Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Özge Selçuk Bozkurt Profil Resmi

Özge Selçuk Bozkurt

Çocuk Yanım

icon

Hakkında

"Çocuk Yanım" Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı, Çocuk Yogası , Bebek Masajı Eğitmeni, 2 Pedagojik 12 Hikaye kitabı yazarı
icon

Tüm İçerikler

görsel

Kitap Okumak mı Filmini Seyretmek mi?

Bugün birkaç ortaöğretim dönemi çocukla bir araya geldik ve fikirlerimizi titrettik :)Konu dallandı budaklandı çok farklı alanlara daldı. Gençlerden biri Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmini izlemiş ve arkadaşlarına anlatmıştı. Başka bir arkadaşı da önce kitabını okumuş, sonra filmini izlemişti.Hadi önce siz fikirlerini bir düşünün… Ana soru:
13 Eylül 2021
görsel

Doğaya Son Yolculuklar Başlıyor

Çocuklarınıza bu yıl bulabildiğiniz ve gidebildiğiniz tüm doğa güzelliklerini gösterin. Seneye göremeyebilecekler çünkü…Salda, Marmara kıyıları, yan(dırıl)an ormanlar, şimdi de Tuz Gölü…Kaybettiklerimiz ve kaybedeceğimiz o kadar doğa mucizeleri var ki!Biz bu zihniyette yaşamaya devam ettiğimiz sürece. ‘Biz’ in içinde hepimiz biraz varız aslında. Tuz gölünü besleyen akarsuyun yolu, sizin yediğiniz yemeği yetiştirmek için kesilmişse biz de bu katliamın ortağıyız aslında. Bilmeden!
15 Temmuz 2021
görsel

Güneş Umuttan Şimdi Doğar

Onun adı Türkan,Türkan, kelime anlamı “kraliçe, güzel kız”. Manevi anlamı geleceğe umutla bakan “kardelenler” yetiştiren…
18 Mayıs 2021
görsel

Kalben Söylüyorum: Bir Normalleşemedik…

Çocuklar dünyaya geldiği andan itibaren garipliklere alışıyor aslında.Her yer su ile kaplıydı, loştu.İşte ilk gariplik, doğumla başladı. İki el onu çekti çıkardı, etraf aydınlıktı garipti, değişikti yani.Tanımaya anlamaya çalıştı.Büyüdü, yürüdü, her yeni gördüğü şeye merakla baktı, inceledi…Ama sonra alıştı, yenilikleri normalleştirmeye başladı…
9 Mayıs 2021
görsel

İsminizle Seslenilmesi Size Huzuru Çağrıştırsın

Keşke tam kapanma için bahar mevsimini beklemeseydik. Tam doğa güzelleşti, çiçekleri açtı, hava ısındı derken yine evlerde kaldık.
2 Mayıs 2021
görsel

Sakura Zamanı

Japonyanın ulusal simgelerinden biri  olan Sakura’ların zamanı şimdi. Öyle ki küresel iklim değişiklikleri sebebiyle son 200 yıldaki en erken çiçek açış zamanı bu yıl saptanmış.Narin bitkiler, ortam ve şartlardan en kolay etkilenenlerden.Bu sinyallere “insanlık” çözüm bulamazsa, doğa da çaresiz kalacak; sıra diğer canlılara erkenden gelecektir...
8 Nisan 2021
görsel

Hayatımızdan İnsanları ve Nesneleri Kolay Çıkaranlardan mısınız?

O zaman şöyle sorayım: Bir bardak kırdınız “boş ver ya önemli mi, canımdan değerli mi?” der misiniz yoksa “üzüldüm, bu bardağı çok severek almıştım, bugüne kadarmış birlikteliğimiz” deyip kısa da olsa yasını tutar mısınız?Bir bardağı alırken onu sadece parayla almıyoruz, parayı kazanmak için harcadığımız zamanla da alıyoruz. Beğeniyoruz hoşumuza gidiyor alıyoruz.Eve getiriyoruz, yıkıyoruz yerleştiriyoruz.
26 Mart 2021
görsel

Bir Balkan Geleneği Marteniçka

Kırmızı rengin sağlık ve gücü, beyaz rengin ise uzun ömrü simgelediği, kırmızı ve beyaz rengin birbiri ile dansı...Şubat ayı sonunda leylekler göçtüğü zaman başlar hazırlıklar,Bahar gelmiştir.
18 Mart 2021
görsel

Bir Annenin Oğluna 8 MART Mektubu

Canım oğlum,  başta ben olmak üzere,  karşına çıkan her kadına, kız çocuğuna karşı saygılı ve sevgi dolu ol!
7 Mart 2021
görsel

Clubhouse’un Tarihindeki İlk “Radyo Tiyatrosu” Yayında!

