Görünce Saatlerce Yolculuk Yapmak İsteyeceğiniz İnsanda Dert Keder Bırakmayacak 27 Yol

165PAYLAŞIM

Araba seyahati severler için Abu Dhabi'nin dağ geçitlerinden İsviçre Alpleri'ne kadar bir çok farklı keyifli rota var..

En inanılmaz manzaraları, ateş gibi yanan dağları, uçurumların sonunda uzanan plajları olan yolları sizler için Businessinsider'dan derledik.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/roads-to-...

1. Norveç'teki Atlantik Yolu, bir kaç küçük ada üzerinden 8 köprü geçilerek gidilen ve insanın karşısına okyanusun, körfezlerin ve dağların büyüleyici manzarasını çıkartan bir yolculuk vaad ediyor.

2. Florida'yı yakınlarındaki ufak Florida adacıklarına bağlayan deniz üstü otoyolu toplam 181 km. Bu okyanyus, çam ve palmiye ağaçları manzarasıyla süslenmiş yolda seyahat ederken toplam 42 köprünün üzerinden geçiliyor.

3. Montana'da buzul göllerinin, sedir ormanlarının ve Alp tundrasının içinden uzayıp giden bu yolun adı Güneşe Giden Yol.

4. Chicago Göl Kenarı Caddesi, üzerinde yolculuk yapanlara bir tarafında şehrin binalarının heybetini diğer tarafında ise plajın sakinliğini sunuyor.

5. Ruta 40 Arjantin'in kuzey sınırından en güney noktasına kadar 4900km'lik bir yol. Andes sıradağlarına paralel uzayan bu yol üzerinde göller, milli parklar ve dağ geçitleri görmek mümkün.

6. Ateş Vadisi Yolu Nevada'nın kızıl kumtaşı oluşumlarının arasında bulunuyor. Güneşin yansıması oluşumlara alev görünümü veriyor.

7. Gökyüzüne Giden Yol diye adlandırılan bu yol Romanya'nın Transfăgărășan bölgesinin en yüksek tepelerinde seyrediyor. Transilvanya'yı Wallachia'ya bağlayan yolda 5 tünel, 27 viyadük ve 831 küçük köprü bulunuyor.

8. Kuzey Carolina ve Virginia'da bulunan iki milli parkı birbirine bağlayan bu yol, Mavi Sıradağlar üzerinde 755 km boyunca devam ediyor.

9. Alaska Denali Milli Park'ına giden bu yol 1957'de hizmete açılmış. Alaska Sıradağları üzerinde el değmemiş vahşi dünyanın içinden geçiyor.

10. Abu Dabi'deki Jebel Hafeet dağına tırmanan dağ yolunu sabah erken saatlerde veya gün batarken geçerseniz inanılmaz manzaralarla karşılaşacaksınız.

11. Avustralya'daki bu okyanus kenarı yolu Dünya'nın en meşhur okyanus manzarasına sahip seyahat rotalarından birisi. Yol üzerinde sörf noktaları, deniz kenarı kasabaları, plajlar ve deniz fenerleri var.

12. Bir tarafında dağlar yükselirken diğer tarafında Hint Okyanusu uzanan bu yol Güney Afrika'nın sahilleri boyunca sürüp gidiyor.

13. Kaliforniya'daki Pasifik Kıyısı Otoyolu sahil yolunda seyahat etmeyi sevenler için bir cennet. Yol üzerinde restoranlar, plajlar ve turistik yerler var.

14. Kanada'da Nova Scotia'da bulunan Cabot Yolu, ülkenin en güzel manzaralarına sahip bir rota. Yol üzerinde okyanusta yüzen balinalar, köyler, kültürel tesisler görebilirsiniz.

15. Route 1 İzlanda'nın hemen hemen bütün yerleşkelerini birbirine bağlayan bir ring yolu. Yolda karşınıza buzul gölleri, siyah kum plajları, buz dağları, sıcak su kaynakları, martılar ve balianalar çıkabilir.

