Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Esra Harmanda Profil Resmi

Esra Harmanda

Esra NEDİO

icon

Hakkında

Babam askerdi. Çok yer gezdim. Pek çok il ve okulda anılarım var. En sonuncusunu Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde okudum. Yeni Asır Güzellik Yarışması'yla İstanbul'a geldim.Tv programcılığını alaylı ve mutfaktan yetişerek öğrendim. Benim mesleğim işim sunuculuk. Oyunculuk, gazetecilik, yazarlık bu konuda yeteneğin var diyen ustaların izinde yaptığım diğer işlerim. 2 kitap, bir köpek bir de oğlum Erbil'in annesiyim.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Gitarımın Teli, Gözümün Nuru Gitti

Her yer açık onlar yasaklı. Gitarını kıran mı ararsın udunun tellerini koparan mı?Hepsi ekmek tekneleriyle protestoda.Çok haklılar çünkü yaşamak için paraya, para kazanmak için işe ihtiyaçları var.
6 Haziran 2021
görsel

Dünya Hassas Kalpler İçin Bir Cehennem

Goethe’nin bu sözü yankılanıp duruyor kulaklarımdaDünya hassas kalpler için bir cehennem. Tv8’de her hafta ilgiyle izlediğim Kırmızı Oda, dizi olmasının yanı sıra sarsarak farkındalık uyandırması adına çok başarılı bir iş.Sadece dizi senaryosu deyip geçemediğim,  Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun seansa gelen hastalarının gerçek hikâyeleri. O kadar gerçek ki geçen gün Bursa’da yaşanan bir intihar bir kez daha insanın en büyük düşmanı yine insandır dedirten türden. Senaryo değil gerçeğin ta kendisi.Baş asistan Dr. Mustafa Yalçın 35 yaşındaydı. Karlı soğuk bir günde yatırdı bedenini bembeyaz karların üzerine.Artık yaşamaktan tat almıyorum yazılı bir mektupla el salladı arkasında kalan acılı yakınlarına…Yakışıklı, parlak kariyerli, paralı biriydi üstelik. Bunlara sahip olmak dünya nüfusunun en az %75-80’inin hayaliyken o bütün bunlara dakikalar içinde veda etti. Koluna bağladığı ilaçlı serum ile onu sona götürecek sürecin her bir anını bilerek hem de…Arkasından kocaman kocaman prof.lar “depresyondaymış, keşke yardım alsaydı. Belki kurtulurdu.” dediler. Yine fatura mağdura kesildi yani.
25 Şubat 2021
görsel

Masumlar mı Mazlumlar mı?

'Seni dünyaya getirenler sevmediyse eğer, tüm dünya seni sevse de sevgisiz hissedersin.' Bu cümleye sımsıkı sarıldım. Safiye'yi, Gülben'i, Han ve Neriman'ı izlerken... Çok sık olmamakla birlikte güzel yurdumda standartın dışına çıkan diziler olduğunda  mutlu oluyorum. Daha evvelki bir yazımda yazmıştım 50 senenin öncesinin Yeşilçam filmleri gibi dizilerimiz var . Zengin kız fakir oğlan, Güneydoğu'daki ağalar ya da ağır abilerin racon kestiği vurdulu kırdılı diziler.        Bugün tekrar gördük ki tamamen gerçek hayattan uyarlananlar genellikle çok büyük bir başarı yakalayabiliyor.
16 Aralık 2020
görsel

Dizi Var İzlersen

Televizyon şüphesiz ki hayatımızın en önemli parçalarından. Bir kısmı için aptal kutusu, kimine bilgi deposu, kimine ise hayallerini yaşamaya çalıştığı bir kutucuk.  Bu kutucuğun en önemli unsurlarından biri de kuşkusuz ki dizi sektörü. Muhteşem bir sektör dizi sektörü. Sadece camın arkasındaki 3-5 kişiyi değil, onlarca belki yüzlerce kişiye ekmek sağlayan, son yıllarda yurt dışında ismimizi duyuran, yurdumuza ekonomik getiri sağlayan, gurur duyduğumuz bir sektör.
22 Ekim 2020
görsel

Altın Portakal

Bir rengi olmalı insanın  Bir duruşu. Seversin sevmezsin Ama bir omurga ararsın Ki saygı duyabilesin
26 Eylül 2020
görsel

Hatırlanan Sadece Birincidir

Başarı; insanlık tarihinin vazgeçilmezi.Bazen yeditepeli şehrin en yüksek yeri, Bazen Ağrı'nın tepesi, Bazen Everest'in zirvesi. O Everest'i seçti, başardı da. 12 yıldır zirvede.Yanına, aynı yoldan çıkmak isteyenleri tebessümle izliyorHer gün ekranda Herkesin başarısına şapka çıkardığı o ismiSanirim tahmin ettiniz.: Müge Anli:::: tv de başarının, zirvenin adı.İş yapan bakkalın yanına bakkal açılır bizde.Onun formatında iş yapmak isteyenler sıra sıra çıktılar er meydanına.Oldu mu? OlmadıKimse onun gibi yapamadı.Aslında hepsi kendi islerinde en üst noktadaydı.Sabahların sultanları, kadın kuşaklarının reytingleri tavan yapan starları,Saygın yayın gruplarında yöneticilik yapmış önemli gazeteciler,Ana haberi alıp götüren, önemli kanalların başarılı haber yüzleri.Başarılarıyla kariyerlerinin zirvesindeyken yaptıkları işleri veya formatları terk ettiler veya vazgeçirildiler. Özellikle de bazı formattaki programları  yasaklanmasından sonra...Irmağı geçerken at değiştirilmez derler.Değiştirdiler.Sonuç ne onları ne de onları takip eden milyonlarca sevenlerini ne de kanalları mutlu etti.Peki neden Müge Anlı'yı kimse yakalayamıyor?Geçemiyor demiyorum bakın!İşin sırrı adanmışlık.Müge; işine adadı kendini. İletişim mezunu. Ama işi olay yeri, kriminal, savcılık, emniyet, mahkeme arasında geçiyor. Eksikliğini fark ediyor. Kolları sıvıyor ve bu yoğunluğun arasında hukuk okuyor. Program reytingde zirvedeymiş, ününe ün paraya para katmış umrunda değil.O durumda gezmek tozmak varken işinden çıkıyor derslerine koşuyor.Sonra gelen konuğa 'savcı onu demez sana. önce şunu şunu yapar' vs diyebiliyor. Çünkü konuya hakim. Karttan okumuyor sistemi biliyor.Yetiniyor mu?HayırBireysel gibi görünse de vakaların toplumsal olaylar olduğunu fark ediyor.Bu kez sosyoloji okuyor.Gezmek için Dubai Paris yerine arkeoloji ve tarih de öğreniyor. Bunlar da yayınlarında cebindeki diğer anahtarlar oluyor.Kadın ne botox ne dolgu ile ilgileniyor.Biraz boş vakti mi var?Halk oyunları kursuna gidiyor.Enstrüman çalmak için ders alıyor.Onda bile çalmak için ud değil kanunu seçiyor :))) Düşün:))Bu arada onda da baya ilerledi.Bu gidişle o daha çook alır sazı eline çalar.Biz de onu dinlemeye ve alkışlamaya devam ederiz
13 Eylül 2020