Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Hayri Cem Profil Resmi

Hayri Cem

Spor Endüstrisi

icon

Hakkında

Darüşşafakalıyım, Beşiktaşlıyım. Mottom, "Kaybettiğin zaman değil vazgeçtiğin zaman yenilirsin".TV Rating ölçüm şirketi AGB'nin, Bileşim Araştırma ve Bileşim Medya kurucusuyum. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde Öğretim Görevlisiyim. Kitaplarım: Pullarla Dünya Kupası Tarihi, Siyah-Beyaz Yazılar (5 Cilt), İmkansız Hayatlar, Medya Planlamada Kullanılan Araştırmalar ve Veriler. Darüşşafaka Cemiyeti, BJK Divan Kurulu ve TMOK üyesiyim.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Beşiktaş Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Beşiktaş bugün Altay maçına, 10’u sakat ve 1 kırmızı kart cezalısı, 11 as oyuncusundan yoksun olarak çıktı. Maç esnasında Pjanic ve Oğuzhan da sakatlanınca, sakat oyuncu sayısı on ikiye çıktı.Normal zamanlarda kendilerine ilk on birde şans bulamayan futbolcular için bu maç çok önemli bir fırsattı. Ancak bazıları bu şansı çok kolay harcadılar. Çok kötü bir performans sergilediler. Ajax karşısına bugünkü kadronun çıkıp, bugün oynadığı futbolu oynamasının sonuçlarını düşünmek bile istemediğimi belirtmeliyim.
26 Eylül 2021
görsel

Yabancı Oyuncu Sayısı Zarar Veriyor

Türkiye Futbol Federasyonu, 2021-22 sezonunda, kulüplerin kadrolarında bulunduracakları maksimum yabancı futbolcu sayısını 14, sahada oynayacak maksimum yabancı oyuncu sayısını ise 8 olarak belirlemişti. Bu durumda takımların sahaya minimum 3 Türk oyuncu ile çıkmaları gerekiyor. Aynı maçta sahadaki üç Türk oyuncuyu değiştirmek isterlerse yedekler arasında da 3 Türk oyuncuları olması gerekiyor. TFF’nin bu kararının nedeni, Türk futbolunun hızla yokuş aşağı yuvarlanmasıdır. Kulüplerimiz, gerek Şampiyonlar Ligi’nde, gerekse UEFA Kupası’nda beklenen başarıyı yakalayamadılar. Milli Takım ise, çok zengin bir kadro oluşturmuş olmasına rağmen, bir türlü hedeflerine ulaşamadı.TFF, bu başarısızlığın nedeni olarak, kulüplerin alt yapılarına yeterince önem vermediğini, başarılı yerli futbolcu yetiştirmediklerini gösteriyor. Kulislerde ise bu kararın, kulüp takımlarındaki yabancı futbolcu sayısından şikâyet eden siyasileri memnun etmek için alındığı konuşuluyor.
8 Eylül 2021
görsel

Galip Haktanır 100 Yaşında!

Galip Haktanır Darüşşafaka, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray formalarını giymiş, sonra da gönlünü Vefa Kulübüne kaptırmış, defalarca milli formayı terletmiş bir efsanedir.
26 Ağustos 2021
görsel

Beşiktaş'ın Transfer Hataları

Beşiktaş Kulübü’nde, çok eskilere dayanan bir alışkanlık vardır; transfer konusunda acele (!) edilmez. Bunun tek nedeni “tasarruflu” olmak ve transferi “daha ucuza mal etmek” çabasıdır.Bundan 30-40 yıl öncesini hatırlatayım:Avrupa kupalarına katıldığımızda çoğunlukla eleme maçları oynamak zorunda kalırdık. Bu maçları kazanırsak bir üst tura çıkıp, gelir elde edebilecek duruma gelirdik.O dönemin yöneticileri transfer konusunu ağırdan alır; “hele şu turu bir geçelim, ondan sonra bakarız” derlerdi. Ama o turu geçmek için iyi futbolcu transferine ihtiyaç olduğunu göremezlerdi. Bu tavır yüzünden de genellikle ilk turlarda elenir, bir sonraki turda elde edilecek gelirden de olurduk.  Aslında bu tavrın temelinde yatan neden yerel şampiyonluklara Avrupa’da elde edilecek başarıdan daha fazla değer verilmesi idi. Hiçbir zaman hem Avrupa’da hem de Türkiye’de başarılı olmak hedefi konulmazdı.
9 Ağustos 2021
görsel

BJK Yönetimi Bu Sorunları da Görmezden Gelmemeli!

