Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Bade Türe Profil Resmi

Bade Türe

Köşe Yastığı

icon

Hakkında

Keşifçi, tutkulu, meraklı, prodüktör bütünsel Koç, ruhsal rehber, daha fazlası İçin hala öğrenci
icon

Tüm İçerikler

görsel

Kendimden Kendime Yolculuk

Başlangıcımızdan şu anki durumumuza kadar olan süreçte hayatı yaşayış, anlayış, yorumlayış ve ifade etme şeklimizin kendi içimizde giderek değişen, dönüşen ve gelişme aşamasını an be an fark edebilmek.
30 Ekim 2021
görsel

Çakralar

Uzun zamandır frekanslar ve çakralar üzerine bir şeyler yazmak istiyordum. İlk başta hangisinden başlayacağıma sonunda karar verdim. Çakra nedir?Çakranın kelime anlamı “tekerlek”, “devir” ya da dönüş”tür. Yani çakra kelimesi vorteks biçiminde dönen enerji merkezlerini ifade eder. Vorteks huni biçimli, dıştan içe daralan ve dönerek hızlanan akış biçimidir. Doğa olaylarından atmosferik hortum ile deniz anaforu bu şekildedir. İnsanda 7 tane çakra enerji alanları vardır. Çakraların bedendeki fiziksel yerleri bellidir. Bu enerji alanları o bölgedeki organların işleyişlerini de etkiler ama bire bir organın kendine bağlı değildir.
17 Eylül 2021
görsel

Sex / Life

Bu zamana kadar izlediğim birçok filmin ya da dizinin alt metnini okumayı, anlatıcıyı bulmayı, altında yatan duygu ve konuların derinliklerini  çözümlemekten hep büyük keyif aldım. Sanırım ilk kez bir dizi hakkında düşünce ve çözümlerimi  paylaşmak istiyorum.Hepimiz kadın, erkek, ilişkiler ve evlilik hakkında birçok yapımlar izledik konular çoğu zaman benzerlik gösteren aşk, sevgi, heyecan ve aldatmalarla dolu olmuştur. Zaten bunlar bizim hayatımıza en yakın olguları içinde barındırdığı için hemen ilgimizi çeker.
6 Temmuz 2021
görsel

Dahi Çocuğun Dramı, Beden Yalan Söylemez

Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda kararsızdım fakat annemle yaptığım telefon görülmesi sonrası “Bade bunu anlatmalısın tüm anneler için ebeveynler için” dedim.
2 Temmuz 2021
görsel

Narsist Kişilikleri Nasıl Tanırız ve Toksik İlişki Nedir?

Son yazımdan birkaç gün sonra tam da yazımı destekler biçimde kadınların duygudan çok maddiyata önem verdiklerini ispatlar cinsten olaylar gündemi meşgul etmeye başladı. Kadın ne ister erkek ne anlar? Daha küçücük bir kız çocuğu iken dayatılan tüm şeylerin ileride seçimlerinin aşk, sevgi ve duygusallıktan uzakta, sadece hayatını garanti altına alma kaygısı ile kadın olma olgusunun ona sunulacak tüm maddi, manevi imkanlar içinde kendini özel ve değerli hissetme yanılgısıyla kendi gerçekliğinden çok uzakta, öz benliğini ve öz değerine maddi gücün cazibesi ile yolunu çizen kadınlar olarak toplumda yerimizi almadık mı?
29 Haziran 2021
görsel

Bir Kızı Yüz Kişi İster Bir Kişi Alır, Ya O Kızı Bir Kişi İsteseydi O Bir Kişi de Alır mıydı?

Tüm memeli canlılar içinde seçilenin dişi olduğu tek türün insanoğlu desek yanlış olmaz sanırım.Oysa günümüzde durum sanki tam tersi; erkeğin seçildiği, dişinin seçtiği ve bu durumdan da erkeğin büyük keyif aldığı bir dönemdeyiz. Avcılığı elinden alınmış adamlar topluluğu içinde hala seçilmeyi bekleyen ümitsiz kadınların neyin neden olduğunu bilmeden bu adamlardan medet umuyor olmalarına da şaşırmıyorum. Genetik kodlarına bağlı kalan bu kadınlar ne yazık ki türünün son ürünleri olarak hayatlarını sürdürüyorlar. Galiba onlardan biri de benim. Alfa erkeği gözünden tanırım tabi bu dönemde kaldılarsa :)
29 Haziran 2021
görsel

Seksi Nedir?

Seks, doğanın insan türünün devamını sağlama yoludur ve ergenliğin ortasında başlayıp 20’li yaşlar boyunca devam eden dönemde cinsel dürtüler zirvededir. Kadınlar için gençlik, cinsel ideal ile özdeşleşmiştir ve bu her zaman böyle olmuştur. Bunun için bazı iyi nedenler vardır. Evrimsel açıdan bakıldığında bir erkeğin genlerini genç ve sağlıklı bir kadın ile iletme şansı daha fazladır. Biyolojik anlamda konuşursam, genç bir kadının hamile kalıp sağlıklı bir çocuk taşıması daha muhtemeldir. Erkekler doğaları gereği genç cinsel cazibeyi arzulama meylindedirler.
20 Haziran 2021
görsel

Kendinizi Koşulsuzca Sevin

Başka birinin gözlerine baktığımda orada ilahi varlığın güzel bir ifadesi olan başka bir gerçek benlik görürüm. Bu kişiye uyanma sürecinin hangi aşamasında olursa olsun niyetinin en az benimki kadar güçlü olmasına saygı duyarım. Bu da koşulsuz sevgi edimidir. Onu kontrol altına almaya kalksam bu dünyanın sisli yansımasında yitip gider ve sevgime koşullar getirmiş olurum.
25 Mart 2021
görsel

Mükemmel İlişki Var mı?

