Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Savaş Önemli Profil Resmi

Savaş Önemli

Dijital Farkındalık

icon

Hakkında

13 yıldır medya sektöründe çalışıyorum. Son 11 yıldır da Mediacat grubunda yer alan Digital Age dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yürütüyorum. Kapital Medya bünyesinde gerçekleştirilen Brand Week, Digital Age Summit, Sardis Ödülleri gibi etkinliklerin içerik geliştirme süreçlerinin parçasıyım. Son 6 yıldır MediaMarkt'ın MediaTrend teknoloji blogunda köşe yazarlığı yapıyorum. Experlize danışmanlık platformunda içerik üretimi konusundaki danışmanlardan biriyim. Önceki dönemlerde CNNTurk, Conde Nast Traveler, Cruise & Travel, Gate gibi dergilerde köşe yazarlığı yaptım. Digital Age YouTube kanalında haftalık olarak devam eden birçok video içerik serim ve post corona trends isimli bir podcast yayınım var. Mindful Academy'nin yeni dönem eğitmenlerindenim.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Bedük'ün iPhone 13 Pro Max ile Çekilen Klibi Yayında

Çekiminden montajına kadar her aşamasında iPhone 13 Pro Max’in kullanıldığı Bedük’ün yeni müzik videosu Get Wrecked dün akşam yayına girdi. iPhone 13 Pro Max ile çekilen ve kurgulanan bu müzik videosunun hikayesi ile yeni iPhone’un videoya yaratıcılık ve teknik açılardan katkılarını Bedük ve klibin yönetmeni Berat Tunç ile konuştum.
12 Kasım 2021
görsel

Netflix Oyun Sektöründe Başarılı Olur mu?

Pandemi döneminde trafiğini katlayan Netflix kazandığını iş alanını genişletmeye harcamaya devam ediyor. Son dönemde yerli prodüksiyonlara büyük bütçeler ayırarak tüm dünyada kendi filmlerini ve TV şovlarını üreten Netflix geçtiğimiz hafta oyun dünyasına girdiğini duyurdu.Platform şimdi Netflix Games isimli yeni oyun kütüphanesi ile fiziksel oyunlardan akıl oyunlarına ve hatta Squid Games yani kalamar oyunlarına kadar çok çeşitli oyun içerikleriyle üyelerinin hayatına yeni bir eğlence katmaya hazırlanıyor. Aslında Netflix bunun sinyallerini 2018’de yayınladığı interaktif içerik Bandersnatch ile vermişti. 'Kendi Maceranı Kendin Seç' olarak geçen ve sonunun izleyicinin tercihleriyle belirlendiği bir anlatıya sahip olması nedeniyle Bandersnatch özellikle yeni neslin fazlasıyla ilgisini çekmişti.Netflix’in oyun arşivinde şu an için şu beş oyun var: Stranger Things: 1984 (BonusXP), Stranger Things 3: The Game (BonusXP), Shooting Hoops (Frosty Pop), Card Blast (Amuzo & Rogue Games), ve Teeter Up (Frosty Pop). Netlflix resmi sitesinden yaptığı açıklamada bu yeni serüven için şu ifadeleri kullandı: “Henüz başında olduğumuz müthiş bir oyun deneyimi yaratma yolculuğumuza sizleri de dahil etmekten büyük heyecan duyuyoruz. Önümüzdeki aylarda mobil oyun deneyimimizi iyileştirmeye devam etmeyi ve sunduğumuz eğlencelere yenilerini eklemeyi dört gözle bekliyoruz.”
8 Kasım 2021
görsel

Online Öğrenmeyi Daha İlgi Çekici ve Eğlenceli Hale Nasıl Getirebiliriz?

Hem keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de öğretici içeriklerden yararlanabileceğiniz Kahoot! gibi oyun tabanlı öğrenme platformları ile öğrenciler eğlenerek öğreniyorlar.
2 Temmuz 2021
görsel

Apple, iOS 15’in “Odaklanma Araçları” ile Odaklanamama Derdine Derman Olacak

Apple’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC)’ında duyurduğu iOS 15, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olan güçlü araçlar sunuyor.
10 Haziran 2021
görsel

Dijital Demanstan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Acil bir durumda arayabileceğiniz kaç kişinin telefon numarasını ezbere biliyorsunuz? En son ne zaman aracınızla daha önce gitmediğiniz bir adrese telefonunuzda harita uygulaması kullanmadan gittiniz? Şöyle kallavi bir yemeği YouTube’da tarifine bakmadan pişirdiğiniz oluyor mu? Eminim bu soruların cevabı çoğumuz için “Hayır’. Çünkü biz dijital çağın bireyleri için hayat uzun süredir ekranların başında geçiyor ve artık bir şeyi ezberlememiz, akılda tutmamız ‘bize göre’ gerekmiyor. Peki bu yaşam biçimimiz zihnimizi nasıl etkiliyor? Sizce kafamızın içinde her şey yolunda mı?Akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve akıllı TV’ler başta olmak üzere dijital ekranlar hayatımızın her anında baş roldeler. Her gün yüzlerce e-posta, binlerce anlık mesaj ve sosyal medya bildirimleri ile muhatap olan zihnimiz bu yorucu süreçle mücadele etmekte giderek daha da zorlanıyor. Bağımlısı haline geldiğimiz dijital cihazların korkutucu bir şekilde beyinlerimizi mahvetme noktasına geldiğini sadece seyrediyoruz. Bununla birlikte giderek daha az sosyalleşen ve insani ilişkileri zayıflayan bireylerin bilgisayar başında geçirdikleri sürenin artışı pandemi ile birlikte iyice perçinlenmiş oldu. Peki zihnimizin doğasına tamamen zıt olan bu yaşam biçimi bize ne gibi sıkıntılar getirebilir?
16 Nisan 2021
görsel

Uzun Ömürlü ve Mutlu Bir İlişkinin Reçetesi: ‘Mindful Seks’

Mindful seks kavramı ilk duyduğunuzda size bir dönemin popüler dizisi Black Mirror’dan bir bölüm ismi gibi gelebilir. Ya da bir tarafınızdan kavram uydurmaktan bıkmadınız mı artık, ismi afili, içi boş kavramlar duymaktan gına geldi şeklinde düşünenleriniz de olabilir. İsmini cismini bir kenara bırakarak mindful seksin önermesine kulak verip bu yazıya bir beş dakikanızı ayırmanızı şiddetle tavsiye derim.
5 Şubat 2021
görsel

İrade Kasınızı Güçlendirmek İçin 13 Temel Egzersiz

Herkesin hayatında değiştirmek istediği bir şeyler vardır. Kendini geliştirme ve ilerleme arzusu doğuştan gelir. Bu bizim DNA’ımızda var. İnsanoğlu dünyadaki 1 milyon yıllık macerasında her zaman meydan okuyacak bir şeyler bulmuştur. Çünkü insanı insan yapan ve diğer canlılardan ayıran hayal kurabilen, plan yapabilen, analiz edebilen zihni her zaman merak eder. En yükseğe en dibe, en soğuğa ulaşmak için çaba harcar. Çağlar boyunca mücadelesi erişilemeyene erişmek üzerine olmuştur. Evereste tırmanmak, Ay’da yürümek ya da Mars’a gitmek… Daha fazlasını istemek içimizde var. Peki bu içgüdüsel arzuyu gerçek kılabilecek olan özelliğimiz hangisi sizce? Cevap basit ama bir o kadar da karmaşık becerimiz olan; irade gücümüz.
30 Ocak 2021
görsel

Sizin Zihniniz Günde Kaç Saat Geziyor?

