Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zürafalar 'Sessizce Yok Oluyor'!

 > 
292PAYLAŞIM

Dünyanın en uzun boylu memelisinin sayısının son 30 yılda yüzde 40 azaldığı ortaya çıktı. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği uyarıda bulunuyor: Zürafaların nesli tükenebilir!

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), zürafaları risk altındaki canlıları sıraladığı "kırmızı listeye" aldı.

1985'te sayıları 155 bin civarında olan zürafaların sayısının 2015'te 97 bine kadar düştüğü belirtiliyor.

Çevreciler zürafa sayısındaki bu düşüşün tamamen insan kaynaklı olduğunu; yaşam alanlarının daralmasının, Afrika'daki bölgesel çatışmaların ve yasadışı avlanmanın zürafalar için başlıca tehditleri oluşturduğunu savunuyor. 

BBC Türkçe'nin haberine göre zürafalarla ilgili çalışmayı yürüten IUCN uzmanlarından Dr Julian Fennessy, 'Zürafaların soyunun sessizce tükendiğini' söyledi.

"Safariye giderseniz zürafaları her yerde görebilirsiniz" diyen Fennessy, bu nedenle zürafaların sayısında yaşanan dramatik düşüşün dikkat çekmemiş olduğunu belirtti.

Ancak zürafa sayısındaki düşüş Afrika kıtasının her yerinde aynı değil, hatta güneydeki zürafa kolonilerinin nüfusu artıyor.

Bölgesel çatışmaların yoğun olduğu Doğu Afrika'da ise bazı zürafa türlerinin sayıları son 30 yılda yüzde 95 azaldı.

IUCN'nin güncellenen 'kırmızı listesi'nde 85 binden fazla hayvan ve bitki türü bulunuyor.

Bunların yaklaşık üçte biri nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir