Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Bülent Fidan Profil Resmi

Bülent Fidan

TrendPaper

icon

Tüm İçerikler

görsel

Rosie 3 Yıl Önce Aramızdan Ayrıldı

Kadın hakları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, çalışan kadınların enerjisi, dünyayı değiştiren kadınlar dendiğinde ve bu konularda bir etkinlik ya da yazı yayınlandığında uzun yıllardır karşımıza hep “We can do it!” başlığı ve güzel bir kadın görseli çıkar.
10 Haziran 2021
görsel

Markalara “TRendpaper” Notları

Her yıl dünyada değişik parametreleri bir araya toplar, yaşanan felaketleri, siyasal olayları, göçleri, dünyada pek çok ana sektörün üretim durumlarını inceler, bunun yanında bir de alt kültürlerde ve üst sosyal çevrelerde ileriye yönelik olabilecek akımları ele alıp iki yıl sonrasının trendlerini açıklamaya çalışırız. Neden iki yıl sonra? Çünkü aslında trendler farklı alanlarda “üretim sürecini” anlatmaya çalışır. Bu yılki üretim, ancak iki yıl sonra pazara sunulur hale gelir. Moda dediğimiz durum da trendler sonrası ürünleşip ticari bir nesne olarak karşımıza çıkar. Yani moda, trendleri takip eder. Kısaca özetlersek, trendler herhangi bir alandaki yoğunlaşmadır. Moda da trendden esinlenerek kısa dönemlerde geniş kitleler için ürün üretmesidir.  Covid-19 pandemisi geçen yıl yaptığımız genel trend açıklamalarının büyük kısmının devre dışı kalmasına neden oldu. Küresel alttrendlerden etkilenerek oluşturulan renkler, kumaşlar, yapısal tasarım kalıpları doğal olarak zaten üretime girmişti ve bunlarda değişim olmadı. Bu nedenle 2021 genel tasarım trendleri de açıkladığımız ana hatları taşımaya devam edecek. Ancak bu dönem tüketici tercihlerinde ve davranışlarında zorunlu olarak önemli değişim oldu. Daha çok dışarıya açılacağını, sokakta zaman geçireceğini öngördüğümüz tüketici, pandemi nedeniyle evinde kalıp oyalanma ve uğraşı alanı olan evini zorunlu olarak seçti. Üstelik evini aynı zamanda kendisi ve eşi için bir işyeri, çocukları için okul, aile yaşlıları için bakımevi alanı yaptı.
9 Ekim 2020
görsel

Beyaz Yakalıların Pandemi Sonrası İçin Soruları

Eski normal, yeni normal… Günlük konuşmaların ana sözleri oldular. Ben duruma “normal”leşme kavramıyla yaklaşmıyorum. Yaşadıklarımızı zaten olması gereken bir değişim olarak görüyorum. Mega trendleri geçmişe dönüp incelediğimizde karşımıza küresel pek çok sorunun çıktığını ve bunların bir gün dünyanın tamamında büyük bir sorun yaratacağının haberini verdiğini görürsünüz. Alvin Toffler’in dalga teorisinde de dile getirdiği üzere toplumsal değişimlerin mutlaka bir nedeni olur ve toplumsal değişimler giderek daha az zaman aralıklarında gerçekleşir. Son 50 yıla baktığımızda bilgi çağında yeni bir adımda olduğumuz aşikâr. Sık sorulan ve merak edilen sorular var. Araştırma şirketlerinin elde ettikleri veriler ve trend analiz şirketlerinin raporlarından yola çıkarak şimdi bu birkaç soruyu cevaplamaya çalışalım.
4 Ekim 2020
görsel

Trend ve Modaya İlişkin Bazı Kavramlar

Günlük yaşantımızda  giydiğimiz kıyafetten kullandığımız cep telefonuna, bindiğimiz otomobilden gittiğimiz kafeye kadar hemen her eşyayı, özellikle markaları ve tarzları ile, kendimizi karşımızdakilere anlatmak için tercih eder, seçer, satın alır ve kullanırız.
16 Eylül 2020