Şu an bu yazıyı okumak için önünüzdeki ekrana bakarken kendinize küçük bir test yapmanızı rica edeceğim mümkünse. Yaklaşık 3 dakika boyunca önünüzdeki satırlar akarken zihninizin kaç defa başka bir yere gittiğini, diğer bir deyişle aklınıza gelen düşünceleri saymanızı isteyeceğim. Aklınıza patronunuzla yapacağınız toplantı, akşam ne pişireceğiniz ya da internetten verdiğiniz kıyafet siparişi gelebilir. Aklınıza farklı düşünceler gelirken, yani zihiniz geçmişte ya da gelecekte turlarken kendinizi şu an odaklamak için kasmayın, zihninizi, düşüncelerinizi kontrol etmeye çalışmayın. Her şeyi doğal akışına bırakın. Testin sonucu herkes için farklı olacak. Aklınıza bu süre içinde 10, 20, 30 belki 50 düşünce gelmiş olabilir. Bu durum yani aklımıza gün içinde biz başka bir şeyler uğraşırken başka başka düşünceler gelmesi, yani zihnimizin gezmesi insanın doğasında olan bir durum. Bir nevi bizim fabrika ayarımız aslında. Başka türlü yaşamamız da mümkün değil. Çünkü biz plan yapan, hayal eden, geleceği öngörebilen canlılarız.Bizler sabah uyanınca yüzümüzü yıkarken kahvaltıda ne yiyeceğimizi, kahvaltı yaparken işe hangi yoldan gideceğimizi, işe giderken toplantıda sabah ofis toplantısında ne anlatacağımızı düşünürüz. Tanıdık geldi bunlar değil mi? Zihnimizin gezmesi son derece normal, ama miktarı önemli ve bizim zihnimizin gezmesi konusundaki farkındalığımız. Time dergisi ile Harvard Üniversitesi’nden psikolog Dan Gilbert bir araştırma yapıyorlar. Buna göre zihnimizin günlük hayatta yüzde 47 gibi bir oranla gezdiği sonucu çıkıyor.
19 Ocak 2021
görsel

Mindfulness Egzersizleri ile Uykusuzluğun Üstesinden Gelmek Mümkün mü?

Uykusuzluk modern çağın bence yeteri kadar önemsenmeyen en önemli sorunlarından biri. Öyle ki onlarca olumsuz etkisi var uykusuzluğun. Bağışıklık sistemini doğrudan etkilemesi bir tarafa, öğrenme kabiliyetinde zayıflama, vücudun kalori dengesini bozma, stres seviyesinde artış, bel bölgesinde yağlanma gibi sayısız sorunu beraberinde getiriyor. Bunun yanında uzun vadede cildin yaşlanmasına, cinsel işlev sorunlarına, kan şekeri kontrolümüzü etkileyerek DNA’ımızın bozulmasına ve hatta ömrümüzün kısalmasına neden oluyor. Uykusuzluk böyle başa bela bir şey aslında. Ancak birçoğumuz kronik olarak bu sorunu yaşamamıza rağmen farkında bile değiliz. Aslında bunu anlamanın çok pratik bir yolu var.
20 Kasım 2020
görsel

Seks Hayatınızdaki Memnuniyetsizliğinizin Sebebi Akıllı Telefonunuz Olabilir

Cinsel yaşamınızla ilgili herhangi bir memnuniyetsizliğiniz var mı? Cevabınız evetse ya da kafanızı ‘yani, olabilir’ gibi salladıysanız birazdan okuyacaklarınız için dikkatinizi biraz daha toplayın ve ekrana yaklaşın derim. Araştırmalar, modern çağda çiftler arasındaki cinsel memnuniyetsizliklerin akıllı telefonlardan kaynaklanabileceğini işaret ediyor. Hani şu bir an olsun elimizden düşürmediğimiz yatağa beraber girdiğimiz, sabah gözümüzü açar açmaz ekranına baktığımız bağımlılık nesnelerimiz olan cihazlar. Akıllı telefonlar her ne kadar hayatımızı pek çok açıdan kolaylaştıran teknolojiler olsa da giderek insana dair pek çok şeyin yavaş yavaş hayatlarımızda geri planda kalmasına neden oluyor. Durham Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, insanlar eşlerinden çok akıllı cihazlarından ya da daha doğru bir ifade dijital dünyanın sunduğu nimetler tarafından baştan çıkarılıyor. Ünlü bir prezervatif markasının İngiltere’de 15 çiftle yaptığı bir araştırmanın sonuçları bu bağlamda son derece dramatik. Röportaj temelli bu araştırmaya katılan çiftlerin yüzde 40’ı akıllı telefon veya tablet kullanımı nedeniyle seks yapmayı ertelediklerini ifade etmiş. Araştırmaya katılan çiftlerin çoğu sosyal medya bildirimlerine veya telefonlarına gelen mesajlara daha hızlı yanıtlayabilmek için seks sırasında acele ettiklerini dile getiriyor. Yine katılımcıların üçte biri gelen bir aramayı cevaplamak için ilişkiyi yarıda bıraktıkları durumların olabildiğini belirtmiş. Araştırmanın bir diğer sonucu çiftlerinin dörtte birinin cinsel ilişkilerini akıllı telefonları ile kayda alması. Yüzde 40’ı ise fotoğraflayıp sonrasında fotoğraflara baktığını ifade etmiş. Aslında çok şaşırtıcı bir durum olmasa gerek. Ünlülerin özel fotoğraflarının hack’lenmeleri ilgili haberler yıllardır gündemden düşmüyor. Belki bazılarınız onlar ünlü olduğu için bu gibi nispeten marjinal durumları yaşamaları normal diye düşünebilir. Ama şu bir gerçek ki modern çağın her bireyi için akıllı telefon hayatın her anında baş rolde. Aynı şekilde akıllı telefonlar modern romantik ilişkilerin de merkezinde.
26 Ekim 2020
görsel