Yeni akım; podcast tadında devam eden Cluphouse’un sohbet odalarında buluşmak.  Ben bu mecrayı çıktıktan kısa bir süre sonra, yani “dutluk” aşamasında deneyenlerdenim. Gittikçe artan takipçi sayıları ve sohbet odalarındaki katılım sayısının katlanarak artmasına şahit olmaktayım. Peki şimdilik IOS kullanıcılarının katıldığı bu mecra Android kullanıcıları da gelince daha da canlanacak mı? Yoksa IOS’lular Android’lilere “boşver biz denedik, bak sıkıldık girmiyoruz şimdi” mi diyecekler? Kestirmek çok güç. Eğer yenilikler olmazsa, heyecan olmazsa belki de sönüp gidecek. Ama bakın Instagram’a hemen bu Clubhouse’daki sohbet odaları özelliğini uyarlamaya başlamış bile.  Clubhouse hızlı girdi, güçlü isimlerle güçlü girdi. O güçlü isimleri gören bizler de kapıldık işte bu akıma...
6 Şubat 2021
görsel

Sarılmak İlişkiyi İki Kalpli Yapar…

SarılmakBugün dünya sarılma günüymüş.Tarih de çok güzel; 21.01.2021
22 Ocak 2021
görsel

Regl Ritüel mi Olmalı, Normalleşmeli mi?

Bu konuda görüşünüz her ne olursa olsun bu bir kadının regl endişesini değiştiremiyor maalesef. Gün yaklaştıkça acaba bugün mü şimdi mi? Ya sınavda/toplantıda/tatilde olursa...  Düzenli bir periyodunuz varsa da oluyor bu endişe; düzensiz ise zaten alıyor sizi karışık bir ruh hali... Erken -geç olması, az ya da yoğun kanama yaşamanızdan çok, şu hormona değişim tahammül sınırınızı zorluyor çoğu zaman. Onca işin arasında bile olsanız bir de bu endişe ekleniyor.
21 Ocak 2021
görsel

Senin Ruh Aşın Hangi Şarkı?

Pandemi dönemi başladığından beri akıllarda tek soru “aşı ne zamana bulunacak” tı. Bedenen bu virüsü yenmenin çaresiydi çünkü. Çünkü aşıdan sonra hayat normale dönecekti, “kesssin”di.  Hayatın normale dönmesi demek, sağlıklıvücuttan ziyade, eskisi gibi sosyal ilişkilerin olabilmesiydi kimine göre, çünkü en çok mustarip olunan konuydu bu. İnsan neyi kaybederse onun özlemini duyuyordu…İşte o özlem duyduğumuz anılar neyse (çünkü şu an onlar “anı” oldu) onları hatırlamak da mutluluk vermekteydi.
16 Ocak 2021
görsel

Kendine Hakim Olabiliyorsan Güçlüsün

Bir akademisyen öldürüldü. Küçük çocuklara yol gösteren öğretmenleri yetiştiren bir eğitimciydi Aylin Sözer...Çocukları resimlerinden analiz ederdi, canına kastedene ise çaresiz kaldı.
1 Ocak 2021
görsel

Jenerasyonlarda Hayat ve Karantina

Kendi çocukluğunuzu bir düşünün... Ya o zaman covid olsaydı? Hadi gelin jenerasyonlara göre bu yaşadığımız karantina süreci, o günlerde aileyi, yapısını ve çocuk gelişimimi nasıl etkilerdi bir düşünelim. Hatta bu dönemlerin özelliklerini isterseniz hep birlikte “Mutlu Aile Saati Sohbetleri“ yapacağınız bir saatte konuşun. Çocuklarda farkındalık için çok da güzel bir konu. Hazırsanız başlayalım.  Şimdi gözünüzde canlandırın:
17 Aralık 2020