Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Nisan Doğan Profil Resmi

Nisan Doğan

Hukukçu 4.0

icon

Hakkında

"Verinin değerine inanan, yenilikçi olmayı prensip edinmiş ve gelecek dönemin pratik çözümler ile öne çıkanların dönemi olacağını düşünen teknoloji odaklı bir avukattır."
icon

Tüm İçerikler

görsel

Aşı Olmamak İşten Çıkarılmak İçin Haklı Sebep Olabilir mi?

Hepimizin gündemi her ne kadar onunla yaşamayı öğrensek de Covid-19 ile fazlasıyla meşgul. Etkinlik duyurularında post pandemi denilip salgın sonrası devrin başladığı ilan olunsa da günlük açıklanan vakıa sayısı ülkemizde hala binleri bulmakta. Tek vakıanın olduğu dönemlerde OMO ile makarna ambalajı yıkayanlarımız denizin ve güneşin tadını çıkarmaya devam ediyorlar
20 Eylül 2021
görsel

Hangi Markadan SMS Alacağınıza Kendiniz Karar Verin, İletişim İzinlerinizi Yönetin

İhtiyacımız olsun veya olmasın gün geçmiyor ki markalar tarafından kapımız çalınmasın. Kombiciler, su arıtma cihazı satanlar, Digitürk, müşterisi olmadığınız ancak kredi vermek isteyen bankalar... Sırasıyla arayıp sabrınızı deniyorlar.Onlara gelmeden gönüllü olarak alışveriş yaptığınız markalar var tabi. Günlük haftalık periyotlarla kapınızı çalıyorlar. Birinden SMS düşüyor tam açayım ne diyor derken başka bir markadan SMS geliyor. Servis sağlayıcı firmaları aynı olsa gerek saat değerlendirmesi yapmaksızın aman unutmadan hepsini atalım der gibi sırayla atıyorlar. Hal böyle olunca da bizlerde okunmayan bildirimlere dönüyorlar. Benim telefonumda an itibarı ile okunmayan ileti sayısı 2.480… Aralarında ilgilenebileceğim bir kampanya vs. vardıysa da kalabalıkta kaynayıp gittiler.
8 Ağustos 2021
görsel

Sedat Peker'e Erişim Engeli Getirilebilir mi? Hukuk Nedio?

Pazar sabahları erken kalkarak Sedat Peker yine ne dedi, kimleri neyi ifşa etti sorusu hayatımızda yerini aldı.
2 Temmuz 2021
görsel

Influencerlar ve Influencer Olmak İsteyenlerin Uyması Gereken Yasal Düzenlemeler Neler?

“Kanalıma koş geldiniz.”, “Linki veriyorum, sayfayı yukarıya kaydırın.” 10.000 küsur takipçili hesaplar tarafından sıkça kurulan cümleler. Kimisi milyonluk araba, ev linki; kimisi sahte diyet çayı linki veriyor ancak bir şekilde o linkler veriliyor.
11 Haziran 2021
görsel

Türkiye'de Şiddete Uğrayan Kadınların Başvurabileceği Yasal Düzenlemeler Neler?

