mutlu olurum.
16 Ekim 2020
görsel

No-name Nasıl Sabırlı Olsun?

nasıl olursa olsun ama bir şekilde olsun, aslında nefes alan herkesin kayıtsız şartsız bunu bilmesi ve yapabilmesi gerekli. geçen haftaki yazıda belirtmiştim üst başlık 'sabır' olacak diye. şimdi konuyu müzikli yolculuğa bağlıyoruz ama yaşam yolcuğunun tamamına yaymak gerek o ayrı. yıllar geçiyor, teknik olarak  gelişime bağlı değişimler gerçekleşiyor, yeni alışkanlıklar filan dolu ama; henüz duygu durumlarımız yapay zekaya ve algoritmalara (bu da başka bir haftanın başlı başına konusu) tamamen teslim olmadığından, yalpalaya yalpalaya ilerliyoruz bazı alanlarda. müzik üretim, yayımlama ve tüketim kısımları da aynen bu alanlara örnek verilebilir.
5 Ekim 2020
görsel

Müzikle İlgisi Ne ?

MÜZİKLE İLGİSİ NE?hayır, böyle bir başlıkla bu köşenin içeriğini tanımlamaya devam etmiyorum, bana göre dramatik bir durumla ilgili, nerden başlasam nasıl anlatsam diyorum, çünkü uzuuuun ve kendi içerisinde de çok başlığı ve bölümleri olan bir konu...
24 Eylül 2020
görsel

İçmiden ÖYLE Gleyior

HOŞŞŞŞ BULDUMbu başlık, bu platform ve akacak bu süreç; çok heyecanlı benim için... uğur batı önerisini tarif ederken; cümlesini bitirmeden 'evet evet varım' diye kestim sözünü, aklımda olan ama nerede, nasıl ve hangi başlıkla yapacağımı bilmediğim bir eylemdi...
11 Eylül 2020