Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Seda Yekeler Profil Resmi

Seda Yekeler

Edutopia

icon

Hakkında

Tüm dünyada yankı uyandıran ve çeşitli ödüllere layık görülen 'YEK' metodunun yaratıcısı olan dil bilimcidir. Toplamda on bir kitabın Türkçe ’ye kazandırılmasını sağlayan, sekizbinden fazla yetişkine İngilizce ve Fransızca edindirmeyi başaran, nörobilimle dili harmanlayan ve dünyanın fark yaratan ilk 100 eğitmeninden biri olarak, uluslararası platformlarda ülkemizi başarıyla temsil eden eğitmendir. Türkiye’nin tek Yabancı dil vakfı SEYEV’in kurucusu iş insanıdır.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Metaverse Dünyasında Eğitim ve Yabancı Dil

Metaverse nedir? Eğitimle ve özellikle de Yabancı Dil Edinimi ile ilişkisi nedir? Bu üç önemli sorunun yanıtı için öncelikle kelimenin kökünü anlatarak başlamak istedim. “META” ön eki İngilizce dilinde “beyond” kelimesi ile eş anlamlıdır, yani “bir şeyin ötesi” demektir. “VERSE” ise “evren” anlamına gelen “universe” kelimesine gönderme yapıyor.
19 Ocak, 10:13
görsel

Çıkar Telefonunu!

“Sizi biz büyüttük de öldünüz mü?” Sanırım yukarıdaki soru benim gibi “Y Kuşağı” olan anne-babaların, kendi anne-babalarından duyduklarında en irrite oldukları soru olabilir. Çünkü o kuşağın başarı kriteri çocuklarının ölmemiş olması. Yani “ölmediniz işte ne var yani anlamıyorum ki?” diyorlar, tebrik bekliyorlar bunun için :) . “Vaay duydun mu Ayşe hanımın çocuğu da ölmemiş!” falan diyor olabilirler mi acaba aralarında? Özellikle teknolojinin bir lütfu olarak bilginin bir önceki kuşağa göre çok daha erişilebilir olması, taze anne ve babaların çok daha fazla kitabi bilgiye sahip olmasını da beraberinde getiriyor ve çocuklarının “hayatta kalmalarını” değil de “yaşamalarını” istiyorlar.
18 Aralık 2021
görsel

Gündemden Korunma Rehberi

Kurşun gibi ağır bir gündemin olduğu günlerin en çok beni üzdüğünü iddia edebilirim ama kanıtlayamam. Böyle dönemlerde eskiden evini geçindiren kadın ve erkek öğrencilerim derse hiç odaklanamaz, ödevler aksar ve hatta “Hocam yarınki dersi erteleyebilir miyiz?” talepleri gelmeye başlardı. Şimdi 12 yaşındaki çocuklar faiz politikasının kurlar üzerine etkisiyle ilgili brifing verip “coin” fiyatlarındaki oynaklığı Türk Lirasınınkiyle karşılaştırıp uzun vadeli yatırım tavsiyesi veriyor.
4 Aralık 2021
görsel

0.7 Ucu Olan Var mı?

0.7 ucu olan var mı diye başlayan ve özellikle de sınava beş dakika kala sorulduysa sınıftaki öğretmeni deli eden, sen ne biçim bir öğrencisin ki sorumsuzsun da yanında ucunu taşımıyorsunla devam eden diyaloğun başlangıç cümlesi. Ucu olsa da vermeyen arkadaşını da tanıma cümlesi.
3 Aralık 2021
görsel

Şanslı Hergeleler

Geçen haftaki yazım ses getirmiş olacak ki TÜSİAD yöneticileri de yazımı okuyup toplumun gittiği yönle ilgili kaygılarını dile getirdi. Şaka bir yana, benim gibi işi gücü eğitim olan ve sadece eğitime odaklanmayı arzulayan birisi bile işsizlik, çalışma şartları ve işe alımla ilgili yazmak zorunda hissediyorsa, herkesin durup bir daha düşünmesi gerekir.
26 Ekim 2021
görsel

İşe Alım mı Şirkete Yatırım mı?