Zor bir coğrafya da yaşadığımızı, günlerimizi zorluklarla mücadele ile geçirdiğimizi söylesek yalan olmaz. Elbette herhangi bir cinsiyet gözetmeksizin hepimiz için geçerli bu başlık. Ancak kadınlar olarak karşılaştığımız zorlukların çeşitliliği daha fazla. Erkekler ile ortak problemlerimiz ile birlikte üzerimize yapışan farklı zorluklarımız var bizim. Erkeklere sorulmayan farklı sorularımız var. Kadın olmak zor. Kadın olmak beraberinde fedakarlığı getiriyor. Kadın olmak üzerinde baskıyı hissettiriyor. Kadının ekonomide, siyasette, iş dünyasında, toplumsal hayatta, yatırım dünyasında etkinliğinin ve finansal okuryazarlığının arttırılması için her ne kadar adımlar atılsa da hala istenen rakamlara ulaşılabilmiş değil. Azaltılmak istenen kadına yönelik şiddet, cinsiyet eşitsizliği ise yükselen bir grafik çizmekte. Kadına yönelik artan şiddetin de kadın cinayetlerinin sayısının artması da ister istemez karamsar bir tablo çiziyor. Bu işin görünen tarafı bir de uğradığı şiddeti ifade etme fırsatı bulamayan birer kara sayı olarak kalan kadınlar var. Onlar haklarını arama, kendilerine yönelik haksız fiillerin hesabını sorma fırsatı dahi bulamayan kadınlar.Peki hal böyle iken kadın haklarından nasıl bahsedeceğiz? Kendimizi içerisinde bulduğumuz haber başlıkları şiddet, taciz, tecavüz, namus davası, zorla evlilik iken sadece bir günün göstermelik olarak bize atfedilmesi bizi nasıl mutlu edecek? Bunların hepsinden de önemli olmak üzere bu kadar olay meydana gelirken kadınların korunması nasıl sağlanacak?
8 Mart 2021
görsel

Son Gözdemiz Clubhouse Konuşmalarımızı Kayıt Altına Alıyor mu?

Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse. Flash bir giriş yaptı hayatımıza. Ünlüsü, CEO su, kendi işinin CEO’su derken büyük bir kalabalığı topladı peşinden.48 saat boyunca uygulamadan çıkmayan oyuncular, 18 saat yayın yapan fenomenler, Elon Musk, Kardashian’ların gelmesini bekleyenler, ünlüler ile münakaşaya giren biz gariban halk derken gittikçe de yaygınlaşıyor. Bilmeyen varsa da birkaç güne haberdar olur. Her odada Gülben Ergen, İrem Derici gibi ünlülerle karşılaşıp, ünlüler sizin işiniz yok mu 7/24 buradasınız diye soruyor insan.
3 Şubat 2021
görsel

Elveda WhatsApp Hoşgeldin Signal

“Özel hayatınıza saygı duymak DNA’mızda var.” WhatsApp önemli güncellemeler başlığını tıkladığınızda karşınıza çıkan ilk cümledir bu. Ancak Facebook’a satılması sonrasında bu cümlenin ne kadar anlamı kaldığı tartışılır. Facebook, Instagram gibi ücretsiz kullandığımız ancak markalara ilişkin reklamları gelire çeviren platformlar bizlerden aldığı verileri de markalar adına doğru hedefleme yapabilmek için sonuna kadar kullanır.  WhatsApp yeni politikası kapsamında Facebook dahil Facebook çatısı altındaki şirketlere kendi uygulaması aracılığı ile elde ettiği kullanıcı verilerini aktaracağını duyurdu. Whatsapp’a giriş yapmak isteyen kişiler “WhatsApp, koşullarını ve gizlilik ilkesini güncelliyor.” şeklinde bir bir uyarı ile karşılaştı. Uyarının içeriğinde WhatsApp’ın verilerimizi nasıl kullandığı ve diğer Facebook şirketleri ile bu bilgileri nasıl paylaşacağı yazıyordu. Ancak bu yeni güncellenmiş kullanım şekline 8 Şubat tarihine kadar onay vermememiz halinde uygulamayı kullanımdan men ediliyoruz. Koşulları kabul etmemiz dayatılıyor. Hani nerde özgür irade ile kullanıcı rızası alma kuralı?
11 Ocak 2021
görsel

Instagram Yazışmalarını İfşa Etmek Suç mudur?

Eskiden nasıldı bilmiyorum ama ben kendimi bildim bileli dış dünya ile iletişimimi hep teknolojik araçlar vasıtası ile kurdum. Gün geçtikçe de teknolojinin iletişim yöntemlerim üzerindeki etkisi katlanarak büyümeye devam ediyor. Sizlerde de durum benden farklı olmasa gerek. Öyle ki hepimiz sadece karşımızdaki ile yetinmeyip bütün dünyaya vermek istediğimiz mesajları da artık dijital dünyada veriyoruz. Deyim yerinde ise teknolojinin son nimeti sosyal medyayı kendimizi ifade etmek, kim olduğumuzu anlatmak için kullanıyoruz. Ne yeriz, ne içeriz, ne severiz, iyi miyiz, hasta mıyız ve yeri geliyor yasta mıyız bu platformlar üzerinden bildiriyoruz.
8 Aralık 2020
görsel

Sadakatsiz Dizisi Gerçek Hayata Taşınsaydı Kahramanımız Asya Oğlunun Velayetini Alabilir miydi?

