Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Prof.Dr.Marcus Graf Profil Resmi

Prof.Dr.Marcus Graf

Sanat ve Fazlası

icon

Hakkında

Prof. Dr. Marcus Graf, 1974, Almanya'da doğdu. Hildesheim Üniversitesi'nde Kültür Bilimi ve Estetik İletişimi Fakültesi'ndeki Plastik Sanatlar ve Sanat Bilimi Bölümü'nde okuduktan sonra çeşitli sanat kurumlarında proje yöneticisi, sanatçı, eğitmen, yazar ve küratör olarak çalıştı. 2010 yılında Almanya'daki Stuttgart Devlet Sanat Akademisi'ndeki Çağdaş Sanat Tarihi, Estetik ve Sanat Teorisi Enstitüsü'nde doktora unvanı alan Graf, 2003 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyesi. 2017'de profesör oldu ve 2019'tan beri Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Başkanı olarak çalışmaya devam ediyor. 2001'den beri İstanbul'da yaşayan Marcus Graf, Siemens Sanat, Baksı Müzesi, Millî Reasürans, Contemporary Istanbul, Akbank Sanat, Plato Sanat ve Elgiz Müzesi gibi çeşitli kurumlarda 100'den fazla sergide küratörlük yaptı. Çok sayıda kitap, kitaplarda bölüm, sergi kataloğu ve dergilerde sanat yazarlığını yapmış olan Graf, akademisyen, küratör ve sanat yazarı olarak İstanbul'da yaşamakta.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Fevzi Karakoç – İmgenin Ötesi

“İmgenin Ötesi”, Fevzi Karakoç'un son birkaç yılda ürettiği resimlerini sunarak sanatçının çalışmalarının mevcut durumunu ortaya koyuyor. Sergi, sanatçının mantıkla duyguyu nasıl bir araya getirdiğinin yanı sıra, seri tekrarı jestsel anlatımla birleştirerek alternatif resim biçimlerini ve kavramlarını nasıl ortaya çıkardığını gözler önüne seriyor. Eserlerinin, özellikle bu eşsiz karakteristiği, külliyatını çağdaş resim sanatının önemli bir örneği haline getirmektedir. Karakoç, geleneksel figüratif ve soyut sanat kavramlarının ötesine geçmek için rasyonalizm ve ampirizm arasındaki bağlantı yoluyla modern sanatın eski katı sınırlarını görmezden gelir.
9 Ocak, 17:30
görsel

Saf Resim

Sanat tarihinde her periyot belirli fikirlerle vasıf bulmuştur. Bu fikirler içinde bulundukları dönemi yeniden incelemenin yanı sıra dünyayı görmek ve onu anlamaya yönelik yeni formlar öne sürmüşlerdir. Bu manada sanatçılar sanatsal ve toplumsal değişime olumlu katkıda bulunurlar. Bu sebeple sanatın evrimi, kültürel çevresiyle içten bağlantılı ve sürekli değişmekte olan sanat ve estetik kavramlarının dinamik bir akışı şeklinde süregelmiştir.
3 Ocak, 18:20
görsel

Yüzleşme

Genel BilgiPera Müzesi, ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla gerçekleştirdiği iş birlikleri ile  genç sanatçı ve tasarımcıların çalışmalarını sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Müzenin yeni sergisi “Yüzleşme” (7 Eylül – 24 Ekim 2021), Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının yapıtlarını bir araya getiriyor. Fakültenin 25 yıllık üretiminden disiplinler ötesi bir yaklaşımla örnekler sunan sergi, kurumun geçmişi ve bugünüyle yüzleşmesine aracı olurken, bir yandan da izleyiciye dünyayla yüzleşme ve onu alışılmadık açılardan yeniden keşfetme fırsatı sunuyor. Sergi, 24 Ekim’e kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.
20 Ekim 2021
görsel

Parçalanmış Bir Dünyada Hibrit Figürler

RAMAZAN CAN  “I AM NEITHER ON THE EARTH NOR IN THE SKY”Anna Laudel GallerySeptember 9 – November 18, 2021
30 Eylül 2021
görsel