Transfer haberlerinin gündemin birinci sırasında olduğu bu günlerde, pek çok kişinin öncelikli beklentileri içinde yer almayan ama benim için büyük önem taşıyan bazı konuları gündeme getirerek, Beşiktaş Yönetim Kurulu’nda görev alan ilgili arkadaşların, yeni sezon öncesinde gerekli adımları atmasını talep ediyorum.Lafı uzatmadan taleplerimi sıralamaya başlayayım;
29 Temmuz 2021
görsel

Kulüpler Birliği – TFF - Yabancı Oyuncu Sayısı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 08.07.2020 tarihli yönetim kurulu toplantısında aldığı kararla 2021-22 sezonunda, kulüplerin kadrolarında bulunduracakları yabancı futbolcu sayısını 14, sahada oynayacak oyuncu sayısını ise 8 olarak belirlemişti.
15 Temmuz 2021
görsel

Survivor Şampiyonu İsmail Balaban'ın Dünya Şampiyonluğu

Pandemi sürecinde en çok izlenen programlardan biri olan Survivor yarışması sonuçlandı. Birinciliği İsmail Balaban adlı pehlivan kazandı. Kendisine hayırlı olsun. Survivor programının oylama sisteminin güvenilirliği halk arasında tartışılmaktadır. Her türlü şans oyunun güvenilirliğinin tartışıldığı ülkemizde Survivor’ın da tartışılıyor olması normal karşılanmalıdır.
27 Haziran 2021
görsel

Sergen Yalçın- Başkan, Cevapsız Sorular ve İletişim Kazalarına Devam

Beşiktaş’ın futbol tarihinin en zor sezonu diye tanımlanan sezonu iki kupayla şampiyon tamamlaması üzerine oluşan olumlu havanın, yeni sezona motivasyon ve inanç taşıması beklenirken, kulübün meseleleri ele alış biçimi ve iletişim problemleri sebebiyle, kaosa dönüştüğünü gözlemlemekteyiz.
21 Haziran 2021
görsel

Aboubakar – Yeni Bir Ribery Vakası

Kimse bu açıdan bakmadı ama bu Türk futbol dünyasındaki 'İkinci Ribery' vakası gibi bir şey var bu Beşiktaş-Aboubakar hikâyesinde. Hatırlatalım;  2005 yılında Florya'nın kapısından koşarak ve mutlulukla bir genç içeri girdi. Daha sonraları dünya yıldızı olan o genç, koşarak geldiği yerden aynı yıl, sözleşmesindeki bir ödeme maddesini gerekçe göstererek kaçarak gitmişti.Beşiktaş ise iki gün önce, Kamerun Milli Takımında ilk 11’de oynayan, 29 yaşındaki verimli ve yeteneği açışından ikamesi kolay olmayan bir santraforu, hiçbir bedel ödemeksizin elinden kaçırmış oldu. Oysaki kaçan paranın potansiyeli Şampiyonlar Liginde elde edilme ihtimali olan paranın üçte biri kadar.
13 Haziran 2021
görsel

Şampiyonluk Sonrası İletişim Kazaları

Öncelikle, Beşiktaş’ımızın şampiyonluğunu kutlayarak yazımıza başlayalım. Elbette başta başkan Ahmet Nur Çebi ve yönetim kurulu üyelerini, sonra da teknik direktörümüz Sergen Yalçın ve ekibini tebrik ediyorum. Bu ekibin oluşturduğu takımda ter döken, mücadele eden tüm futbolcuları da yürekten kutluyorum.Hepsine selam olsun…Bugüne kadar pek çok yazar şampiyonluğumuzla ilgili güzel yazılar kaleme aldı; ne kadar övünsek azdır. Ancak ben bugün, iletişimci kimliğimle, son günlerde dikkatimi çeken iletişim hatalarını konuşacağım. Bu kulüpte bir zamanlar ben de iletişim komitesi başkanlığı yaptım; haleflerimi eleştirirken elbette empati yapacağım. Kutlamalardaki organizasyonel aksaklıkları görmezden geleceğim. Sonuçta her organizasyonda benzer hatalar olabilir. Ben kulüp ruhuna aykırı bulduğum yanlışları yazmaya çalışacağım.
26 Mayıs 2021
görsel

Beşiktaş Camiası İsyan Etse Yeri midir?

