Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Mehmet Şakiroğlu Profil Resmi

Mehmet Şakiroğlu

Psikolojik Check-up

icon

Hakkında

Dr. Mehmet Şakiroğlu, klinik psikoloji doktoru, öğretim üyesi, yazar (mutsuzluğa mahkumuz-öfke-kapat-bağlan), araştırmacı (deprem psikolojisi, önlem alma davranışları).
icon

Tüm İçerikler

görsel

Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor Olabilir miyim?

Sevgili dostlar merhaba,Hayat mücadelesi ve koşturmacasında bazen dışarıdan iyi görünsek de içeride işler yolunda gitmeyebilir. Aniden psikolojik sorunları beliren insanların çevresindekilerden sık sık “hiçbir şeyi yoktu çok iyi görünüyordu” dendiği duyulur. İşte her şey dışarıdan yolunda görünürken iç dünyamızı ihmal edersek ateş bizi içeriden yakabilir.
27 Kasım 2021
görsel

Kilo Aldığım İçin mi Üzüntülüyüm, Üzüntülü Olduğum İçin mi Kilo Alıyorum?

Siz kilo aldığı için mutsuz olanlardan mı yoksa mutsuz olduğu için kilo alanlardan mısınız?
15 Kasım 2021
görsel

Eyvah Okullar Açılıyor! Ya Uyum Sağlayamazsam?

Sevgili dostlar merhaba,Okula uyumu kolaylaştıran psikolojik faktörleri sizler için kaleme aldım.Okula uyum çalışmaya başladığımda korkunç bir pandeminin dünyayı sarıp yüz milyonlarca insanı 1.5 yıl eve kapatacağını ve öğrencilerin okullarına gidemeyeceğini düşünmemiştim. Ama tam okullar açılırken elimde bir mücevher var: OPAP, Okula Psikolojik Adaptasyon Programı. Bu program okula başlayan/geri dönen öğrencilerin sürece hızlı adapte olup, duygusal iyi oluş ve akademik başarılarını arttırıyor.
4 Eylül 2021
görsel

Psikolojim İyi Değil Kime Gitmeliyim?

Geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabımdan sordum: Bu aralar bir klinik psikologla görüşmeye ihtiyacınız var mı? Cevaplar hayli ilginçti:Evet: 1971 kişi %74Hayır: 673 kişi %26Beklediğimin çok üzerinde.
9 Mayıs 2021
görsel

Kişisel Gelişim Efsanesi Çöktü mü?

Kendinizi bilmeden, başkalarının size öğrettiklerini uygulayıp mutlu olabileceğinize inanmayın. Bir dokunuşta çocukluk travmalarınızın blokajlarını açanlar (!), doğru nefes almanızı sağlayarak kiranızı daha rahat ödeyeceğinizi iddia edenler (!), regresyon ya da dönüşüm terapistleri (!), iyimserlik tüccarları, pozitif enerjiciler, melek kartları. Kimi bizi linguistik olarak programlar, kimisi bir yerlerden elektrik, kimisi pozitif enerji gönderir. Fakat öte yandan, temelde bu ticari kişisel gelişim öğretilerinin argümanları tartışmaya açıktır.
16 Mart 2021
görsel

Yeni Başlayanlar için Mesut Özil'i İzleme Rehberi

Mesut Fener'de. Hem spor, hem ekonomi, hem siyaset hem de turizm için önemli gelişme. Ama tabi ki işin bir de psikolojik tarafı var. Minik bir Mesut Özil psikolojisi rehberi yaptım. Madde madde gidelim.
29 Ocak 2021
görsel

Neden Aşık Olamıyorum?

Yeni yıldan beklentisi yeni bir aşk olup bundan pek de ümidi olmayanlar. Önce şu duymaktan hoşlandığımız nedenlerle başlayalım.
23 Aralık 2020
görsel

5 Adımda Deprem Korkusuyla Nasıl Baş Edebiliriz?

Ülkece travmatik bir olaya maruz kaldık. Ama her travmatik olay psikopatolojiye (psikolojik rahatsızlık) neden olmuyor. Yaşadığımız depremin bizi hasta yapmaması için 5 önerimi hemen uygulayınız:
1 Kasım 2020
görsel

Üniversiteler Açılıyor mu?

Üniversiteler yeniden yüz yüze eğitime geçiyor. Önce anaokul ve ilkokul 1, sonrasında ortaokul ve liselerin kademeli olarak açılması ile birlikte gözler üniversitelere çevrilmişti. Üniversitelerin açılması için bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda kabine toplantısının ardından yapılacak açıklama bekleniyor.
19 Ekim 2020
görsel

Çocuklara Koronavirüsü Anlatmanın En Kolay Yolu

11 Mart'ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından koronavirüsün pandemi olarak ilan edilmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın kararı neticesinde okullara ara verilmesinin üzerinden tam 7 ay geçti ve nihayet 12 Ekim'de 1. sınıflara 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflar da katılıyor ve yüz yüze eğitime başlıyor. Çocuğunuzu okula göndermeden önce virüs ve virüs önlemleri konusunda bilgilendirmeniz bekleniyor. Bu yazı işte tam da bunu nasıl yapabileceğinizi anlatmak üzere kaleme alındı.
6 Ekim 2020