Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Dr.Oğuzhan Aygören Profil Resmi

Dr.Oğuzhan Aygören

Huzurlu Rahatsız

icon

Hakkında

Akademisyen. Boğaziçi Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi. Girişimcilik merkezi direktörü, girişimci, yenilikçi, araştırmacı, moderatör, konuşmacı, düşünür, program yapımcısı ve sunucusu, yatırımcı, mentor.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Thaler’den Ronaldo’ya Paternalistik Paslaşmalar

Thaler’i de Ronaldo gibi bir futbolcu sanmayın. Kendisi 2017 yılında Nobel Ekonomi ödülü almış ünlü bir iktisatçı. Diğer iktisatçılardan farklı tarafı ise ekonomiyi rasyonel değil davranışsal olarak düşünmesi. Buna ait teorileri de “Dürtme” ve “Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları” isimli kitaplarında anlatıyor. Zaten kendisine Nobel ödülünü getiren de bakış açısındaki bu farklılık. Ronaldo’yla aralarındaki benzerliği de bu bakış açısı farklılığı oluşturuyor. Toplumsal normlara uyma ihtiyacı hissetmeden kişinin kendi iyiliği için en iyisini seçmesini sağlamaya çalışıyor her ikisi de.
21 Haziran 2021
görsel

Okuldan Daha İyisi

Paypal’ın kurucularından, Facebook’un ilk yatırımcılarından biri olan ve ardından Palantir isimli teknoloji şirketini kuran Peter Thiel, son on yıldır başka bir iddiasını gerçekleştirmeye çalışıyor. Başlarda birçok kesimin çekimser ve hatta şüpheyle yaklaştığı bir deneye imza atan Thiel, haklı çıkmış gibi görünüyor. 2011 yılında başlattığı Thiel Fellowship (Thiel Bursu) programı mezunları arasında genç yaşta müthiş başarılar yakalamış girişimciler, araştırmacılar ve dünyaya yön veren teknoloji geliştiricileri bulunuyor.
8 Haziran 2021
görsel

Süper Güçlere Sahip Olmanın 7 Yolu

Yalnızca süper kahramanların süper güçlere sahip olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsan, içinde büyük güç ve enerji taşıyor, büyük bir potansiyel barındırıyor. Hatta bazen ufak bir hareketimiz bile başkasının bize “süpersin” demesini sağlıyor. Kahraman olmak için pelerin giymeye, kaslı bir vücuda ve uçup kaçmaya gerek yok. Yalnızca farkında olmak ve çevremizde oluşturmak istediğimiz etkiye odaklanmak yeterli.Ne yazık ki hepimiz, kontrol edemediklerimiz ve değiştiremeyeceklerimiz üzerine çok fazla odaklanıyoruz. İstiyoruz, hatta dileniyoruz, yalvarıyoruz, beklentiye giriyoruz. Olmayınca hayal kırıklığına uğruyoruz, şikâyet ediyoruz, küsüyoruz, kızıyoruz, kahroluyoruz. Bu durumda hayata yaklaşımımız dıştan içe oluyor.
19 Nisan 2021
görsel

Girişimcilik, Huzurlu Rahatsızlık Halidir

Başarmak isteyenlere hep söylenir: “Konfor alanının dışına çık. Rahatını boz”. Bu doğru bir tavsiye olsa da eksik. Rahatınızı bozmak bir risk. Neticesinde büyük bir strese girmek de mümkün. Düzeniniz bozulabilir ve hayatınız alt üst olabilir. Gerçi kim bilir, Şems-i Tebrizi’nin dediği gibi hayatın altı üstünden daha iyi olabilir.Yine de benim tavsiyem, rahatı bozarken, huzura sahip çıkmak. Bir diğer deyişle, bir anda her şeyi riske etmektense kaybetmeyi göze aldığınız kadar risk almak.
25 Şubat 2021
görsel