Yeni Bir Tür Manzara Resmi

Hayat zor, sefil ve distopik olabilir. Özellikle bu günlerde, gezegenin durumu ve bu dünyadaki yerimiz hakkında depresif düşüncelerle doluyuz. Gerçekten de sosyal, ekonomik, politik ve ekolojik krizlerle sürekli sarsılıyoruz. İnsanlık tarihi, sayısız felaket olaylarının sürekliliği ile devam eder. Öyle görünüyor ki şimdi ve sonra, gezegenimiz bize zayıflığımızı hatırlatmak için gücünü ortaya koyuyor.Kültürel ve teknolojik ilerlemeler ile birlikte, kendimizi insanlığın dünyaya egemen olacağına ikna ettik. Bununla birlikte, geçmiş ve şu anki mevcut COVİD 19 pandemisi, karmaşık doğa sisteminde yalnızca bir unsur olduğumuzu bize kanıtlar. Gezegenin ekosisteminde, elbette önemli bir faktörüz ancak yine de dünyanın, büyük olasılıkla daha da iyi bir halde, bizsiz de dönebileceğini unutmamalıyız. Aslında, insanoğlunun yokluğunda, gezegen gelişmeye ve türlerini geliştirmeye devam ediyor. Mesela Çernobil'i düşünün, doğa böyle bir nükleer felaketten sonra bile, insanın daha önce ondan götürdüğü şeyi hızla toparlıyor ve geri alıyor. Aslında doğanın bize ihtiyacı yok, ama biz büyük bir ölçüde ona bağlıyız.
15 Nisan 2021
görsel

Yeniden / Again Sergi

24 Şubat / February – 14 Nisan / April 2021Sanatçılar / Artists:Beyza BoynudelikEmin Mete ErdoğanFerhat ÖzgürFiliz Piyale OnatGizem CandanGüler GüçlüGülgün BaşarırHasan DenizMurat GermenMustafa DuymazSaliha YılmazSeydi Murat KoçZafer AkşitKüratör / Curator:Marcus GrafAsistan Küratörler / Assistant Curators:Öykü DemirciBeyza Nur Demircioğlu
22 Mart 2021
görsel

Küllerinden Doğma ya da Karanlık Ebediyette Kalma Meselesi

Her ne kadar doğal, kültürel ve sosyal çevremizin düzenli, doğrusal ve istikrarlı olmasını dilesek de hayatın entropi yoluyla şekil aldığının farkındayız. Beklenmedik ve yapısal olmayan değişiklikler çoğu zaman kaos olarak değerlendirilir. Bizi ürküten bir şey bu, çünkü mikro ve makro habitatlarımızda aslında ne denli kırılgan olduğumuzu gözler önüne sermekte.
23 Şubat 2021
görsel

Büyü ya da Yok Ol

İnsanoğlu varoluşundan beri dünyayla olan ilişkisini sürekli sorguladı. Thales, Lao-Tze veya Yajnavalkya'nın felsefi metinleri bize en az 3.000 yıl boyunca insanların varlıklarının ontolojik sorunlarını gözden geçirdiklerine dair yazılı kanıt sağlıyor. Bu bağlamda, doğa ve kültür arasındaki karşılıklı ilişki belirsizliğini koruyor. Büyük krizler, sosyal bozulmalar, ekonomik bunalımlar, ekolojik felaketler ve küresel savaşlar bu soruları daha da acil hale getiriyor. Tabii ki, yalnızca mevcut COVID-19 salgını nedeniyle değil, son 20 yıldır, somut çevre sorunlarımız nedeniyle, ekolojik konular bilimde, politikada ve medyada her zamankinden daha fazla ele alınıyor. 19. yüzyıldan beri çok sayıda araştırmacı küresel iklim değişikliğini araştırdı ve 1970'lerden beri çevre aktivizmi ve ekolojik bilinç toplumda giderek önem kazanıyor. Greenpeace'in 1971'de kurulması ve dünya çapında yaklaşık 90 yeşil partinin kurulması, yeşil politikanın önemi konusunda artan farkındalığın kanıtıdır.Peki, sanat alanındaki çevresel sorumluluk? Antik dönemden beri sanatçıların ekolojiyle gerçekten ilgilenmediklerini veya çevre sorunlarıyla ilgilenmediklerini biliyoruz. Doğa, sadece asıl figür için güzel bir arka plan anlamına geliyordu. Manzara resminde bile çevre, dünyanın canlı ve idealize edilmiş bir fikri olarak anlaşılıyordu. Ayrıca, sanayileşme çağının feci etkilerinin doğada somut olarak görülebildiği 19. yüzyılda, sanat hâlâ insan merkezciydi. Sonrasında modern ve neo-modern dönem savaşının avangardları da umursamadı.
23 Aralık 2020
görsel

