Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Buket Harıkçı Profil Resmi

Buket Harıkçı

İnsan Ne Diyo?

icon

Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Pilates.Yoga ve Nefes Terapisti. Biyofili. Bazen yoga yapıyorum, bazen kahve içiyorum, bazen kitap okuyorum ve nadiren çalışıyorum. Köşe yazıları, insanların halen düşündüğünün kanıtıdır.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Neden Vejetaryen Oldum?

Basitçe anlatmak gerekirse vejetaryenlik ya da etyemezlik, çeşitli nedenlerle et, balık, kümes hayvanlarını tüketmemeye denir ve yedi çeşit vejetaryen türü vardır. Bunlar:1. Lakto Vejetaryen2. Ova Vejetaryen3. Lakto - Ova Vejetaryen4. Pesko Vejetaryen5. Besin Vejetaryen6. Vegan7. Çiğ - Vegan
19 Ocak, 23:27
görsel

En Doğru Egzersiz Zamanı Sabah mı Akşam mı?

En doğru egzersiz zamanı, egzersizi yaptığın zamandır. Zaman mevhumu, niteliği, kişinin yaşam şekline, mesleğine ve ihtiyacına göre değişmektedir. Bundan sebep ne zaman hareket ve egzersiz yapacağına kişinin karar vermesi birçok konuya bağlıdır.
3 Aralık 2021
görsel

Nasıl Bir Şey Bu Bilgi?

'İnsan oğlunun düşüşü masumiyetten bilgiye düşüştü” diyor Damızlık Kızın Öyküsü'nde bir sayfada.(İnsanlığın olarak değiştiriyorum)Üzerinde düşünmem gereken bir şey daha çıkmıştı karşıma Aslında bilgi her şeydi.Yaşamda kalmaktı, beslenebilmekti, tutunmaktı, ameliyat edebilmek, borsa oynamaktı vs.
7 Kasım 2021
görsel

Eylül’e Dönüş

Selam.Kendimi bir süreliğine sessize almışım haberim yok.Kafa tatili miydi, yazı yazacak ilhamın gelmesini beklemek miydi bilmiyorum ama işte Eylül, işte yeni yazımla ekranınızdayım.Sohbet etmeye geldim.Şimdi bir kahve yapıp geliyorum ve arkadan bir şarkı seçeyim izin verin.Evgeny Grinko’dan açtım.Ne zaman bir şey dinlemek istesem bestelerinde sözü olmayan bu ezgilere gidiyor elim.Sözlerini bana yazdırıyor diye olabilir mi? Siz de deneyin. Müziklerin içinde, tuşlarda, tellerde gezerken seçtiğiniz kelimeler neler? Kendinizi o kelimelerin içinde nereye yazıyorsunuz, duygularınızı tanımlayacak harflerinizin içi nelerle dolu?
7 Eylül 2021
görsel

Egzersiz Yapmayan Vücut Nasıl Olur?

Spor veya egzersiz hepimizin en azından farkındalığı, bilinci ve benliği yüksek bireylerin yapmak istediği bir şey.Çalıştığımız iş yerlerinde bitmek bilmeyen sunumlar, toplantılar ve projelerden kaynaklı hormonal veya moralmen çökme hali… Kronikleşen mutsuzluklarımız… Bedenimize yaşattığımız istikrarlı stres, vücudumuzun içinde akan sıvıları, kanı ve oksijeni kurutuyor. Biz egzersizi bu saydığım kavramları azaltmaya çalışmak hatta yok etmek için yapıyoruz canlı tutmak için yapıyoruz ve buna ‘’fasya’’ diyoruz. Fasya vücudun her yerini bir ağ gibi saran; ekleme, kasa, kıkırdaklara, yağ dokusuna bilgi taşıyan telekomünikasyondan sorumlu bir bakan. O yeterince aktif değilse, artık tutkalımsı bir hale gelmişse vücudumuz patonejik bir bedene dönüşüyor. En büyük etkisi bilgisayar ortamında, saatlerce aynı pozisyonda oturmak, dolaşım sisteminin yeterince çalışmamasından kaynaklı vücut içindeki kırmızı alarmımız…Evet pazartesiler güzeldir, yılbaşları güzeldir veya ilkbaharın gelmesiyle yaz tatili öncesi, sarkan yerlerimizi toparlamaya çalışmak ulvi bir içgüdüdür değerli okuyan. Fakat tüm zamanları kapsayan ve hepimizin beyninde dırdır eden bahaneleri vardır. ‘’Sıkıcı, çok uzak, yoruluyorum, zaman bulamıyorum, ortamı sevmedim, yarın vs.’’
30 Haziran 2021
görsel