Sezon başında düşme hattında dolaşan Beşiktaş’ın, sezonun son haftasına, averajla bile olsa lider girmesi elbette bir tesadüf değil. Hakem hataları ile kaybettiği tartışılan puanlar olmasa, Beşiktaş açık ara şampiyon olurdu gibi görünüyor.Beşiktaş camiasını isyan ettiren de bu! Neden en çok hakem hatası Beşiktaş aleyhine yapılıyor? En çok hata yapan hakemler neden ısrarla Beşiktaş maçlarına veriliyor? Beşiktaş camiasının cevap alamadığı sorular bunlar.Haksız da değiller. Aşağıdaki tabloya baktığımızda, Beşiktaş’ın 41 maçından 23’ünü 6 hakem yönetmiş. Yani bir sezonda oynanan 42 maçın %56’sını 6 hakem yönetmiş. Beşiktaş, bu 6 hakemin yönettiği maçlarda toplam 26 puan kaybetmiş.
12 Mayıs 2021
görsel

Burası Beşiktaş, Alayına mı Gider? Bu İş Nereye Gider?

Yıllardır ülkemiz futbolunu çok yakından takip ederim. Futbol ile ilgim sadece taraftarlık düzeyinde kalmadı. Bir dönem Beşiktaş’ta yönetim kurulu üyeliği de yaptım. Dolayısıyla futbolun organizasyon yapısını da az çok bilirim. Bu yaşıma kadar futbolun bu kadar 'çirkinleştirildiğini, ‘derin futbolun’ sonuçlara bu kadar alenen müdahale ettiğini görmedim, duymadım' şeklindeki görüşlerin yaygıntartışıldığını hiç duymadım.
2 Mayıs 2021
görsel

TFF, MHK ve Beşiktaş Arasındaki Savaş

Aslında sezon başından beri devam etmekte olan TFF-Beşiktaş arasındaki gerginlik, Ahmet Nur Çebi’nin kulüpler birliği başkanı olması ile birlikte savaşa dönüştü.
19 Nisan 2021
görsel

Türkiye'de Spor Devlet İlişkisinin Geçmişi

1800’lerin son yıllarında Osmanlı İmparatorluğu topraklarında, özellikle de İstanbul, İzmir ve Selanik gibi şehirlerde Türk olmayan tebaa çeşitli spor faaliyetleri yürütüyorlardı. Dönemin en popüler spor faaliyetlerinin başında futbol, ragbi, kriket, tenis ve kürek sporları gelmekteydi. Futbol genellikle, ülkede yaşayan İngiliz Levantenler tarafından oynanmaktaydı. İlk kulüpler 1880’lerde İstanbul’da kurulan C.F.C. (Constantinopole Football Club), İzmir’de kurulan ‘Football and Rugby Club’, Selanik’te kurulan Union Sportive idi.
17 Nisan 2021
görsel

Futboldaki Cadı Kazanı

Futbol dünyasında yaşanan adaletsizliklere ve çirkin olaylara artık alıştık. Bu türden olaylar, yaşanma sıklıkları arttıkça sıradanlaşır ve normal olarak algılanırlar.Şimdi bu olaylardan bazılarını hatırlayalım:
12 Nisan 2021
görsel

Yabancı Hakem Gelmeli mi?

Türkiye futbol liglerinde, tarihte olmadığı kadar büyük bir güven sorunu yaşanmaktadır. Hakem kararları kimseyi tatmin etmiyor. Hakemlerin daha doğru kararlar vermelerini sağlamak için oluşturulan VAR (Video Yardımcı Hakem) uygulaması da var olan güvensizliği gideremedi. Tam tersine, VAR uygulamasına rağmen yapılan hataların masum hatalar olmadığı, bilinçli ve kasten yapılmış hatalar olduğu inancı yaygınlaştı. Zira sahadaki hakemin saliseler içinde görüp, değerlendirme yapmak zorunda olduğu pozisyonları VAR hakemlerinin defalarca izleme imkânı var. Buna rağmen hatalı kararlar veriliyorsa bu hataların masum hatalar olduğunu söylemek mümkün değil.
20 Mart 2021
görsel

Futbolun Vebası: Şike

Futbol tarihimizin en kalitesiz sezonlarından birini izlemekteyiz. Stadyumlara gidemesek de tuttuğumuz takımları ekran karşısında desteklemeye devam ediyoruz.
19 Mart 2021
görsel

