Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Ece Baban Profil Resmi

Ece Baban

Post it

icon

Hakkında

Öğrenciliği bitmeyen bir akademisyen,aktivist ruhlu araştırmacı, stratejik iletişim uzmanı, spor tutkunu, oyuncu, yazar, gezgin.
icon

Tüm İçerikler

görsel

ABD ile Sırları Çözülemeyen Stratejik Ortaklık

Türkiye ile ABD arasında gerilimli ilişki her iki ülke açısından uzun bir zamandır istenilen düzeye getirilemedi. Bunun temel nedenlerinin başında iki müttefik ülkenin çıkar ve beklentileri arasındaki farklılık oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin müttefiklik tanımı iki ülkenin karşılıklı çıkarları doğrultusunda iş birliği içerisinde olmak ve ortak çıkara yönelik karar almak değil; daha çok Amerikan çıkarlarını öncelemek olduğu için bölgesel güç haline gelen, kendi bölgesel ağını oluşturan, güç dengelerini bölgesel anlamda şekillendiren ülkelerle ilişkilerini yeniden şekillendirirken ABD daha agresif tutumlar içerisine girdi.
26 Eylül 2021
görsel

Düzensiz Göç Hareketlerinin Düzenli Sonuçları

Son günlerde en çok tartışılan konulardan biri dünyada yaşanan göç hareketleri. Göç nedenleri itici faktörler (push factors) ve çekici faktörler (pull factors) olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. İtici faktörler, bireyi kendi menşe ülkesinden göç etmeye ‘iten’ olumsuz koşullardır ve Türkiye’yi de en çok ilgilendiren düzensiz kitlesel göç nedenleri itici faktörler altında toplanmaktadır.Örneğin;* İklim değişiklikleri*Yaşam kaynaklarının tükenmesi*İş, eğitim gibi gelecek planlaması konusunda yetersizlikler*Salgın hastalıklar*İç savaşlar*Terör örgütlerinin saldırıları*Uluslararası düzende uygulanan nüfus politikaları göç nedenlerinin başında gelebilir. Tabii ki bu seçenekleri çoğaltmak ve çeşitlendirmek mümkün.Türkiye göç yolunda bulunan bir ülke olarak çevresinde çıkan iç savaş ve istikrarsızlaşan devletlerin yönetim konusundaki başarısızlıkları sonucunda göç edecek olanların ilk yöneldikleri ülke durumunda.
30 Temmuz 2021