Özgürleşmek ve Özgürleştirmek

Son zamanlarda sık konuştuğumuz bir konu. Hayat giderek daha karmaşık ve belirsiz bir hal alıyor. Bu da bizi sürekli tetikte olmaya ve kendimizi korumaya itiyor. Kendimizi korumanın en kabul gören yöntemi ise herkesin yaptığını yapmak. Hayatı garantiye almak! Sanki mümkünmüş gibi.  İnsanoğlu nedense yanılgıları çok seviyor. Hatta öyle ki yanılgılarının farkına varsa bile bu yanılgılarından vazgeçemiyor. Çünkü ilkel beynimiz bizi koruma içgüdüsünden vazgeçmiyor ve belirsizlikleri kabullenemiyor. O yüzden hemen boşlukları dolduruyor.2001 yılında Nobel Ekonomi ödülünü ilk defa alan dışından alan Kahneman ve Tyversky, çığır açan çalışmalarında insanlara şu soruyu soruyorlar:
28 Aralık 2020
görsel

Bu Bir Yatırım Tavsiyesidir

Hayatımızı en çok belirleyen kaynaklardan biri olmasına rağmen hakkında bu kadar az şey bildiğimiz kaynak olması üzerinde düşünülmesi ve çalışılması gereken bir konu. Paradan söz ediyorum. Olduğunda bir dert, olmadığında daha büyük dert. Yapılan çalışmalar insanların yılda yaklaşık 100bin dolar kazandığında mutluluklarının tepe noktaya ulaştığını gösteriyor. Bu noktadan sonra insanların hayat memnuniyetinde çok büyük değişiklikler olmuyor.
18 Aralık 2020
görsel

Büyük İkramiyeyi Kazanmanın Yöntemleri

Aklınıza hemen şans oyunları ve piyango geldi muhtemelen. Bilet alıp da “ya tutarsa” dediğiniz. “Almazsan çıkmaz” sözünü işittiğiniz. Kazandığınız büyük ikramiyenin hayallerini kurduğunuz. “Ah bir çıksa da hayatım hemen hızlıca değişse” dediğiniz. Ama ne yazık ki hayatı piyangodan değişen bir insanla karşılaşmadım. Büyük çoğunluk piyangoya yatırdığı paraların geri dönüşünü alamadı. Zaten nasıl alsın ki? Kazanma şansı milyarda ya da trilyonda bir. Bugün okuduğum bir habere göre 28 haftadır devreden bir ikramiye söz konusu. Hatta üst üste haftalarda aynı rakamlara çıkan piyango gibi şaibeye işaret eden birçok haber de mevcut. Öte yandan araştırmalara göre kazananların çok büyük çoğunluğu kazandıkları paranın tümünü kısa süre içinde tüketip piyango öncesi durumlarına dönüyorlar. Çünkü parayı nasıl yöneteceğini bilmiyorlar. Sonuçta hep kasa kazanıyor.
6 Aralık 2020
görsel

Formula 1’in Düşündürdükleri

İkibinli yılların başlarında zenginlik ve refah artışını hızla yaşayan bir ülke olarak ülkece içimizde kalan işleri gerçekleştirmeye ve bir nevi tribünlerdeki sloganın* gücü ile sesimizi duyurmak için üzerimize düşenleri yapmaya başladık. AB uyum süreci ile ekonomik, hukuki ve diğer tüm alanlarda gerekenler yapılırken sportif anlamda UEFA, Süper Kupa, Dünya üçüncülüğü başarıları ve akabinde uluslararası organizasyonlara ev sahiplikleri geldi.
29 Kasım 2020
görsel

Depremlere ve Tüm “Felaketlere” Dayanıklı Olmak

Senaryo hep aynı. Felaketin öngörüsü yapılır. Önlemler için çağrılar yapılır. “Şimdi sırası değil, daha acil işlerimiz var” denerek önlemler ertelenir. Ardından felaket gelir. Herkes tek yürek olur. Artık en acil ve en önemli iş yaraları sarmaktır. Felaket yönetimi ve hasar tespiti yapılır. Yıkılan binaların yerine yenileri yapılır. Gündem o kadar hızlı ilerler ki felaket yine unutulur. Önlemler tekrardan arka sıralara düşer. Ta ki bir sonraki felakete kadar. Bu senaryo sadece depremler için geçerli değil. İş dünyasında ve kendi hayatımızda da aynı senaryoyu yaşamıyor muyuz? Göz göre göre gelen bir gerçekliğin hiç olmayacağını varsayıp bugünün sorunları ile vakit geçirmiyor muyuz?
2 Kasım 2020
görsel

Ne Gerek Var?