Türk Sporunun Şiddet Karnesi

Geçtiğimiz hafta yayınlanan yazımda, spor sahalarında yaşanan şiddet olaylarını dört ana başlık altında toplamıştık:1) Öfkeye bağlı şiddet olayları,2) Teknik hatalara bağlı kazalar sonucu yaşanan şiddet olayları,3) Tedbirsizliğe bağlı kazalar sonucu yaşanan şiddet olayları,4) Tedbirsizliğe bağlı panik sonucunda oluşan şiddet olayları.Bu başlıklardan ilkine ait önemli şiddet olaylarını geçtiğimiz haftaki yazımda sizlere liste olarak sunmuştum. Niyetim bu hafta da diğer başlıklar altında yaşanan olaylara yer vermekti. Ancak, okuyuculardan gelen maillerde, ülkemizde yaşanan şiddet olaylarının neden listede yer almadığı sıkça soruldu. Ülkemizde yaşanan bu olayları ne hatırlamak ne de yayınlamak istemediğim için listeye almamıştım.
13 Mart 2021
görsel

Spor Sahalarında Vahşet

Spor sahalarındaki şiddet olaylarını sadece sahada yaşanan olaylarla açıklamak yeterli olmaz. Elbette rakip takım futbolcularının tahrikleri, hakemlerin yanlış davranışları, kulüplerinin yetkililerinin maç öncesi ve sonrası yaptığı tahrik edici açıklamalar şiddet olaylarına neden olmaktadır. Ama bu nedenlerin dışında, ülkeler arasındaki düşmanlıkların ya da değişik şehirlerarasında yaşanan gerilimin seyircilere yansımasının yarattığı acı örnekler de mevcuttur. Bu nedenlerin dışında bazen dini inançların bazen siyasi inançların da yaralayıcı hatta öldürücü sonuçlara varan şiddet olaylarına şahit olunmuştur.
1 Mart 2021
görsel

Holiganizm ve Fanatizm

Günümüzden 100 yıl önce, kurduğu çete ile Londra’nın altını üstüne getiren sokak serserisi Patrick Holigan, isminin tüm dünyaca tanınıp, kendisi gibi insanlarının eylemlerini tanımlamakta kullanılacağını bilseydi kendi ile gurur duyardı. Holiganizm kavramı ilk kez 1898 yılında, Daily News gazetesinin, maçlarda kavga çıkaran fanatik grupları tanımlamak için kullanılmıştır. Holiganizmin özellikle futbol karşılaşmalarında meydana çıkma nedeni ise; holiganların büyük çoğunluğunun işsiz ya da işçi sınıfı mensubu olmaları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmalar, holiganların büyük çoğunluğunun alkol ve uyuşturucu düşkünü oldukları ortaya koymuştur.
20 Şubat 2021
görsel

Şike Organize Bir İştir

Bir önceki yazımda şikenin saha içindeki elemanlarını anlatmıştım. Aslında saha içindeki uygulamacılar sadece piyonlardır. Oyunun diğer elemanları, filler, atlar, kaleler geri plandadır. Şahlara ve vezirlere ise ulaşmak imkânsızdır.İnsanlar aşık oldukları renkler uğruna şike yapmazlar. Şike yapmanın temelinde para kazanma güdüsü vardır. Para deyince de akla derhal bahis şirketleri gelmektedir. Şike konusunda yapılmış tüm araştırmalar bu işin uluslararası platformdaki patronlarının Uzak Doğu’daki bahis şirketleri olduğunu ortaya koymaktadır.
13 Şubat 2021
görsel

Başarılı Bir Takım Oluşturmanın Şartları

Sporda, özellikle de futbolda, başarılı bir takım yaratmanın sihirli bir formülü henüz oluşturulamamıştır. Ancak bazı temel koşullar üzerinde birleşmek mümkündür. Bu temel koşulların oluşturduğu formül baz alınarak her futbol kulübü kendi formülünü geliştirebilir.Bu konu üzerinde düşünürken, Barcelona’yı borç batağından alıp, dünya kulübü haline getiren yönetici Ferran Soriano’nun ortaya attığı bir formül bana ilham kaynağı oldu. Soriano başarıyı; Başarı= (adanmışlık x denge)yetenek  olarak tanımlıyor. Şimdi bu formülün elemanlarına bir göz atalım:
26 Aralık 2020
görsel