Karşılaşmalar Oyunu

Bulan ‘’ben kendimi buldum’’ demez…Arayan aradığının detaylarında da boğulmaz.-Nerelisin?-Her yerliyim.-Deli misin?-Deli olmadan da derviş olamazsın...Sen dağların diplerinde bitmiş hem kömür hem yıldız tozusun…Sen ğöğe de çıksan yedi kat magma da olsan hep kendini arıyorsun!Aradığın parçalarını toplarken kırıyor, dağıtıyor, yeniden kaybediyor, yeniden bulduğunu zan’nediyorsun.Sen hiç bitmeyen belki de hiç başlamayansın…
10 Mayıs 2021
görsel

Kuyruğu Dik Tut

Kuyruk nedir? Dik tutmak için ne yapmak gerekir?  Peki ‘kuyruk acısı’’nı kim çeker? Kundalini? Kundalini hakkında bildiklerimiz bilmediklerimizden daha az değil mi? Neydi o Shakira kemeri miydi? Hadi bağlayın, kalkıyoruz… Hepimiz anne babalarımızın kuyruklarının birleşimiyiz. Aynı yerden, ortalama birkaç damla sıvıyken tüm bilgilerimiz içimizde hazır gönderildik. Ve bu bol görevli ve haz dolu yerimiz kuyruğumuz… Orası bizim yaşam alanımız. Bir omurga eğitimcisi olarak işim ya kuyruk sokumu ya da orayı yöneten zihin… Ayrıca bol bol değineceğim. Eğer bebekken kuyruk sokumumuz yeterince korunmadıysa aseksüel ya da bağımlı seks sever oluyoruz. Veya ‘’Edepli otur kızım’’dan, ‘’Aç şu bacağı’’na terfi ediyoruz. Ve evet kuyruğumuz esnek ve güçlü olmalı yoksa yaşam maalesef… He ‘kutsal kâse’ olayı var bir de… Evet mutlaka ona da değineceğiz!
18 Nisan 2021
görsel

Yaşamın Sobesi

Özgürleştiğim arazilerimden bildiriyorum…Kendim kalabilmek için mücadele vermek beni koca bir doyum vadisinde yüzmek gibi hissettiriyor. İçimden temizleyip, süpürdüğüm gürültülerimle birlikte, attığım sevinç çığlıklarım da var... Ve son zamanlarımda kurduğum cümlelerimde hep ‘’Lütfen herkes içine içine çekildiği cehenneminden geri dönsün’’ sesi çıkıyor.
11 Nisan 2021
görsel

Hayalperest Mevsimi

Mevsimlerin değişmesiyle gelen yeni hava dalgaları insanın içine ne kadar da yaşam sevinci, yenilenme, dinlenme, farkına varma alanı yaratıyor değil mi?
20 Mart 2021
görsel

Yaz Geliyor Sıkılaşmam Lazım

Devamını yazıyorum ‘’Ne yapmalıyım?’’.Elbette bir bilene danışmak son zamanlarda itibarsızlaştırılan, ağzı olanın konuştuğu ve ‘’bilmiyorum’’ demenin hazzını yaşamayanların olduğu çağda ‘’sıkılaştırma hocalarının’’ boyundan büyük görevleri var. Sorumluluğumun farkındayım ve içimi dökmeye geldim... Bir bardak çayım, arkada açık radyom var.Özel çalışma yaptığım öğrencilerime dair tuttuğum not defterimde 2015 senesinden bu yana duygu durumlarını, isteklerini, amaçlarını hem hafızamda hem de yazılı beyanlarında bildirdiklerinden dolayı bilgi haznemde en çok bu kelime var. ‘’Yaz geliyor, zayıflamam lazım.’’ Nasıl diye sorarlar insana, her mevsime göre beden mi değiştireceğiz veya yazın buradaki rolü nedir? Beden gerçekten bu kadar bir alan mı? Oralara daha detaylı değineceğim…
6 Mart 2021
görsel

Zaman Seni Seçti, Sen Kendini!

