Zihinsel Olarak Güçlü Olan İnsanların Alışkanlık Haline Getirdiği 13 Davranış

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Zihinsel olarak güçlü olmak genellikle, ne yaptığınız ile değil, ne yapmadığınız ile alakalıdır. Bu; düşüncelerinizi, davranışlarınızı ve duygularınızı kontrol etme sanatı. İşte yazar Amy Morin'e göre zihinsel olarak kuvvetli olan insanların yapmadığı 13 şey!

Kaynak: http://www.businessinsider.com/things-me...

1. Kendileri için üzülmekle zaman kaybetmezler.

Yazarın dediğine göre, insanın kendisi için üzülmesi, kişiye oldukça zararlı. Üzülerek kişi, zaman kaybı yaşıyor, negatif enerji ile doluyor ve günlük ilişkilerine zarar veriyor. Olaylara iyi tarafından bakarak, üzülme duygusunu, minnettarlığa çevirmek ise işin anahtarı.

2. İpleri başkalarının eline vermezler.

İnsanlar genellikle, duygusal ve fiziksel olarak bir sınır belirleyemedikleri zaman, ipleri başkalarına devreder. Eğer sizin davranışlarınızda başkalarının etkisi bulunuyorsa, başarınızı ve başarısızlığını onlar belirler.  Bunu önlemek içinse, ayağa kalkıp sınırları kendiniz belirlemelisiniz.

3. Değişiklik yapmaktan çekinmezler.

Morin'e göre değişiklik yapmanın 5 aşaması bulunuyor. Karar öncesi, düşünüp taşınma, hazırlık, eylem ve eylemi devam ettirmek. Her bir adım oldukça korkutucu gözükse de, değişiklik her zaman iyidir. Unutmayın; '' Ne kadar çok beklerseniz, o kadar zorlaşır. ''

4. Kontrol edemedikleri şeylere odaklanmazlar.

Her şeyin kontrol altında olduğunu bilmek elbette ki oldukça rahatlatıcı. Yine de her zaman gücün sizde olduğunu düşünmeniz sorun yaratabilir. Yazara göre her şeyde kontrol sahibi olmak istemenin sebeplerinden biri endişe duygusuna cevap verme isteği. '' İnsanlar endişeleri ile savaşıp yenmek yerine, çevrelerini kontrol etmek istiyor. '' diyor yazar.

5. Herkesi memnun etmeye çalışmazlar.

Çoğu zaman, insanların bizim hakkımızda ne düşündüğü, kendimiz hakkında ne düşündüğümüzden önce gelir ve bu zihinsel olarak güçlü olmak için yapılmaması gereken şeylerin başında gelir. Yazara göre herkesi memnun etmeye çalışmak zaman kaybı ve bunu sağlamaya çalışan insanlar da kolay manipüle edilebilirler. O yüzden insanları memnun etmeyi düşünmek yerine, kendinizin ne istediğini ilk başa koyun.

6. Risk almaktan çekinmezler.

İnsanlar genellikle ister finansal olsun, ister başka türlü olsun risk almaktan kaçınır. Zihinsel olarak kuvvetli olan insanlar ise sonunu tahmin edebildikleri yani hesaplayabildikleri riskleri almaktan kaçınmazlar. Yazara göre bir risk alırken, şu soruları kendinize sorabilirsiniz:

- Bu riskin bedeli ne olabilir?

- Potansiyel olarak yararları nedir?

- Alternatifler nedir?

- En iyi hangi sonuca ulaşabilirim?

- En kötü durumda ne olur?

7. Geçmişe takılıp kalmazlar.

Geçmiş, geçmişte kaldı. Yaşanan şeyleri değiştirmenin imkanı yok. Bu yüzden ''geçmişte yaşamak'' şu andan ve gelecekte yapacaklarınızdan zevk almanızı, önler diyor yazar. Bu yüzden anın tadını çıkarmak yapabileceğiniz en mantıklı şey. Yine de geçmişi düşünmenin bazı faydaları da yok değil. Geçmiş hatalardan ders çıkarmak, olaylara yeni bir bakış açısından bakmanıza olanak sağlayacaktır.

8. Aynı hatayı defalarca yapmazlar.

Önceki madde ile paralel olarak, geçmişten ders alarak aynı hatayı yapmamak, zihinsel olarak güçlü insanların olmazsa olmazlarındandır.

9. Başkalarının başarılarını kıskanmazlar.

Yazarın dediğine göre, başkalarının başarılarına odaklanmak size hiç bir yarar sağlamayacak, aynı zamanda dikkatinizi dağıtarak başarılı olmanızı engelleyecek.

10. İlk başarısızlıktan sonra hemen pes etmezler.

Başarı aniden gelen bir şey değil. Başarısızlık ise insanın her zaman aşması gereken bir engel. '' Örneğin Theodor Giesel -Dr.Seuss olarak da biliniyor.- ilk kitabı 20 yayıncı tarafından reddedilen bir yazar. Şimdi ise tüm dünya onu tanıyor. '' diyor Morin. Bir başarısızlık yaşadıktan sonra yükselişe geçmek sizleri daha da kuvvetlendirecektir

11. Yalnız kalmaktan korkmazlar.

Yazarın dediğine göre, düşüncelerinizle baş başa kalmak için boş zaman yaratmak etkili bir deneyim olabilir. Morin'e göre yalnız kalmanın avantajlarından bazıları şunlar:

- Ofiste tek çalışmak üretkenliği arttırır. 

