Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Murat Arda Profil Resmi

Murat Arda

Atlantis'ten Gelen Adam

icon

Hakkında

Yazar. İletişim Bilimcisi. Kültür Yapımcısı. Yayımlanmış iki romanı, on biyografi kitabı mevcuttur.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Sokak Hayvanları Türkiye'nin Özgün Bir Güzelliğidir

Batının ne kadar köhnemiş huyu varsa eğer “hak dini” ile uyumsuz bir yanı yoksa hesapta “dini itikadı kuvvetli” hükümetimizce anında benimsenmesi artık bir kural haline geldi.Başımıza ne gelse “şark kurnazlığı”ndan, “küçük hesapçılık”tan geliyor ama ne gam, uslanmak ne kelime, us ne ki?Yakın tarihte gördük; asıl amaç yurtsever-laik askerleri tasfiye etmektir ama kılıf hazır; çok Avrupacıydık ya; “Askeri vesayeti bitirmek için Avrupa Birliği’ndeki gibi sivil ağırlıklı bir vesayet düzeni tesis edilecek!” Ama Avrupa’nın diğer evrensel değerleri? “Destur köpek, sen işine bak, terörist!”Barlarda, konser alanlarında müzik sesi ve müzik saatinden, bakkallarda çakkallarda satılan içkiye meşrubata kadar işine gelince Avrupacı, Amerikacı olmak “Orada da şöyle, orada da böyle” demek ama diğer temel insan hakları söz konusu olduğunda köküne kadar hatta kökünden sonra da sözde “anti-Amerikancı”, “anti-Avrupacı” olmak temel bir Türk sağcısı davranış kalıbı.
7 Ocak, 15:33
görsel

Bir Düzen Karşıtı Fenomen Olarak Taner Öngür

Hippiler dünyaya ve düzene özgürce meydan okudular. Yenildiler.Komünistler kapitalizmi sarsacak müthiş deneyimler yaşadılar, işçi devleti bile kurdular. Çözüldüler.Anarşistler “başka türlü bir devrim mümkün” dediler, önce kendi içlerindeki devrimi tamamlayamadılar.Sosyal demokratlar… Onları boş verelim şimdi.Tüm bu yukarıdaki tespitleri 70’ler, 80’ler ve 90’lar boyunca ve şu andaki yazının muhteviyatında da görüldüğü gibi bol bol tüketti dünya entelijansiyası, batı cephesinde yeni bir şey yok!
25 Kasım 2021
görsel

Beşiktaş JK Dergisi’nden Şampiyon Dergiye “Hicretimin” ve Çok Lezzetli Kavgalarımın Hikâyesi

Bu haftaki yazımız vesilesiyle Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün eski bir yöneticisi olup kendisini “Dergilerin Efendisi”, “İletişim Gurusu” vb. “fiyakalı” etiketlerle pazarlamaya çabalayan bir kişinin nasıl bir hırsla Beşiktaş JK’ya ait tescilli bir marka olan Beşiktaş Dergisi’nin üzerine çökmeye cüret ettiği ve kendisini demokratik, “sosyal” ve hukuki yolları kullanarak nasıl engellediğimizin öyküsüne değineceğiz… Bu kişinin BJK’da yöneticiliği ele geçirdikten sonra sahibi olduğu dergiler, radyolar, medya grubu üzerinden kulübün resmi dergisi başta olmak üzere BJK İletişim Departmanına çektiği kadük operasyonlar üzerinden, futbol kulüpleri başta olmak üzere ülkemizin mühim müesseselerine nasıl da kişisel çıkarlarını toplumsal faydanın önüne koyan kişiliklerin sızabildiğini ve bu tiplemelerin ülkemizde hangi toplumsal koşullar sonucunda ön plana çıkabildiklerini anlamaya çalışacağız.
9 Haziran 2021
görsel

Beşiktaş JK, Metallica, Boğaziçi Üniversitesi, DeliKasap Dergi

Şimdi -bu “dört benzemez”in yan yana ne işi var- diyeceksiniz değil mi? Eğer Yazio’daki bu yazı dizisini sonuna kadar okursanız bu dört güzide müessesenin birbiriyle olan “kutlu” ve “umutlu” bağını “eğlenceli” ve “düşündürücü” bir şekilde idrak edeceksiniz… Ve hemen heyecanla başlayalım! Sondan başa doğru ilerleyeceğiz sonra tekrar başa döneceğiz çünkü “time never dies, circle is not round...” (*)
7 Mart 2021
görsel

Yasalar Kadınları ve Çocukları Korusun, Katilleri Değil!

Hayat –ya da ölüm- zaten tüm delirticiliği ile üstümüze üstümüze geliyorken, Covid’ten her gün yüzlerce binlerce canı bilimsizlik ve çaresizlik illeti yüzünden sonsuzluğa uğurluyorken bir de bu katil sürüleri ile uğraşmak zorunda kalıyoruz: Yüce devletimiz; adını koyalım, yasalar bu şekliyle kadınları ve çocukları değil, katilleri korumaktadır; uyarıyoruz…
1 Ocak 2021
görsel

Dostluk ve Rock'n'Roll Üzerine

Velvet Underground'un kaptanı Lou Reed grubun 'zillisi' Nico'yu hiç sevememişti.Bugün her ne kadar 'kanka' gibi görünseler de Metallica mihmandarı Lars Ulrich ile Megadeth mümessili Dave Mustaine birbirlerini eminim bir kaşık suda boğmak istiyorlar, hâlâ... Peki neden böyle olmakta? 'Yüce Rockstarlar' bile bu haldeyken 'twitterda birbirine çemkiren bedbahtlar' ne yapsın?
25 Eylül 2020
görsel

Kıymet Verdiğim İnsanlara Tavsiyeler

Merhaba. Bu platformda ilk yazımı yayınlıyor olmanın heyecanı içerisindeyim.
12 Eylül 2020