Sürekli size mutlu eden, her istediğinizi yerine getiren sorun çıkarmayan böyle bir kişi ile ilişkinizi nasıl tanımlardınız?
19 Ocak 2021
görsel

Tutunduğumuz Duygularımız Ne Kadar Gerçek ve Serbest Bırakmak Niye Bu Kadar Zor?

Kendi kendimize yarattığımız düş kırıklığı, mutsuzluk ve yanlış anlamaların ana nedenlerinden biri de sınırlayıcı düşüncelere ve hislere tutunmaktır. Tutunmak kendi içinde, uygun olmayan bir şey değildir. Size hizmet etmeyen bir bakış açısına hiç tutunduğunuz oldu mu ya da bir duyguya hiçbir biçimde sizi tatmin etmeyeceğinizi ya da değiştiremeyeceğiniz durumların sizde yarattığı hislere gerginlik ya da kaygıya onu tetikleyen olay çoktan geçmiş olsa bile hala tutunduğunuz oldu mu?   Tutunmanın karşıtı nedir? Tabi ki serbest bırakmak. Hem tutunmak hem de serbest bırakmak yaşamın doğal sürecinin bir parçasıdır. Aslında serbest bırakmayı zaten sık sık deneyimlediğinize eminim. Serbest bırakmak hepimizin doğuştan getirdiği bir yetenektir ama yetişkinliğe doğru onu kullanmamaya koşullandırılırız. Bir çoğumuz tutunmanın mı yoksa serbest bırakmanın mı daha uygun olacağını bilmediğimiz noktada sıkışıp kalırız. Tutunmanın ve serbest bırakmanın duygusal unsuru ve bedenimizin hislerimizden ne denli etkilendiği de ilginçtir. Kızdığımız zaman çoğu kez nefesimizi tutuğumuzu kaçımız fark ediyor? Çoğumuz kaslarımızda da fazladan gerginlik tutarız ve bu bizim tümüyle gevşememize hiç izin vermez. İnsanları gözlemlemeyi, onlardan farklı şekilde beslenmeyi seviyorum. Ne zaman çok dik duran omuzları nerdeyse boynu ile aynı hizaya yakın  birini görsem aklıma hemen hayatında ona hizmet etmeyen kaç duyguyu tutuyor acaba, neyi çözümlemediği halde tutmaktan vazgeçemiyor? Yakınsak birkaç soru ile onu rahatlatmaya çalışırım ama tanımıyorsam sadece gözlemimin bir parçası olarak kalır hafızamda.
9 Ocak 2021
görsel

2020 Bir Film Adı Olsaydı

Bununla ilgili birçok film senaryoları yazılmaya başlandı bile. İyi bir korku filmi, fantastik kurgu, psikolojik gerilim trajikomik hepsi de olurmuş. Soluksuz hayatlarımızı uzaktan izlediğimiz bir yıldan geçtik. Soluksuz derken evet bu yıl nefeslerimizi her anlamda tuttuğumuz bir yıl oldu. Nefes alırsan ölürsün, verirsen öldürürsün. Arası zaten yok, kendi hayatlarımızın dışında başkalarında hayatını önemsediğimiz, dokunduğumuz, karşı tarafa yaptığımız her davranışın geri dönüşlerini iyi kötü aldığımız bir yıl, ev de kal, güvenli kal sloganı hayatımızın tam ortasından, evimizin duvarında asılı kaldı, hâlâ da orda en güzel köşede yerini almakta :)  Evini otel gibi kullananlar için de evin kıymeti üzerine büyük sınav verdiler. Bu yıl gidebildiğimiz en uzak yer bir oda ilerisi oldu. +Nerdesin? -Mutfakta +Hımm sen? -Ben salonda Netflix. Her bir oda bir mekan görevi gördü. Lokasyon at hangi oda dememize az kalmıştı :)))) Ekmek yapmak hiç bu kadar havalı bir şey olmamıştı. Ben de tabi hemen öğrendim. Neler neler öğrenmedik ki? Evde spor yapan biriydim ama evdeki tüm eşyaların birer spor aleti olduğuna da bu yılda idrak ettim. Sandalyeler, masalar koltuklar, kapılar, duvarlar hepsi gelişimiz için birer araçmış. :)
31 Aralık 2020
görsel

Sizin Mesajınız Ne?

Siz bir mesaj vermek üzerine programlandınız ve en büyük sanat, bu mesajı yaratmaktır. Nedir bu mesaj? Mesaj hayatınızdır. O mesajla önce kendi hikayenizi sonra da algıladığınız her şeye dair bir hikaye yaratırsınız.
26 Aralık 2020
görsel

Gerçekliğini Yaratmak İçin Neleri Bırakmaya Hazırsın?

Hepimiz daha önce hiç bilmediğimiz, ne oldukları hakkında hiçbir fikrimizin olmadığı bize ait olmayan bir dünyaya doğuyoruz. Anne ve baba dediğimiz bu iki olgunun arasında ilk başta bize koydukları isimle kimlik buluyoruz, Bade ya da Çağlar diye çağrıldığım için koşullu adımı kabul ettim. Hayatım boyunca anılacağım beni ben yapacak en önemli şeyi adımızı seçemiyoruz. Evine aldığın köpeğin ve kedinin de adını nasıl koyuyorsan, çocuğunun da adını koyarak farkında olmadan bizlerin kimlikleri üzerinde söz sahibi oluyor ebeveynlerimiz. Bir de kaybettikleri yakınlarının adlarını koydularsa o çocuk tüm hayatı boyunca iki kişilik arasında bocalayacaktır... Burada bile seçme şansımız yokken sahi biz nasıl ve nerde kendi gerçekliğimizi yaratabiliriz?
17 Aralık 2020