Dijital Pazarlama Dünyası Bilişsel Çarpıtmaları Nasıl Kullanıyor?

Psikolojinin pazarlama dünyası üzerindeki etkisi tartışılmaz. Pazarlamacılar tüketici davranışlarını daha iyi anlamak ve farklı personalar yaratmak için psikolojiden her fırsatta yararlanıyor. Pazarlama dünyasının yeni bir kampanya ya da iletişim sürecinde en sık kullandığı yolların başında ise insan zihninin 1 milyon yıldır değişmeyen bazı eğilimleri, ezberleri ve inanışları geliyor. Literatürde bilişsel çarpıtma olarak geçen bu kavram psikoloji ve benzeri bilimlere ilginiz yoksa belki de bu yazıyı okurken ilk defa karşınıza çıkmış olabilir. En basit ifade ile beyninizin gerçeği yansıtmayan bağlantılar kurması diyebiliriz bilişsel çarpıtmalar için. Adını ya da tanımını duymamış olabilirsiniz ancak şu örneği verince eminim temelde ne olduğunu anlayacaksınız. “Hani şu etrafında büyük ve küçük daireler olan farklı renkteki iki yuvarlaktan hangisi daha büyüktür?” benzeri basit testleri bilirsiniz. Bu gibi testlerde iki şekli cetvelle ölçüp ikisininde eşit büyüklükte olduğunu görseniz ve hatta altına üstüne bir çizgi çekip ikisinin de eşit olduğunu görsel olarak gösterseniz bile zihniniz etrafında daha küçük yuvarlaklar olan şekli diğerinden daha büyük olarak görmeye devam eder ve eldeki bilimsel veriyi deyim yerinde ise çarpıtır. Zihnimiz bu gibi testlerde olduğu gibi günlük hayatta da çoğu durumda karar alırken sistematik bir şekilde mantığa aykırı bir düşünce yapısını takip eder. Demek istediğim aldığımız kararların çoğunda ezbere düşüncelerimiz, inanışlarımız, ön yargılarımız kontrol sahibidir. Zihnimiz çoğu zaman olaylar karşısında doğru ya da yanlışın peşinde koşmaz, işine geleni yapar, işine geleni hatırlar ve genellikle gerçeği çarpıtır.  Bu bizim bir anlamda fabrika ayarımızdır.
20 Ekim 2020
görsel

Neden Multitasking Olamayız?

Multitasking kavramını eminim bir yerlerden duymuşsunuzdur. Özellikle işe alım süreçlerinde şirketlerin insan kaynakları müdürlerinin en sık kullandığı terimlerden biri multitasking. Basitçe dikkat gerektiren birden fazla işi aynı anda yapabilmek demek. Bu ifadeyi çoklu görev olarak çevirip kullananlar da var. Genellikle çoğumuzda da pozitif bir algısı vardır multitasking’in. Hatta özellikle ofis sohbetlerinde; “Ben çok multitasking bir insanımdır” diye övünenleriniz vardır içinizde. Multitasking olmanın bizi daha hızlı, iş bitirici, pratik yaptığını düşünürüz. Aynı anda telefonumuzu kurcalarken ofiste katıldığımız toplantıyı takip ettiğimizi zannederiz. Bunların hepsinin külliyen yanlış olduğunu zaten anlatım tarzımdan da anlamış olmalısınız.
12 Ekim 2020