- Kişinin empati yeteneği kuvvetlenir.

- Yaratıcılığı geliştirir.

- Zihinsel açıdan sağlıklıdır.

- Kişinin kendini yenilemesine olanak sağlar.

12. Hayatın kendilerine bir şey borçlu olduğunu düşünmezler.

Başarısız olduğunuz zaman, hayatınıza lanet etmek oldukça kolay. Fakat gerçek şu ki bir şeyleri kazanmak sizin elinizde. '' Hayat adil değil. Başkaları sizden daha başarılı ve mutlu olabilir. İşte bu hayat. Bu işin altın kuralı ise, kendinize odaklanmanız, eleştiriye karşı açık fikirli olmanız, eksikleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız ve en önemlisi kendinizi başkaları ile kıyaslamamalısınız. Eğer hak ettiğiniz şeyleri alamadığınızı düşünüyor ve başkaları ile kendinizi kıyaslıyorsanız, çok büyük hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz. '' diyor yazar.

13. Eylemlerinin hemen ardından bir sonuç beklemezler.

'' Gerçekçi beklentilere girmek ve başarının bir gecede gelmeyeceğini anlamak, potansiyelinizi ortaya çıkarmak adına oldukça önemli '' diyor yazar. Zihinsel olarak zayıf insanlar genellikle sabırsız kişilerdir. Bu insanlar yeteneklerini abartır ve değişikliğin ne kadar zaman istediğini anlayamaz diye de ekliyor yazar. Başarıya odaklanmanız oldukça önemli fakat bu yolda pek çok başarısızlık ile karşılaşacaksınız. Eğer büyük resmi görebilirseniz, başarı da kaçınılmaz olarak gelecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osuran-boga03

bu günki tecrübelerim geçmişte yedigim kazıklardır

duru1uzun

elektrik faturası gelene kadar hepsi..

yami

Hail, Güçlü İnsanlar!..

Gizli Kullanıcı

Zihinsel olarak guclu insanlar aslinda en zayif insanlardir..senin burda soylediklerin dogru fakat zihinsel olarak guclu insanlar hayatin en buyuk acisini en buyuk mutlulugunu hani derler ya yasayarak ölümü bilen insanlardir.Bence zihinsel guc diye birsey yok sadece her insana gore degisen bir fikir ozgurlugu ve duygusal karmasikligi ve duygu kontrolu vardir..bunu da iyi olarak algilamayin bazen insan ciglik atmak istiyor hep gucluu olmak neye yarar ki..zaten zayif olmak guclu olmanin degerini arttiriyor ve zayif olmakta azcik rahatlamaya sebep oluyor..

berkay-ozer1

senin demek istediğin ; yaşayarak öğrenilen şeylerin insanda tecrübe yaratarak,alışıla gelen bir vurdumduymazlık sanırım.

Gizli Kullanıcı

Benim demek istedigim; her insan zihni farklidir..zayif ya da gucluyu ayiran tek sey de kontrollu davranislardir...yasayarak ogrenilen sey dinleyerek ogrenilmekten daha cok iyidir..bunu bir bencil kavraminda algilama..suanlik algilama..insanlar bencillik kotudur yalnizlik kotudur derler fakat aslinda bencil ve yalniz olmak insana kendisini anlatmasina kendisiyle tartismasina sebep oluyor ve bu da hani " kendi bil" cumlesi var ya bu da bu emir kipine iyi bir cevap oluyor..

berkay-ozer1

Kendini bil'den ziyade ideallerini ve kendi doğrularını kavra daha doğru olur.Şimdi bencilliğin kötü olduğunu kimse söylemez.Sadece kendisi için birşeyler yapmanın,kendisi dışında başka birşeyi umursamamanın kötü olduğu söylenir.Buna bencillik değil,narsizm denir.

Gizli Kullanıcı

Peki suan biz neyi tartisyoruz?

berkay-ozer1

Yaşanılarak öğrenilen tecrübeler insanı hayata alıştırarak vurdumduymaz yapıyor ve aslında bu vurdumduymazlık mı insanı güçlü kılıyor diye tartışıyoz.

Gizli Kullanıcı

Ahaha devrimtorescim bu miganlacktores diyor ki; yasanilan her bi olay ani bizlere bi matematik bir beden dersi gibi bir derstir..o an da ogrendigini ogrenirsin..ogrenemedi isen de bir arsiz bela bir guzin abla gibi bitersin..hayat bu..insan farkli fikir farkli olumler de farkli..birileri vurdumduymaz olurken birileri tam tersi oluyor.

berkay-ozer1

sanırım çürüttüm.

berkay-ozer1

ne acıma duygum ne sevgi kelebeğim var. keşke zayıf bi insan olaymışım

ezgisen

al benden de o kadar sanki kalbimi taş ile değiştirmişler.hiç kimseyi takmıyorum. geçmişi düşünmüyorum. şu an ı yaşıyorum. ne acıma duygum seninki gibi nede birini sevme duygum var sanki bomboşum kötü birşey bu. yukarıda yazılanlar tamamen doğru ama kötü.

Görüş Bildir