Hayatlarımıza aldığımız insanların garip yanlarıyla tanışıyoruz. Buna zaman geçtikte birbirini daha çok tanımak ya da birbirine olan tahammülü azalmak diyebiliriz. Günün sonunun hüsran olduğu ise acı bir gerçek.  İyi günde gülmek kolay geliyor ama kötü günde sahte de olsa gözyaşı tam da akması gereken zamanda akmayıverebiliyor.  Büyük aşklar nefretle başlar derler tamam da büyük aşklar nefretle de bitebilir.
21 Kasım 2020
görsel

Twitter'ın Trend Topic'i 10 Milyon TL'lik Ceza ile Kendisi Oldu

Gündem en iyi nereden takip edilir desek kuşkusuz çoğumuz Twitter cevabını verecek. Bugün Twitter’ın popüler hashtagleri arasında hem kendisi hem de sosyal medya platformlarının diğer devleri Facebook, Instagram, Periscope, Youtube ve Tiktok var. Konu ise Türkiye’ de yürürlüğe giren “Sosyal Medya Yasası”na aykırılık sebebi ile haklarında uygulanan 10 milyon TL’lik idari para cezaları. Güncel kuru ve bu platformların kar oranlarını düşünecek olursak her ne kadar onlar için devede kulak olsa da biz Türkiye’de ikamet edenler için oldukça heybetli bir ceza uygulanmış durumda.
4 Kasım 2020
görsel

Kadir Şeker Beraat Ederse Hepimiz Kadın Cinayetlerinin Karşısında Olacağımıza Söz Veriyor muyuz?

Hepimizin gazetelerden, sosyal medyadan ismini bildiği Kadir Şeker 12 yıl 6 ay hapis cezası istemi ile yargılanıyor. Hukuken karar çıktı çıkmasına ancak hiçbirimizin vicdan mahkemesi karardan memnun kalmadı. Son dönemde kadın cinayetleri gibi hassas konulara ilişkin olarak çıkan kararlara karşı tepkiler söz konusu. Yargıdan çıkan kararlar insanlarda adaletin sağlandığına ilişkin bir duygu uyandırmıyor. Peki gerçekten çıkan kararların hukuki zemini yok mu? Ya da Kadir Şeker serbest bırakılabilecekken bu yönde bir karar çıkarılmıyor mu?
23 Ekim 2020
görsel

Kişisel Verileriniz Değerlidir, Kolayca Kopmayınız!

Hepimiz alıştık artık kendimize ilişkin sorulan sorulara cevaplar vermeye. Adımız, soyadımız, e-posta adresimizi isteyen boşlukları doldurmaktan imtina etmiyoruz. Yeri geliyor cinsiyetimizin sorulması, yeri geliyor sevdiğimiz rengin sorulması rahatsız etmiyor bizi.  Bir sonraki tuvalet kağıdına ne zaman ihtiyacımız olduğunun bilinir olması ya da “bunu aldıysanız şunu da alırsınız” denmesine markaların bizim memnuniyetimize hassasiyetindendir deyip geçiyor muyuz? Geçmeyelim. Eskiden geçiyorduysak da artık geçmeyelim.  Sosyal medya platformlarının, arama motorlarının, markaların üyelik esnasında paylaştığımız verileri almaya neden bu kadar istekli olduklarını, platformların ve markaların verilerimizle neler yapabildiklerini fark ettiğimiz an aslında verilerimizin ne kadar önemli olduğunun farkına vardığımız an olacak.
20 Ekim 2020