Sevgili dostlar tekrar merhaba. Bu haftaki yazımda hem kendi iş yerimde işe alım süreçlerinde yaşadığım hem de iş veren dostlarımla sohbetlerimden çıkardığım bazı sonuçları sizinle paylaşmak istiyorum. İşe alım sürecinde karar vermemizi etkileyen şey ne? Tabii ki tek bir etken yok ancak ilk mülakatta en çok önem verdiğimiz bir-iki unsur ne? Öncelikle gençlerin hakkını vererek başlayayım. Uzaya roket gönderecek kapasitesi olan gençlere sunulan işler, ücretler ve çalışma şartlarını gördükçe, onlara yöneticilik yapanların bu çağın insan hakları ahlakından uzak oluşlarını, bu kuşağın dilinden konuşamadıklarını ve sürekli gençlerle ilgili olumsuz ifadeler kullanıp onları anlamaya bile çalışmadıklarını gördükçe, onların neden kendi memleketlerini, ailelerini, dostlarını, sevgililerini, evcil hayvanlarını, çocukluklarında dedeleriyle birlikte dikip yıllardır meyvelerini yedikleri ağaçlarını bırakıp yurt dışında bir hayat kurmak için tüm birikimleriyle bu diyardan göçtüklerini anlıyorum.
18 Ekim 2021
görsel

Yurt Ağı

Yurt ihtiyacı ve kiraların roket gibi artması ağustos ve eylül aylarında gittikçe daha da hissedilen ve hemen çözüm bulunması gereken bir konu. Üniversiteyi kazanmak için onca emek vermiş olan gençler sadece kalabilecekleri bir yerleri olmadığı için ya da var olan yurt ve evlere maddi olarak güçleri yetmediği için hayallerinden vaz geçmek zorunda kalıyor. Bakın bu, toplumumuz için hesaplanamayacak bir maliyet. Yazılarımda sıkça bahsettiğim gibi bir kişi bir toplum için her şeyi değiştirebilir. Tarih bunun örnekleriyle doludur. Günümüzde kolektif akıl tabii ki çok daha ön planda, ancak ortak aklı oluşturan da tek tek bireylerdir. Eğitimden vazgeçen her birey nedeniyle onların bize katabileceklerinden vazgeçmiş oluyoruz.
2 Ekim 2021
görsel

Siz de Bir Deniz Yıldızısınız

Ağustosta ülkemizi kasıp kavuran, insanları ve canlıları evsiz bırakan, çok büyük çevresel ve ekonomik etkileri olan yangınları hepimiz unuttuk sanırım. Sonbahar geldi, havalar serinlemeye başladı ve artık sıcak havalardan şikâyet etmemize gerek kalmadı. İklim değişikliği yazdan yaza hatırlansa yeterli zaten!
25 Eylül 2021
görsel

Onun İçin Her Şey Değişti!

Sevgili ve değerli okurlar, yeniden merhaba. Son yazımda da belirttiğim gibi artık birden çok konuya tek makalede değinmeye çalışacağım. Okulların açılmak üzere olduğu şu günlerde Twitter’da trend topic olan Nazım Özgün’ün paylaşımları üzerine ben de konuşmak istedim. 5 anaokulundan kovulmuş Nazım, konuşamayan otizmli bir çocuk olduğu için. 8 ilkokul onu kabul etmemiş, ta ki Gönül Sözöz öğretmeni bulana kadar.
6 Eylül 2021
görsel

Boş Yıl Felsefesi ve Kendi Zorunu Seçmek

Eğitimle ilgisi olan herkese, yani tüm insanlara merhaba. Size uzun süredir eğitimin hayatımızın her anında bize etkileri üzerine örneklerini veriyorum. Depremde, selde, yangında ve pandemide, başarıda ve başarısızlıkta eğitimle olan ilişkimiz rol oynuyor çoğu zaman ve değiştirmesi bizim elimizde olan yegâne değişken eğitim. Ben de eğitimin farklı alanlarını ilgilendiren, daha uzun süre ve verimli şekilde eğitimle bağ kurmanızı sağlayacağını düşündüğüm yazılar kaleme aldım şimdiye kadar, ancak her yazımda tek bir ana konu üzerinde durmaya çalışmıştım. Bir karar aldım ve kendimi daha az kelimeyle daha çok şey anlatacak şekilde ifade etmeye gayret edeceğim artık. Ve bu sayede tek bir makale ve tek bir başlık üzerinden gitmeyip daha fazla konuyu kapsayabilmeyi umuyorum.
4 Eylül 2021
görsel

