Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Duygu Özkan Kılıç Profil Resmi

Duygu Özkan Kılıç

Etik Okuryazarı

icon

Hakkında

Düşünmeyi, sorgulamayı ve paylaşmayı hep çok sevdim; gücümü her zaman dengeden ve duygudan aldım. 1984'ten bu yana öğrenen olmaktan keyif duydum. Eğitimde tutunduğum ana dal hep etik oldu; coşkum, temsilim, aralıksız araştırma ve yorumlama azmim bu yüzden.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Eğitim Dünyaya Evrensel Bir Dil Sunmalı

Eğitimin etik yönetiminin yansımalarıyla karşılaşmıyoruz.Ekosistemimiz; Yalnızım, yalnızsın, yalnızYalnızız, yalnızsınız, yalnızlar çekim hallerinde sonsuz bir döngüde devam ediyor.Beterin dahası, haksızlığın dahası, paylaşma menfaatinin dahasıyla nesilden nesile yalnızlaşmayı miras bırakıyoruz. Haksız yere Doğa yalnız,Çocukluk yalnız,Akıl yalnız,Eğitim yalnız…Hem de gönül rahatlığı bizi kurtarıncaya dek…
10 Ocak, 17:16
görsel

Eğitime Virüs Bulaşmasın

Yutkunuyorum.İlkokuldaki sınıf öğretmenimi düşünüyorum, ya şu an beni bugün ben yapan değerleriyle bir sınıftaysa ve Covid-19’a karşı bir aşı mesafesi nedeniyle kendini yalnız ve savunmasız hissediyorsa diye…Birden gözümün önüne okulun ilk gününden bu yana öğretmenlerim, dönem arkadaşlarım, ebelemece yakınlığındaki bağlarım, kat görevlileri, okulun kaloriferini yakan Remzi amca, kantindeki Serkan abi geliyor. Gözyaşlarıma engel olmam mümkün olmuyor.Çünkü yeterince sesim çıkmıyor mu, ben ve vicdanım da mı izole olduk diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
6 Nisan 2021
görsel

Okul Seçimi Önemli Bir Beceri Alanı

2021-2022 eğitim öğretim yılının hazırlıkları tüm okullarda başladı; ekranlarımız okul isimleriyle doldu; bursluluk sınavları çoktan ve ilk başladı (!), indirim teklifleri başladı, kampanyalar başladı, ilanlar başladı… Ve okul seçiminde de yeni bir dönem başladı. Anne babalar da öyle bir 2020-2021 yaşadı ki kayıt dönemi ve özel okulculukta kendi miladını yaşıyor.Pandemi dönemini minimum zararla tamamlamak her organizasyon gibi eğitim organizasyonunun da yaşamsal bir parçası. Tabi zarar var zarar var. Eğer zarar salt eğitim işletmesi zararı ise anne-babalarla barışmak önemli çünkü duyurmak istedikleri sesi duymamak ya da bu sesi kısmak en kolay metodumuz oldu. Özel okul velileri 2020-2021’den değil (sonuçta onlar da biliyorlar bu yılın bir açık bir kapalı eğitim zamanları karmakarışık olmasına hiç kimse hazır değildi) ama 2021-2022 listelerinden üzüntü duyuyorlar. Herkes biliyor ki aile ve okul bütçesi bir olmazsa ve aile ve okul birbirini var etmek üzere orta yolu bulursa ikisi de ayakta kalacak.  Aksi takdirde ya okul kapanacak ya anne-baba özel okula küsecek. Okul seçiminden önce en önemli başlangıç noktamızın okul-ebeveyn diyaloğu olduğunun altını çizerek, bundan sonraki süreçte anne-babalar okul seçiminde neleri baz alarak ilerlemeli konusunda anne-babalar ve tabi ki okullar için bir listemiz var.  Odağımız “Okulumuz bu yüzyılın okulu mu?” arayışı. Artı not ise şu: O kadar bilinçli ve sorgulayıcı olmalıyız ki böylece hem arayışımız görüşme yaptığımız okulun yenilenme sürecini etkilemeli hem de bu süreç iyileştirici bir diyalogun temellerini atmalı; sonuçta her şey çocuğumuzun dünyaya katılımı ile ilgili.
2 Nisan 2021
görsel