Merhaba Yabancı!

Beyza Boynudelik'in Büyükdere35'teki güncel sergisinin adı 'Merhaba Yabancı!'
26 Kasım 2020
görsel

Ruhun Kabuğu

Galeri 77, Zeynep Akgün’ün “Ruhun Kabuğu” isimli dördüncü kişisel sergisine 15 Ekim – 14 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçının yeni serisi insanın beden-ruh dikotomisi ve bunun toplumdaki yerimizi şekillendirmedeki etkisini ele alıyor. Bu resimler bilinenle bilinmeyeni ve de görülenle görülmeyeni birbirine bağlamak için gerçeklik ve gerçeküstücülük arasında gidip geliyor. Bu metnimde, sergiyi kavramsal, estetik ve formel acılarından inceleyeceğim.
25 Ekim 2020
görsel

Bir Sanat Eseri Ne Kadar Eder?

Bu günlerde sanat dünyasında ressam Alican Leblebici ve onun bir eserini satın alan bir koleksiyoncu arasında yaşanan olay konuşuluyor...
14 Ekim 2020
görsel

Yeni Bir Birlikteliği Gerçekleştirmek İçin Normu Yeniden Tanımlamak

Size hemen söyleyeyim: Murat Germen'in Ferda Art Platform’daki Feyezan / Overflow isimli kişisel sergisi, tüm sanatseverler tarafından olduğu kadar, çılgın karantina zamanlarımızın mevcut statükosunu sorgulamaya cesaret eden herkes tarafından muhakkak görülmeli. 10 Eylül - 10 Kasım 2020 tarihleri arasında devam eden sergi, tanık olduğumuz güncel politik, sosyal ve ekonomik gerçekleri ve çapraz ateş altındaki bireylere verilebilecek farklı anlam ve tepkileri ortaya koyuyor.
3 Ekim 2020
görsel

Radyo ve Ötesi

Daha yapılacak çok şey var! Sanatla kalın...70'li yıllarda oldukça sık radyo dinleyerek büyüdüm. Evimizde en az bir ve mutfağımızda mutlaka radyo bulunurdu. Tatilde sahile giderken yanımıza radyomuzu da alırdık ve arabamızda da bir radyo muhakkak olurdu. Anteni gökyüzüne bakan bu küçük kutudan gelen sesleri dinlemeyi severdim. Bir fener balığı misali müzik ve haber dinlemek kadar sesli kitap ve radyo tiyatrolarından gelen sesleri dinlemek de ilgimi çekerdi.Ergenlik dönemimde uykusuzluk problemi yaşamıştım. Saatlerce uykuya dalamıyor ve karanlık odamdaki uzandığım yatağımdan tavana bakıyordum. Aklımdan geçen düşünceleri bir türlü durduramıyor ve sürekli bir yenisini üretiyordum. Geçirdiğim bu zorlu süreçte geceleri radyo müptelası oldum ve aynı zamanda DJler, haber sunucuları ve haberler benim uykuya dalmama yardımcı oldu. Şimdilerde adeta bir bebek gibi uyuyorum ama Eislive, WDR ve WDR5'e müteşekkirim.
21 Eylül 2020
görsel

Pandemiden Ne Öğrendim?

Evde kalıyoruz, sanatı bırakmıyor aksine sıkı sıkı tutunuyor, kültürleniyor ve bir de ellerimizi bol bol yıkıyoruz!
8 Eylül 2020