16. Milford Yolu, Yeni Zelanda'nın Fiordland Milli Parkı ve Te Wāhipounamu Dünya Mirası Bölgesi'nin içinden geçer. Eglinton Vadisi ve Mirror Gölleri gibi doğa harikalarını görebilirsiniz.

17. Nice ve Monako arasında dağların içinden geçen bu baş döndürücü yol üzerinde Fransa'nın köy kasabaları ve çam ağaçlarının manzarası inanılmaz bir manzara keyfi sunuyor.

18. Amerika'nın manzara yolu olarak tasarlanmış ilk otoyolu olan Tarihi Columbia Nehir Otoyolu, Oregon eyaletindeki aynı isimli nehrin vadisine 1913-1922 yılları arasında inşa edilmiş.

19. Ucu denizle sonlanan uçurumlardan oluşan Cap de Formentor yolu İspanya'nın Mayorka Adası'nda bulunuyor. Yükseklik korkusu olanlara pek uygun olmayan otoyol, harika plaj ve dağ manzarasına sahip.

20. Alp Dağları'nda yükselen 3000m'ye yakın rakımıyla İtalya'daki Stelvio Geçidi, 48 zikzak virajı ile sürücülere maceralı anlar yaşatıyor.

21. Bob Dylan'ın meşhur Highway 61'i Minnesota'dan Kanada sınırına kadar gidiyor. Yol üzerinde kayalıklar, milli parklar, ormanlar, göl manzaraları, plajlar, müzeler, restoranlar ve hatta mağazalar bile var.

22. Güney Afrika'nın güneyindeki Hout Körfezi'ni Noordhoek'e bağlayan 10 km'lik bir okyanus kenarı yolu. Atlantik Okyanusu ve uçurumlar arasında giden heyecan verici bu rota 113 virajdan oluşuyor.

23. Trollstigen Yolu Norveç'in dar ve uçurum kenarında giden dağ yollarından biri. Her yer şelaleler, derinlemesine karaya girmiş körfezler ve yemyeşil vadilerle kaplı.

24. Fuji Dağı'nın eteklerinde sıradışı bitki örtüsü içinden geçen Touge Yolu'nu arkadan itişli bir araçla çıkmak çok zor olabilir. Fakat hala canlı bir yanardağ olan Fuji'yi görmeye değer.

25. İsviçre Alp'lerinde bir dağ yolu olan San Bernardino Geçidi, bazen dar bazen de geniş virajlı yollardan geçerek Alplerin tadını çıkartmak için birebir.

26. 163 No'lu otoyol Arizona'dan Utah Abidesi Vadisi'ne kadar uzanır, yol üzerinde uçsuz bucaksız bir çöl ve kızıl kayalar var.

27. Whiteface Dağı Gazi Anıtı Otoyolu New York'un en yüksek beşinci tepesine kadar tırmanır, burada araçtan inip zirveye kadar yürümek ve vahşi doğa manzarasının tadını çıkarmak şart.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
foreverfreedom

1-3-6-8-9-11-13-15-16-20-21-26 Her gün o yollardan git deseler bıkmam heralde

nebusimdi

Bazı yazılar resimlerle uyumsuz. Ör:23

Gizli Kullanıcı

tam benlik yollar manzaralara doymalık taşmalık<3 :)

berkcan-uzhan

Bunlar kadar olmasa da Isparta'dan Eğirdir'e geçerken kullanılan yol ve manzarası da beni benden alır.

streetkedisi

Neyse en azından bir tanesini görme şansım oldu :) Araba yolculuğunu bu yüzden seviyorum, güzel bir yer gördün mü keyfini çıkaracaksın durup,özel bir lezzet var ise onu tatmak için zaman ayıracaksın, öyle acele ile hedef odaklı yolculuğu hiç sevmiyorum, ülkemizde de çok çok şahane yol manzaraları var gerçekten bunları aratmayacak.

Görüş Bildir