Lakin Toprak Unutmaz

“Diyelim ki biz öldük siz kaldınız.   Diyelim ki kurudu ormanlar, nehirler kuşlar.   Diyelim ki ateş olup küller üfürdünüz memlekete.   Baktınız, kalmamış yakacak bir tek ağaç sönmeyen ocak.   Akacak tek damla gözyaşı   Sonra?   Geçip ortasına ölümün düğün mü kuracaksınız?   Diyelim ki kurdunuz, külden ağaçlar, uçmayan kuşlar, ağıtlar…   Bu ziftli yaslar sarmışken toprağı, mutlu mu olacaksınız?   Bize nasip bunca kalp ağrısından size tatlı huzurlar kalır mı dersiniz?  Yazık! Davaya ibadet diye diye toprağına ihanet edensiniz,  Lakin unutmaz toprak,    Bakın göreceksiniz, yakan, bozan, yıkan, ölüm saçan ellerinizden ayırmayın gözünüzü.    Onlar boğacak sizi    Yavaş ve acı içinde kesilecek nefesiniz, henüz gelmeden eceliniz.    Yaktığınız can kadar yanacaksınız.”
20 Ağustos 2021
görsel

Okullar Açılmadan Yapmanız Gerekenler (Covid 19’a Özel)

Herkesi umutlu bir gelecek dileğiyle selamlıyorum. Son zamanlarda ülkenin gündeminden doğal olarak etkilenen bir insan olarak hep felaketler üzerine yazdım. Tabi ki amacım hem kaygı ve öfkemi ifade etmek hem de bu felaketlerin çözümünün de eğitimden geçtiğini hatırlatmaktı. Cem Yılmaz’ın cips reklamında söylediği “Eğitim Şart!” repliği gibi içeriği belirsiz ve sadece topluma şirin görünen bir talep ve öneri değil benimkisi. Beni tanıyacak kadar uzun süredir takip edenler dil eğitimi için SEYEV’de yaptıklarımızı biliyorlar. Ben de önerdiğim eğitim sistemini daha çok kişiye anlatmak ve bu konuda kamuoyu talebi oluşturabilmek adına doğru bulduğum her mecrada yazıyorum, konuşuyorum, seminerler veriyorum ve gönüllü etkinlikleri düzenliyorum. Bu çabalarım, felaket gelmeden hazır olmak adına yaptığım çabaları kapsıyor.Maalesef bir de içinden geçmekte olduğumuz bir felaket var; pandemi. Can kayıpları ve sağlık sorunları en önemli doğrudan etkileri, ancak en hayati dolaylı etkisi eğitim üzerine oldu. Çocuklarımız, gençlerimiz ve hedeflerini gerçekleştirmek için eğitimler alacak olan toplamda milyonlarca insanın oluşturduğu bir grup var. Hepimizin günlük hayatını dahi çok değiştirdi bu süreç ve bu da okulların açılacağını umduğumuz bu sonbaharda tedbir almamız gereken bir konu bence.Ebeveynler çok uzun bir süre evden çalışmak zorunda kaldı ve bu sırada eğitim kurumlarının %80’i de fiziki olarak kapalı olduğu için ve hatta 18 yaş altı ve 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasakları olduğu için dede ve anneanne kreşleri de kapalı kaldı maalesef. Yani yapılması gereken işler ve eğitim alması gereken çocuklarla baş başa kaldık. Daha acil olan hayatta kalmak yani para kazanıp ailelerimize bakmak, stresle mücadele ederken akıl ve beden sağlığımızı korumak oldu ve ben bunu anlayışla karşılıyorum. Sonuçta ben de çalışan bir anneyim ve ben de payıma düşeni yaşadım. Bizim çalışabilmemiz için evdeki çocukların sokağa da çıkmadan bir şekilde oyalanmaları gerekti ve tablet, telefon ve televizyonlar okulların yerini aldı. Çocukları da anlayışla karşılıyorum çünkü yapabilecekleri şeyler çok kısıtlıydı. Onlara evdeyken en eğlenceli gelen şeyi yaptılar ve bilgisayar oyunu oynadılar, YouTube videolarını izlediler ya da televizyon.
18 Ağustos 2021
görsel

Vicdan Yangınları

Merhaba, pandemi ve sellerden sonra bu sefer de ormanları, içindeki canlıları, evleri yanmış olan güzel ülkemin yorgun vatandaşları. Acılardan yorgun düşmüş, ağlamaktan gözleri kurumuş tüm insanlarımıza seslenmek istiyorum; ülkemizi bu noktadan ileri taşımak için tek şansımız var ve bu konu da benim konuşmakta kendimi en yetkin gördüğüm konu olan “eğitim”. Eğitim, doğru da yanlış da yapılsa, somut sonuçlarını görmenin zaman aldığı bir olgu. Gelişmiş ülkelerle geri kalmış ülkelerin arasındaki yegâne fark eğitim sistemleri ve personelleri. Farkın oluşmasına neden olan şeyin bizatihi kendisi eğitim.
7 Ağustos 2021
görsel

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Sıcak ve yasaksız yaz günlerinden herkese selamlar. Size bu hafta olumlu ve olumsuz düşüncelerin eğitim hayatımızdaki etkilerini bilimsel araştırmalardan da yararlanarak anlatmaya çalışacağım.
28 Temmuz 2021
görsel

Cevabım Yok Sorularım Var

Herkese güzel bir gün dilerken bu hafta kişisel aydınlanmanız için önemli bir adım olması umuduyla bu yazımı kaleme alıyorum. Aslında bu sefer bildiklerimi size aktarmak için yazmıyorum, size bazı sorular soracağım ve sizin cevaplarınız sizi aydınlatacak. Sizi kendinizle tanıştırmak istiyorum, onu sözünü kesmeden dinlemenin ve isteklerine önem vermenin hayattaki en önemli şeylerden biri olduğunu hatırlatmak. Bir nevi anket gibi de düşünebilirsiniz ama sonuçları değerlendirecek olan sizsiniz. O yüzden anketi cevaplarken dürüst olmanız gerektiğinizi hatırlatmama gerek var mı acaba?
26 Haziran 2021
görsel

Aşı Değil Umut

Tüm okuyuculara tekrar merhabalar. Bu hafta umudun haftası oldu hepimiz için. Bir anda aşılama yaşı önce düşürüldü sonra da çalışanlar için kaldırıldı ve günde 1 milyonu aşan aşılama rakamlarına ulaştık. Uzun süren bir belirsizlik ve karamsarlık döneminden sonra “normale” dönüyoruz. Aslında “normalimizin” kıymetini de böylelikle fark ettiğimiz bir süreç oldu. Bir deyiş vardır, “Allah sevdiği kuluna eşeğini önce kaybettirir, sonra buldurur!” diye. Bizimki de öyle oldu sanırım.
20 Haziran 2021
görsel

Hiç Çok Geç Olmadı ki!

Değerli okuyucularım, dostlarım, maddi imkanları olmayıp hayalleri ve zamanları olanlar, zamanları olmayıp hayalleri ve maddi imkanları olanlar, bu haftaki yazım sizin için, hadi toplanın başlıyoruz. Öncelikle yaşı genç olan dostlarıma hatırlatmalıyım ki hayalinizdeki mesleği ya da hayatı yaşamak için zamanınız olacak. Hatta hayalleri gerçekleştirmek için gereken birikim, maddi yeterlilikten ziyade zihinsel olgunluk ve biriktirmiş olduğunuz dostlarınızdır çoğu zaman. Yazımı sonuna kadar okursanız size bunu kanıtlayacağım.
19 Haziran 2021
görsel

Rezil Oldum!

