Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Serdar Vatansever Profil Resmi

Serdar Vatansever

PsikolojikMen

icon

Hakkında

Embriyo olarak başladığım serüvenimin beden bulma aşamasından sonrası belirli sıfatlardan geçsem de şu an uzman klinik psikolog ve Tv programı sunucusu olarak Psikolojik Kutu oyunu tasarlayıp, Ted x konuşmacısı ve campervanlı bir kamp sever olarak Avrupa birliği projelerinde ülkelerarası psikoloji anlatmaktayım. Bunun yanısıra insan olabilme çabamı sürdürürken aktif olarak danışan görerek binlercesine eşlik ediyorum.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Her Gün Karşılaştığımız Reklamların İçerisine Gömülü 7 Gizli Psikolojik Ayrıntı

Hiç kendi kendinize sordunuz mu? Yolda yürürken billboardların üzerinizdeki etkisini küçümsediğiniz oldu mu? Veya izlediğiniz bir reklam filminin başkalarını etkileyip etkileyemediğini hayal ettiniz mi? Adımınızı dışarıya attığınız an afişler, reklamlar ve bu gibi birçok veri kirlilikleriyle karşılaşıyoruz. Hatta sırf bu yüzden reklam sektörü bile artık en iyi reklam çalışmalarını sadelikten yana yapmaya başladı. Ama yine de milyonlarca ürünü insanlara ulaştırmak isteyen bu karışıklık, bir çöplük içerisinde milyonlarca veriye maruz kaldığımız gerçeğini değiştirmiyor.
12 Ekim 2021
görsel

Çağımızın En Çok Artış Gösteren Psikolojik Hastalığı "Overthinking"

Sosyal medyaya bir gönderi oluştururken yazacağınız açıklamayla saatlerinizi harcıyorsanız veya başarmak istediğiniz çok şey var ve bir türlü harekete geçemiyorsanız. Buna halk dilinde ‘’aşırı düşünme’’ sendromu deniliyor. İnsanlar olarak hayatımızdaki bir sonraki adımları planlamak doğamızda var. Fakat ipin ucu kaçırıldığında düşünce yorgunluğundan hareket tembelliğine uzanan o kısır döngüye hapsolmuş oluyorsunuz.
1 Ekim 2021
görsel

Pandemide Mutlu Bir İlişkinin 10 Sırrı

Bir psikolog olarak pandemi döneminde en çok çalıştığım alan ilişkiler. Pandemi öncesi bir şeyler olsa da birlikte eve tıkılsak diye hayal kuran bazı çiftlerin şu an çığlık çığlığa birbirinden kaçmak isteğine ve biraz nefes alma ihtiyacına şahit oluyorum. Bu yüzden aynı eve tam kapanmak zorunda kalan veya birbirini yasaklardan dolayı uzun süreli göremeyen çiftler için bir uzman olarak sıkça karşılaştığım şikayetlerden yola çıkarak derlediğim birkaç tavsiyeyi sizlerle paylaşacağım.
13 Mayıs 2021
görsel

Clubhouse Çılgınlığının Arkasındaki Psikolojik Sır

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz uygulama. Bir anda sanki herkes bunu bekliyormuşçasına tık alan ve çoğu insanın ne işe yaradığını bilmemesine rağmen hala üye olmaya devam etmesi… Peki neden?Üyelerin çoğu başkasının daveti üzerine geliyor ve birinden davet alamayan giremiyor. Bu seçenek kişiyi özel veya ‘’seçilmiş” hissettiriyor. İkinci neden ise insanlar en çok güvendikleri bir profil resmi ile olaya dahil olabiliyorlar. Programın konseptine kısaca ses ile sosyalleşmek diyebiliriz. Sıkça kullanılan diğer bir iletişim uygulaması Discord ile benziyor fakat bu program daha basit bir ara yüze sahip.
3 Şubat 2021
görsel

Bir Çocuğu Şiddete Yatkın Yetiştirmek

Çocuk yetiştirirken göz yumduğunuz davranışların ilerideki psikolojik etkilerini görsek şok olurduk herhalde. Bir çocuğu şiddete yatkın büyütmek için evde şiddetli güreş müsabakalarına şahit olmasına gerek yok. Farkında olmadan yaptığımız davranışlarda çocuğu bu konuma yavaş yavaş itebilir. Şiddet bir ifade bozukluğudur. Yani kendini ifade edemeyen insanlarda daha sık görülür. Gücün yıpratıcı özelliğini kuvvetli hissetmek için uygulamaktadırlar. Burada haklı olmaya değil, kuvvetli olmaya odaklanırlar. Şimdinin şiddete yatkın insanları geçmişte nasıl yetişmiş olabilirler? Bir örnekle başlayalım:
13 Ocak 2021
görsel

Pandemi sonrası olası salgın ‘Psikolojik Hastalıklar’ Versiyon-2021

Salgın sonrası hiçbir şey olmamış gibi devam edebilecek miyiz? Sadece virüs değil insan psikolojisi de mutasyona uğramış durumda. İnsanlar varlığı gereği kendi güvenli alanlarına ihtiyaç duyarlar. Bu alanları değiştirme süreci ise maalesef o kadar kolay değil. Pandemi sürecinde çoğu insan güvenli alanlarını tekrar şekillendirip çalışma alanlarını yaşam yerlerini, şartlarını değiştirmiş durumdalar. Maskeleri attığımız zaman tedirginliklerimiz de çöpe gidecek mi? Maalesef bir süre hayır! Pandeminin bir çok insanın hayatındaki travma etkisinden bahsedebiliriz. Travmaların en yaygın özelliği de psikolojik sonuçlarının sonradan belirginleşmesidir.Pandemi sonrası azması beklenen 5 psikolojik hastalık.
8 Ocak 2021
görsel

5 Maddede Bir Sadakatsiz Kendini Nasıl Belli Eder?

Hepimiz biliyoruz ki çekilen dizilerin kahramanlarını toplum olarak içselleştiriyoruz. Arka Sokaklar’ın Hüsnü Çobanı ünlü tiyatrocu Özgür Ozan’ı yolda çevirip komiserim diyen bir toplum sadakatsiz Volkan’a neler yapmaz. İsmi Volkan olanlara bile bir garip bakıyoruz şu aralar.
22 Aralık 2020