İnsanlık 350 bin yıldır tek bir amaç için burada; yaşamak… Fakat artık onun ötesinde bir yerlerde. Estetik, güçlü, donanımlı, kariyerli ve sürdürülebilir mutluluk peşinde. Tüm bunlar için kırmak, çalmak, kabalaşmak ve hakikatten uzaklaşmak pahasına hem de...Şimdilerde insan; duyuları ve zekasıyla fark yaratmak ve bu farklılıklardan bir bilinç yaratarak rakiplerini elemine etmeye çalışmaktadır.Yeterlilik duygusu barındırmayan, hızlı yemek dürtüsüyle beslendiğini zannedip aslında kendi alnına kendisi ile silah dayamaktadır.Kendi dışında güç aramaktadır.Suçlu olduğuna inandırılıp yine kendi türdeşlerden destek almak için kliniklere gitmektedir.Vücudundaki ağrıların ve acıların müsebbibi olup, bunlarla mücadele etmeyi bilmeyen ve bunun için hastanelerde ömrünü geçirmektedir.
26 Ocak 2021
görsel

2020, Dur Biraz Düşüneyim; Ve Bir Gün Olsaydın Bu, Pazartesi Olurdu…

Şimdi dünyanın bir insan olduğunu ve virüsün de o insanın içine girerek ne yapmak istediğini anlamaya çalışalım…
31 Aralık 2020
görsel

Tanrı’nın Ses Belleği (Sahya)

Kanıtlanmış ve baya heyecan verici sonuçlarla bilebildiğimiz kadarıyla kainat sesten yaratılmıştır. Işık ve ses dalgalarıyla parçalara bölünmüş ve bugüne ulaşmıştır.  Konu derin… Tanrı’nın ses ile ilgili hedefleri, projeleri ve yarattıkları üzerine etkileri neydi? Veya ney? Konumuzu açısal farklılıklarla ele almaya çalışacağız… Ve eğer kainatı anlamak istiyorsak frekans, ses, titreşim açısından düşünmek ve düşündüğümüzü yorumlamak zorundayız. Bedenimiz farklı frekanslarda titreşiyor. Öyleyse bu frekans ve sesler bizleri etkiler mi? Kesinlikle…
18 Aralık 2020
görsel

Neden Kandırılırız, Nasıl Anlarız? Yalanlar ile Hayatın Tadı

Anadoluda yaşanmış gerçek bir hikayeyle başlayalım konumuza;Olay, Kayseri’nin Germir ilçesinde yaşanmıştır.İlçenin bir köyünde zalim bir köy ağası ve güzel bir kızı vardır. Bu güzel kıza aşık olan bir de köyün delisi ‘Deli Ceşiş’ vardır.Mecnun aklıyla kimsenin cesaret edemeyeceğini yapar Çeşiş ve gider ağaya anlatır durumu. ‘’Ağam ben kızını seviyorum, bana verir misin kızını? ‘’ Ağa zalimdir, deli olmasa Ceşiş’in alacaktır canını ama onun duygularıyla oynamayı seçer.
11 Aralık 2020
görsel

‘’COVID-19 Virüsü Laboratuvarda Üretilmiş Olsaydı, Daha Etkili, Daha Ölümcül Yapılırdı.’’

Hafta sonu, Kadıköy’de değerli arkadaşım, İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Hakan Darıcı ile birlikteydik. Mart ayından bu yana neyin içine düştük, neden böyle bir hastalık ile mücadele veriyoruz ve bu işin sonu nereye gidecek diye başladığımız sohbetimizi bir hücre bilimci ve Histoloji uzmanıyla görüşmek artık ihtiyaçtan öte zorunluluktur hepimiz için… Çünkü ağzı olanın konuştuğu, yetkisi olmasa bile davranış ve tavırlarıyla neredeyse reçeteler yazan bir yığın insanla dolu hem medya hem etrafımız. Bu açıdan COVID-19 hakkında uluslararası makale ve kitap bölümleri yayınlamış, bulunduğu konum itibariyle ağzından çıkan her bir kelimeyi titizlikle seçen ve aktaran bir bilim insanı ile görüşmek gerçekten verimli oldu. Buradan kendisine, yayınlanan son çalışmaları, etik kurallar çerçevesinde anlattığı ve davetimi kabul ettiği için teşekkür ediyor ülkemize bilim dalında sunduğu katkılar için gururlarımı iletiyorum.
3 Aralık 2020
görsel

Spor veya Egzersiz Ne Değildir?