Bu hafta size nasıl rezil olduğumu anlatmam gerekiyor maalesef. Bu yazıyı yazmak benim için hiç de kolay değil ama madem ki kendi beynimi size açma yolunu seçtim, bunu dürüstçe yapmalıyım ki siz de benim gibi rezil olmayın. Çünkü toplumumuzda en önemli şey rezil olmamak. Gerekirse tüm gün evde koala ayısı gibi yaşayın, yeryüzündeki canlı ya da cansız hiçbir şeye yararınız olmasa da olur. Ne yaparsanız yapın rezil olmayın, önemli olan budur (yazar burada ironi yapmaktadır :) ).İngilizce ve Fransızca öğrenirken o kadar komik hatalar yapıp sayısız kere “rezil oldum” ki. En sonunda bir cümleyi yanlış kurunca ya da bir kelimeyi yanlış telaffuz edince rezil olunmayacağını anlayıp geliştim. İlk şirketimi kurarken çevremin büyük kısmı “ne güzel işin var, bırakma sakın işini, daha çok gençsin” diye eteklerime yapıştı. Bıraktım. Bir süre maddi olarak bunun karşılığını istediğim kadar göremedim ve onlara rezil olmaktan korksam da hep kendimi manevi olarak çok iyi hissettim. Yine itiraf etmeliyim ki maddi imkanlarım bugünkünün çok gerisindeyken manevi olarak belki de bugünkünden daha enerjik hissediyordum.
8 Haziran 2021
görsel

Bir Son Yaz

Herkese yeni bir haftadan merhabalar. Lütfen her yazımda kullandığım “siz” hitabıyla kalabalıkları değil tek tek her birinize ulaşmak istediğimi bilin. Bu benim için önemli çünkü bugünkü yazımda birey olarak başarılmış nice tarihi olayın toplumumuzu nasıl dönüştürdüğüne dikkat çekmek istiyorum.Her birimiz tek tek kendimizi geliştirmeyi amaçlarken, kendi küçük ya da büyük insan topluluklarımızı da peşimizden sürükleyebildiğimiz ölçüde rahat bir hayat yaşayabiliriz. Ben zaman zaman tarihte bugün ne olmuş diye geçmişe bakarak önemli olayları öğrenmeye ya da anlamaya çalışırım. Umarım bunu yapma nedenimi yazımın sonunda anlatmış olabilirim.
27 Mayıs 2021
görsel

Üzgün Umut

Üzücü ama yine de umut dolu bir hafta geçiriyoruz. İsrail’in Filistin’e yaptığı son saldırıyla birlikte belki siz de görmüşsünüzdür.
21 Mayıs 2021
görsel

Her Başarı "Bilmiyorum" Demekle Başlar

Günümüzdeki teknoloji, bilgiye erişimi çok kolaylaştırıyor, doğru. Ve insanlar sadece ihtiyacı kadar olanı alıp çıkabiliyorlar. 19. yüzyılın ikinci yarısının “fast-food” dönemi olduğunu düşünürsek, bu yüzyıl da “fast-knowledge” dönemi olarak anılacak büyük ihtimalle. Bilginin her türlüsüne, doğrusuna da yanlışına da taraflısına da bilimseline de çok hızlı ulaşabiliyoruz. Dedim ya ihtiyacımız kadarını öğrenip işimizi görüyoruz.
13 Mayıs 2021
görsel