A – Duvarlar çok boş kalmış. Bir resim assak? B – Binaya çok masraf ettik. Bütçemiz bitti. Hem ne gerek var? A – Apartman çok bakımsız. Duvarları mı boyatsak? B – Şimdi boyanın sırası mı? O parayla daha önemli işler yapabiliriz. Ne gerek var? A – TV izlemek yerine merak ettiğiniz ve ilgilendiğiniz bir konuda ders almaya ne dersiniz? Hem birçok üniversitenin programına ücretsiz erişmek ve sertifika almak da mümkün. B – Şimdi başımıza iş çıkarmayalım. Şöyle kanepeye oturup dizi izlemek ve telefonla oynamak varken ders alıp yorulmaya ne gerek var? A – Dünyada gelişen bir trend var. Bunun için erkenden hareket edip yol almaya ne dersiniz? Şirketimiz de öncü konumda olur ve dünyaya örnek işler yapabiliriz?B – Sen şimdi fırsattan bahsetmeyi bırak da çok acil sorunlarımız var. Onları çözelim önce. Sonra bakarız önerine. Şimdi ne gerek var yeni iş almaya? A – Yurtdışında bir seminere katılmak istiyorum. Hem çok şey öğrenebilirim hem de iş bağlantıları kurabilirim.B – Döviz kurları böyleyken yurtdışına gitmek mi? Bize ne faydası olacakmış bu seminerin? Ne gerek var? A – İşin içine eğlence katmaya ne dersiniz? Biraz müzik, biraz mizah, biraz sanat. B – Ne gerek var? Şimdi ekstra masraf. Biz işimize bakalım. Örnekler çok.
16 Ekim 2020
görsel

Midyeci Ahmet’ten Girişimcilik Dersleri

İnandığınız bir iş fikriniz var. Heyecandan uyuyamıyorsunuz. Bir an önce hayata geçirmek istiyorsunuz. Girişimcilik, risk almaktır dediniz ve bunun için elinizdeki imkânları seferber ettiniz. İnanıyorum bu iş olacak dediniz. Belki borca bile girdiniz. Şimdi önünüzde tek bir seçenek bıraktınız. Ya bu iş başarılı olacak ya da başarılı olacak. Öteki türlüsünü düşünmek dahi istemiyorsunuz. Çünkü kaybedecek çok şey var.  Bizden önceki jenerasyonun girişimciliğe çekimser yaklaşmasının sebebi bu belki de: Risk algısı. Hatta hâlâ daha, girişimcilik, risk, macera ve cesaret ile özdeş büyük bir çoğunluk için. Özellikle eğitim düzeyi arttıkça, risk alma oranı düşüyor. Üniversitede bir hocama iş yapmaktan bahsettiğimde o da bana: “Risk, cahil adamın işidir.” demişti.  Öte yandan günümüzde eskisinden farklı olarak girişimci olmanın ve iş yapmanın riski hızla azalıyor. Yalın girişim, tasarım odaklı düşünme gibi girişimciliğin başarı şansını artıran metodolojiler ve yöntemler öğrenilebiliyor ve pratik olarak uygulanabiliyor.
6 Ekim 2020
görsel

Şanslı Fakirlik

Babam anlatırdı. Köyde elektrikle tanışması 15 yaşındayken olmuş. İlk televizyonu 20 yaşında görmüş. İlk kez denize 25 yaşında girmiş. Tek kıyafetle bir seneyi geçirmiş. “Biz ne yokluklar gördük. Siz o günleri görmeyin ama bugünlerin de kıymetini bilin.” Babamın anlattıkları bana o kadar tarih öncesi gelirdi ki ne dediğini anlamazdım bile. Halbuki benim doğumumdan sadece 10-15 yıl öncesini anlatıyordu. Bense kendi doğumumla başlayan dünya ile ilgileniyordum.
25 Eylül 2020
görsel

Üniversite Okumaya Gerek Yok (mu)?

Geçtiğimiz günlerde Google, Apple, Tesla, Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri işe alım kriterleri arasından üniversite mezunu olma şartını kaldırdıklarını açıkladılar. Hatta Google kendi içindeki eğitim programları ile diploması olmayan kişilerin altı aylık bir eğitim sonunda iş sahibi olacaklarını duyurdu
12 Eylül 2020