Devletin Yanlış Spor Politikaları

Ülkemizde uluslararası düzeyde başarılı sporcu çok az yetişiyor. Bunun en önemli nedenleri;a) Tesis yetersizliğib) Eğitmen yetersizliğic) Ülkenin sadece madalyaya endeksli spor politikalarıdır.
13 Aralık 2020
görsel

Sporda Irkçılık ve Cinsiyet Ayrımcılığı

Cinsiyet, ırk, dini inanç, siyasi inanç gibi farklılıkların, insan beyni tarafından ayrımcılığa dönüştürülmesinin yanlışlığına karşı son yıllarda ciddi bir farkındalık oluşmakta. Bu farkındalığın etkili olabilmesi, eyleme dönüşebilmesi için kurumsallaşması son derece önem taşıyor. Devlet dairelerinde, okullarda, yargıda her türlü ayrımcılığa karşı çıkılması elbette çok önemlidir. Ancak özel kurumların ve uluslararası organizasyonların bu tepkiye sahip çıkması, gösterilen tepkide çarpan etkisi yaratabiliyor. Alın size iki örnek:
11 Aralık 2020
görsel

Hakeme Rağmen Derbinin Galibi Beşiktaş

Beşiktaş’ın oynayacağı derbi ve önemli maçların heyecanı bende bir gün öncesinden başlar. Hani teknik direktörler için maçı kafasında defalarca oynamış derler ya, işte aynen ben de öyle maçtan önceki günden itibaren başlarım kafanda oynamaya. Tabii benim kafamda oynan maçlarda da Beşiktaş hiç kaybetmez :)Bu maçtan önce nedense hiç heyecanlanmadım. Hatta kafamda maçı oynamadım bile. Bu virüs salgınından sonra, maçlara seyirci alınmayınca futbol defterini bir süreliğine kapattım. Ben stadyumda maçı seyretmeyince keyif alamayanlardanım. Önemli maçlar öncesinde tuhaf totemler yaparım. Bu maç öncesinde ise Süleyman Seba’nın forması ile 15 yıl önce Fenerbahçe’yi Kadıköy’de 10 kişi ile 4-3 yendiğimiz maçın anısına yaptırılmış şapkayı anı sandığımdan çıkarttım. O herkesin rüyalarına giren aksakallı falan söylemedi bana.
30 Kasım 2020
görsel

Endüstriyel Futbolda Transfer Politikaları

Türkiye’de sporun endüstrileşmesi süreci, profesyonelleşme sürecine koşut olarak gelişmiştir. İlk profesyonelleşen spor dalları futbol ve basketbol olduğundan, endüstrileşme de bu iki spor dalında gelişmiştir. Ülkemizde 1880’li yıllarda başlayan futbol serüveninde ilk profesyonel hareket, futbol sahalarının kiralanması ile başlamıştır. Bu profesyonelleşme süreci, 1900’lu yılların başında, iyi futbolculara el altından ödenen küçük transfer ücretleri ile devam etmiş, daha sonra ise futbolcu ve kulüplerin profesyonelliğe geçmesi ile gelişmiştir. Yayın kuruluşlarının ve pazarlama dünyasının futbola gösterdiği ilgiyle doruğa ulaşmıştır.
24 Kasım 2020
görsel

Futbolda Alt Yapı ya da Özkaynak Düzeni

Geçtiğimiz hafta yayınlanan, “Endüstriyel Futbolda Transfer Politikaları” başlıklı yazımda, 2020-21 sezonunda Türkiye Süper liginde oynayan 603 lisanlı futbolcunun sadece %39.4’ünün bu ülke topraklarında yetiştiğini yazmıştım.Acaba, genç nüfusu pek çok gelişmiş ülkenin toplam nüfusundan fazla olan ülkemizde, yetenekli sporcu kıtlığı mı var?Kesinlikle hayır! Uluslararası spor müsabakalarında Türkiye’nin gençlik karnesi hiç de kötü değildir. Aklıma gelen bazı örnekleri paylaşayım; · UEFA Avrupa U-17 futbol şampiyonasında Türkiye 1994 ve 2005 yıllarında şampiyon olmuştur. · Aynı turnuvada gençlerimiz 2008 ve 2010 yıllarında yarı finalist oldular. · FIFA U-17 Dünya Kupasından gençlerimiz 2005 yılında 4’üncü oldular.· Bu takımlardan kaç oyuncumuz A Milli takımına yükselebildi? · Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda gencimiz Süper Ligde forma giyme şansını yakaladılar.· Trabzon Erdoğdu Lisesi, Dünya Liseler Arası Futbol Şampiyonası’nda Dünya birincisi oldu. Bu büyük başarı maalesef basınımızda hak ettiği yeri alamadı. Basketbol ve diğer spor branşlarımızda da durum farklı değil.Demek ki ülkemizde, yetenekli sporcu gençlerimiz mevcut.
20 Ekim 2020
görsel

Nihat Özdemir: Yasak Tanımayan Başkan

Nihat Özdemir iktidara en çok iş yapan beş müteahhitten biridir. Devletin zirvesi ile çok yakın ilişkileri vardır. Bu yüzden de iktidarın tepesindekilerin hiçbir ‘ricasını’ geri çeviremez.AKP yöneticileri, tüm sivil toplum örgütlerini ele geçirmeyi iktidarda kalmanın en önemli yolu olarak görmektedirler. Bunun için futbol endüstrisinin kurumları da ele geçirilecekler listesinin başında yer almaktadır.
11 Ekim 2020
görsel

Olimpiyat Karnemiz

Osmanlı Dönemi'nde 1896 yılında yapılan ilk Modern Olimpiyatlara Osmanlı Devleti'nden de sporcular katılmıştır. Symirna (İzmir) futbol takımı oyuncuları, kendi imkanları ile bu Olimpiyat oyunlarına katılmış ve Osmanlı Devleti’ni temsil etmişlerdir.
1 Ekim 2020
görsel

Bu Sene Lig Çadır Tiyatrosu Tadında Olacak

Ligin başında hakemlerin gösterdiği yönetim o senenin nasıl geçeceğinin bir göstergesidir. Bence bu senenin şampiyon yapılmak istenen takımı belli ama ben prensip olarak Beşiktaş ile ilgili yazmayı tercih ederim.  Bugüne kadar edindiğim tecrübelerden önemli bir ders çıkarttım; Beşiktaş düşmanı basın mensupları ve tetikçi hakemler, Beşiktaş’ın zayıf ve yönetim sorunları olduğu dönemlerde daha pervasızca saldırıyorlar. Bu sezon Beşiktaş’ı bolca harcayacaklar. Bunun sinyallerini ilk iki maçta verdiler.  Trabzonspor maçında verilmeyen bir net penaltı var. Bu penaltıyı tartışmadan önce aynı hafta oynanan rakip takımların maçlarında verilen penaltılara bakmak lazım. Hakemin bu maçta VAR uyarısıyla vermek zorunda kaldığı penaltı ise bazı çapsız yorumcular tarafından şiddetle eleştirildi. Futbol kurallarını değiştirmeye çalışan yorumcular bile oldu. En komiğime giden ise yayıncı kuruluşun yorumcusu, hakem eskisi Deniz Çoban’ın yorumları oldu. Adam diyor ki, “Hakem bu pozisyonu görerek verseydi hiçbir sözüm olmazdı. Ama VAR uyarısı üzerine verdiği için yanlış bir penaltı. Vermemeliydi”. Vallahi böyle söyledi adam! İnanmayan arşivlere bakabilir. İşin tuhaf yanı da o programda yer alan iki Beşiktaşlının da “Yahu muhterem, o zaman VAR niye var?” diye sormaması. Tarihe not düşmek için hakemimizin adını yazalım: Ali Şansalan Beşiktaş’ın ikinci maçı olan Antalyaspor maçında sinsi bir hakem olan Halil Umut Meler sahadaydı. Daha maçın başında verdiği kararlarla niyetini belli etti. Gelelim kritik kararlara; Beşiktaş’ın yediği golden önce N’Sakala’ya yapılan net bir faul var; bu faulü vermedi. Gol ile sonuçlanan taç atışı yanlıştı.
24 Eylül 2020
görsel

Olimpiyat Oyunlarının Kısa Bir Tarihçesi

Spor insanların büyük çoğunluğunun yaşamında önemli bir yer tutar. Kimileri aktif olarak spor yaşamının içindeyken kimileri de spor aktivitelerini izlemekle yetinirler.Spor tarihçileri, sporun başlangıcını İlk Çağlara kadar götürmektedirler. İnsanların spora, avlanma ve savaş aktiviteleri ile birlikte başladığı varsayılmaktadır.
18 Eylül 2020