Egzersizin ne anlama gelmediğinden bahsedelim önce;1. Hava atmak için yapılmaz.2. Sadece zayıflamak için değildir.3. Bazı branşlar ‘kadınlar özelinde’ değerlendirilmemelidir.4. ‘’Bir yap bir bırak’’ çalışma stili egzersiz değil, gönül eğlemektir ve kullanılmayan beden bizden geri alınır.
25 Kasım 2020
görsel

Arkadaşım

Arkadaş el aynası değil, boy aynasıdır.‘Seni tanımam için kim olduğunu söyleme, bir tane arkadaşını anlat bakalım’dır.Şikayetini dedikodu ile arttırmayandır.Ayıbı örten, üstünü kapatandır.Sen mahcup olma diye eğilip bükülüp meramını bile dile getirmeyendir.Kurnazca oyunlar kurmayan, kurduğunda da oyunun içine zorla çekiştirmeyendir.Oyuna katılmadığın için seni saf dışı bırakmayandır.        Tebrik ve takdir edendir.İknasız ve ispatsızlıktır. İncitmeden eleştirendir.Kaybetmekten korkandır.Beş kere düşünüp bir kere konuşandır.
24 Ekim 2020
görsel

Yoga Öğretisinde Sevginin Beş Hali Nedir?

İlahi olan ile kurduğumuz ilişki seviyesidir.Bu ilişki seviyesi gündelik hayatımızı bir hayli etkiler. En düşük seviyedeki sevgi köle-sahip ilişkisi halidir. “Bana kural ver senin verdiğin kurallara göre yaşayayım, bana emir et sana hizmet edeyim, senin uygun gördüğün kurallar çerçevesinde emrine köleyim” inancıdır. Bu tarz kurallar neredeyse tüm dinlerde, otoriter yönetim şekli ile yönetilen tüm ülkelerde mevcut.
13 Ekim 2020
görsel

Tersine Göç Hakkında

(SÜREKLİ KOŞAN KİŞİ, SAKİN KALIP DÜŞÜNENDEN DAHA AZ ŞEY BİLİR.) Tersine Göç ve Sebepleri Bir dönem yaşadığı yerden başka bir yere göçerek, bir süre sonra ise yeniden eski yerleşim yerine dönme durumuna, kabaca “tersine göç” denmektedir. Göç etmenin, yer değişikliğinin içinde bir merak ve bilmeye dair istek vardır. Yaşayacağı değişikliğe rağmen korkmadan ve bırakıp gittiği şehri öğrenme merakı sarar insanı. Bu yüzyılda, büyük şehirlerde yerden çok yüksekte evlerde yaşayıp sıkışıp kalmış ve iyot kokusuna, toprak kokusuna hasretlik duygusu en itici kuvvet olur kişi için. Cesaretle adım atmak için, en yeterli istek kendini, sınırlarını, yaşadığın dünyayı merak etmektir. Yapabildiklerin için değil, henüz yapamadıklarının ihtiyacını ve isteğini duymaya başlarsın.
2 Ekim 2020
görsel

Temel Yoga ile Namazın Benzer 6 Yönü

Namaz da yoga da insanın hem interoseptif hem de proprioseptif duyularını harekete geçirir.Bunlar hem fiziksel ve ruhsal donanımı hem de uzay-zaman döngüsünde vücudun konumunu daha iyi algılamasını içerir. Her ikisi de merkezi sinir sistemini pozitif yönde etkiler ve aktive eder. Biri ibadet diğeri ise bir öğretidir.
20 Eylül 2020
görsel

İnsan Ne Diyo? Kadınlar Hakkında 7 Özellik

O sırada evrenin bir başka yerinde kadınlar; çocukluktan gençliğe geçişte göğüslerinden dolayı kamburu çıkandır. Marketten gazetelere sarılmış pedi kullanandır. Kadınların regl olduğu için düğün törenleri yoktur.
7 Eylül 2020