Pandemi Eğitimi Değiştirmedi

Eğitim…Hepimizin sıkı sıkıya tutunduğu;Maddi manevi tüm varlığını kanalize ettiği;Uğruna büyük düşünmekten asla vazgeçmediğimiz;Değerimiz, duygumuz, kutsal sorumluluğumuz dediğimiz;Çocukların kollarını kocaman açarak sevgisini ve masumiyetiyle bağlandığı eğitim!
18 Mart 2021
görsel

Kim Aşağıya Bakmaz?

Bir varmış bir yokmuş ile başlayan bir hikaye bu; ve mutlu son da var!Bu hikayenin kahramanları aşağıya bakmayanlar olacak çünkü.
2 Şubat 2021
görsel

Akademik Özgürlük ve İyi ki Varsınız

Anaokulundan itibaren önce okullarda,Sonra ebeveynlerde,sonra eğitim kariyerlerinde, sonra beklentilerde,sonra kişi niteliklerinde,sonra kelime dağarcığı ve eğitimin doğru yanlış her yerinde kullanılır durur akademik kelimesi. Bir eğitimci olarak da belirtmeden geçemeyeceğim anlamını kavramadan kullanılan 'akademik başarı' söyleminin yüzeyselliğini.
1 Şubat 2021
görsel

İş, Aş, Zihinsel Izdırap

Çarpa çarpa ne hissedeceğimizi bilmiyorum dediğimiz ama aslında ne hissettiğimizi en fazla bildiğimiz bir hafta daha ruhumuzun derinliklerine yerleşti.Eminim sizin de  zihin akışınız duygu çarkındaki en sisli dalgalanmalarla bütünleşmiştir. Kalbinizin, vücudunuzun ve düşüncenizin aynı anda kara deliğe nasıl çekildiğini de görmüşsünüzdür.Sokak hayvanlarımıza işkenceler,Çocuklarımızın bedenlerine yönelik tehditleri,Kadınlarımızın cinsel saldırı altındaki geçmişleri,Çocuklarına sağlık arayan anne-babalarımızın çığlıkları,Vatandaşlarımızın emeklerinin sıfırlandığı bütçeleri,Çalışanlarımızın alın terlerinin hayatta tutamadığı nefesleri,Ve bize kalan o kısacık unutulmayacak iki kelimeyi:
15 Aralık 2020
görsel

Şiddet mi? VIP'lerce!

VIP Şiddeti Nedir?Very Important Person kelimesinin ilk harflerinin dilimize yerleşmesinde bir sorun yok; ama kelimelerin zihnimize nasıl yerleştiği konusundaki sorun büyük. Üç harfin başlı başına bir yaşam biçimine dönüşmüş olması; üstüne bir de global kabullenişle ilerlemiş olması da bayağı düşündürücü! Çünkü VIP artık duygusal, fiziksel, sosyal ve zihinsel olarak şiddet açılımıdır. Haydi hep birlikte VIP şiddetin versiyonlarıyla yüzleşelim.
4 Aralık 2020
görsel

Günlük Corona Deneyim Tablom (Gerçek Bir Corona Hikayesidir)