Benim 20 Yaş Challenge’ım

Şu aralar yine yeniden bir “challenge” başladı sosyal medya platformlarında; “20 yaş challenge”. Daha önce de benzerlerini çok gördük bunların. 15 yıl öncesi görünüşünüz ile bugünkünü kıyaslayan, 10 yıl öncesiyle bugünkünü kıyaslayan. En az değişmiş olanın en çok övüldüğü bir “körler sağırlar, birbirini ağırlar” durumu.Sağlıklı olmak, zihnini korumak için bedenini de korumak tabii ki çok önemli ve bunu doğal yollarla ve sağlığını gözeterek yapan fit ve “yapılı” insanlar gerçekten saygıyı hak ediyor. Bedenleri için ne kadar çok emek sarf ettiklerini yansıtan bir sembol aslında bedenleri. Böyle bir bedeni parayla alamazsınız, size miras da kalmaz. Kimseden çalınamaz ve ödünç de alınamaz. Sürekli çaba göstermezseniz onu kaybedersiniz. Adanmışlığı gösterir. Disiplini gösterir. Kendine saygıyı gösterir. Saygınlığı gösterir. Sabrı, çalışma etiğini ve tutkuyu da. “Fit olmak” sadece görüntü değildir yani.Acaba 20’li yaşlardaki fotoğraflarını paylaşan insanlar o günlere dönebilseler kendilerine ne tavsiyelerde bulunurlardı? Benim öğrencilerimden aldığım geri dönüşlere göre hemen hepsinin hissettiği eksiklik, o yaşlarda henüz bir aile geçindirme sorumlulukları yokken, özenle ilgilenmeleri gereken çocukları ve daha özel olarak ilgilenmeleri gereken anne-babaları yokken, onlardan beklenenin kendilerini geliştirmek ve gerçek hayata hazırlanmak olduğu o yaşlarda dil edinememiş olmaları.Şu an geriye dönüp 20 yaş challenge yaptıklarında fotoğraflarındaki bedenlerini ya da yüzlerini değil de hayat kalitelerini ve uzun süreli beden sağlıklarını en çok etkileyecek olan kişisel gelişimlerine ne kadar çok ya da az zaman harcadıklarını hatırlıyor çoğu öğrencim. İnsanlar yaş aldıkça akıllarında kalanın 20 yaşlarında ne kadar pürüzsüz ciltleri olduğu ya da doğuştan gelen fiziki özelliklerinin ne kadar çekici olduğu değil, o yaşlarda kendi potansiyellerinin ne kadarını gerçekleştirebildikleri oluyor. “Neden o eteği almadım?” ya da “Neden saçımı öyle kestirmedim?” diye dertleneni görmedim ama “Neden o kitabı okumadım?”, “Neden o ülkeyi gençken görmedim?”, “Neden zamanım daha çokken dil öğrenmedim?” asıl birbirine sordukları sorulardan.
7 Mayıs 2021
görsel

Bir Günde 48 Tane Var Almayı Bilene!

Pandemi, hafta sonları kapanma, akşamları kapanma derken tam kapanma aşamasına geldik. Tabi artık tüm dünya bu virüse karşı alınan tedbirler konusunda artık oldukça tecrübeli.
30 Nisan 2021
görsel

14 Yaşındaki Muhasebecilerden Kripto Para Tavsiyeleri

Son 1 yıldır her sabah olduğu gibi saat 8:50’de kalktı. Üstüne bir tişört geçirip hızlıca saçlarını taradı ve meslektaşlarıyla buluşmak üzere 9’da toplantıya katıldı. 5 dakikaya kadar geç kalanlar toplantıya alınıyorlardı ama o gecikmeden yerini aldı. Konuşmacının bağlantı kalitesi zayıftı ve sesi sanki banyoda konuşuyormuşçasına yankılıydı, muhasebecilere not alıp almadıklarını sordu ve: “Aldığınız notların hepsini göreceğim eğitim sonunda!” diye korku saldı. İlk 1 saat kâbus gibi geçmişti ve muhasebecilerin hayal güçleri yok edilmesi gereken ilk şeydi. Asla merak etmemeleri gerekiyordu. Bu, Birim’in ilk kuralıydı. Konuşmacı ve Muhasebeci Eğitim Birimi (MEB) için tek önemli şey vardı; saat 9’da herkesin ekranlarının başında olması ve asla merak etmemeleri. Tüm sistem bunun üzerine kuruluydu. Sıkıcı olmalıydı mutlaka, akşam 5’e kadar bilgisayarları başında oturacaklardı muhasebeciler ve sadece öğlen paydosunda yemek yeme ve su içme hakkına sahiptiler. İlk başlarda bunun nedenini soracak oldular ama bu merak bile fazlaydı ve verilen her cevap yeni bir soru sormaya cesaretlendirebilirdi. O yüzden sadece dinlediler, ama asla cevap vermediler. “Sen dün paydostan önce çıkmışsın!” diye uyarı aldılar.
28 Nisan 2021