Tam o mektubun başlangıcındayım;Siz bu satırları okurken vücudum pozitiften negatife dönme mücadelesinin etkileriyle bu yazıdaki cümleleri kuruyor olacak.Mart 13’ten bu yana maskem, mesafem ve hijyenimle; kuaförden aldığım litrelik sprey şişemle çalışmaya devam ettim.Daha dar çerçevede çalışamadım belki ama ben tam bir Covidsavar olarak yaşamımı sürdürüyordum.Sonra birden öğrendim ki 3 gün önce karşılaştığım bir arkadaşımın ateşi çıkmış. Kendimi hemen ailemden izole edip, ertesi gün test yaptırdım. Altını çizmekte fayda var, hiç semptomum yokken teste gittim.Test sonucum çıkıncaya kadar da kendimi başka bir evde izole ettim. O test sonucu çıkıncaya kadar da hep kendi kendime dedim ki; “Boşa panik yapıyorsun, bulaşla karşılaştığın gün maskeliydin, maskeni hiç çıkarmadın, maskeni değiştirdin ve her zamanki gibi 10 dakikada bir dezenfektanını sıkıp kolonyanı sürüp durdun. Ellerini 20 saniye yıkadın, yüzüne dokunmadın....” Yani içim rahat etsin diye yaptırdığım teste karşı korunmuşluk argümanlarım hazırdı.
24 Kasım 2020
görsel

Deprem ve İnsanlık Enkazı! Kalbim Ege'de Kalakaldı

“Bir ağıt yaktım kadere” diye bitiyor şarkının sözleri; çünkü sevda kaderdi. Peki kader diyemeyeceğimiz; vicdanımızı, mahkûm olduklarımızı, vatandaş olarak yüzleştiklerimizi sarsan bu depremin ağıta doymayacak enkazı? Kaçtığımız bir enkaz gerçeğimiz var; neye mecbur olduğumuz ve hangi ihmal edilen standartlarla tabuta dönüştüğümüz var Ege’de.  Tabutta, kabullendiklerimiz var. Tabutta, sustuklarımız var. Tabutta… Yetmeyen paramız, bugün inşallah o deprem olmaz umudumuz, duamız, vergimiz, yaşamadıklarımız, ertelediklerimiz, insanlığımız, karanlığımız var… Doğayla savaşımız var enkazda. İnsanın insanı öldürdüğü cinayet var enkazda. Kandırılışımız, eksik bina harçlarımız, güvenimiz, yurttaş sorumluluklarımız, coğrafya kederimiz var.
3 Kasım 2020
görsel

Kötülük Örüntüsü Nereden Beslenir?

İnsanların kötülüğe nasıl seslendiği önemli! Kötülüğün neresinde bulunduğu,  kötülüğü nasıl karşıladığı ya da  onu nasıl sindirdiği… Kötülük uyku kaçırır, kötülüğe şahitlik ise yaşam boyu yükünüzdür. O yüzden kötülük kelimesini duyar duymaz zihninizde beliren ilk imge de kötülük örüntüsü deneyiminizdir.  Bu yüzden de (belki-hep birlikte-kim bilir kelimeleri saf umudumun kelimeleridir) belki de kötülük örüntüsüne bakıp kötülüğün besinini azaltabiliriz.  Gerçi bu hafta umudumun çok gerisindeyim; Kadir Şeker’in fotoğrafını gördüğüm her yerde, aynı son cümlesini her okuyuşumda öylesine ürperdim ki tekrarlayan, boşluk dolduran bu örüntünün kaynaklarının karşısında durmaya dair kendime sözüm büyük…
22 Ekim 2020
görsel

Haz İletişiminden Kurtulmak Mümkün mü?

Sevgili Haz Sözcüğü;Aslında anlamınla coşku uyandıran bir kelimesin:“Bir şeyden duyusal veya manevi sevinç duyma” …Ancak …Malum 2020’yi böylesine hararetli yaşarken ve de sanki sadece 21. yüzyıl varmış gibi davranırken her alanda, hızla arınmamız gereken haz iletişiminden ve haz iletişimcilerinden uzaklaşmak adına nedir ve kimdir gözlemleriyle belki hep birlikte yetişkin zorbalığını azaltabiliriz.
12 Ekim 2020
görsel

Bizimkisi Bir Yalan Hikayesi Diyen Herkese: 5 İnsan 5 Uyarı

İnsan mırıldanıyor en duygusal tonuyla 'Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi' diye ama, ah o en sevdiğimiz sözlerin yaşamdaki karşılığı tam olarak da bu: Bizimkisi Bir Yalan Hikayesi...İşte size en yalan hikayelerden derlemeler...
12 Ekim 2020