Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zeki Müren'in Türk Sanat Müziğini Katlettiğini Söyleyen Sanatçı Alpay'ın Skandal Açıklamaları Tartışma Yarattı

1.1bPAYLAŞIM

Zeki Müren ile ilgili söylediklerini ağzım açık okudum!

Geçtiğimiz günlerde “Zeki Müren gençlere kötü örnek oluyor” dediği için eleştirilen Özdemir Erdoğan’ı hatırlıyorsunuz değil mi?

Hah bugün de destek gelmiş kendisine Alpay'dan.

Ve demiş ki "On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem"

Sözlerine şöyle devam etmiş: "Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçesiyle Türk Sanat Müziği'ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye'de kötü örnek olmuştur. Müthiş ağdalı bir üslupla söyledi şarkılarını Zeki Müren. Bana hiçbir duygu vermez çünkü duygusuz söyler, rol yapar. Türkçe de 'Reca ederim' diye bir şey var mıdır. 'Rica ederim' dersin. Türkçeyi çok iyi konuştuğu söylenen Zeki Müren bilakis Türkçeyi de, Türk sanat müziğini de abartılı bir üslup kullanarak bozmuştur."

Durun, daha devamı da var!

Durun, daha devamı da var!
Durun, daha devamı da var!

"Zeki Müren, her şeyi sansürleyen, müthiş güzel şarkıları bile repertuvarına almayan, son derece tutucu eski TRT'nin Türkiye'ye attığı en büyük kazıktır" diyen Alpay, sözlerine şöyle devam etmiş: "Eski TRT'yi düşünün. Küçücük bir kelime yüzünden, bir nota yüzünden bir şarkıyı yayınlamıyor, hatta pek çok şarkıcıyı yasaklıyordu. Ama iş Zeki Müren'e gelince, kısa eteklikle programa çıkardılar. Başka şarkıcılara da kötü örnek oldu bu ağdalı, abartılı tavrı ve sesiyle kötü etkiledi. Zeki Müren kendi kendini 'Sanat Güneşi' ilan etmiştir. Gazinocular kralı Fahrettin Aslan ve TRT onu bugünlere getirmiştir. Gazinodaki programlarına herkes 'Acaba bugün ne giyecek, ne hokkabazlık yapacak' merakıyla giderdi. Etekler, dizinden başlayan apartman topuk ayakkabılar. Bir de Zeki Müren kendi tanıtım metinlerini kendi yazardı. Bir gün Maksim Gazinosu afişine yine kendisi 'Sanat Güneşi Zeki Müren' yazdırdı. Ve adı öyle kaldı. Yani kendi kendini 'Sanat Güneşi' ilan etti. Bana sorarsanız Türkiye'de TSM'nin Sanat Güneşi Mustafa Sağyaşardır. Müthiş bir ses tevazu sahibi bir insandır. Zeki Müren'inki ise hokkabazlıktır."

Anısını da anlatmış...

"Ankara'da köşk gazinosu vardı. Orada assolist olarak sahne yapıyordu. Beni programına almak istemiş. 'Ben alaturka gazinolarda çıkmıyorum, Batı müziği şarkıcısıyım' dedim ve çıkmadım. Sonra karşı gazinoda sahne yaptım. Matinem onunkinden erken doldu ve burada bana düşmanlık beslemeye başladı. Mesela Muzaffer Akgün çok alkış alıyor diye o dönemler onu programından kovdurmuştu. Neyse bir gün ben Uludağ'da bir otelde program yapıyorum. Üç erkek arkadaşıyla programıma geldiler. Ben şarkı söylüyorum. Bunlar öyle çok gürültü yapıyorlar ki... Sonra yanındaki erkeklerle uygunsuz bazı hareketlerde bulundular ve mekandan kovuldular. İki kişinin Zeki Müren'in koluna girip kapı dışarı ettiklerini hatırlıyorum. Yani her yönüyle kötü bir örnekti Zeki Müren..."

Bu skandal açıklamaların üzerine insanlar da pek tabii tepkilerini gösterdiler:

👇

👇

👇

Peki, sizce neden aradan bunca yıl geçmişken bu karalama çabası?

Aşağıda bir tartışalım!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
liar

ya Alpay bi siktirgit. Binlerce insan senin ikinci bir şarkını bilmiyor bile. Sen kendine çık "sanat güneşi" de bakalım kabullenecek mi herkes. Kendine lakap takmak yetmez, onu taşıyabilmek de önemli.

ali-ataman

fabrika kızı.. hayalimdeki resim.. eylülde gel.. dağların arkasında yar.. 60 yıllık sanat hayatında sevilerek dinlenen 5. şarkısı yoktur alpayın. özdemir erdoganın o kadar bile yoktur. şimdi bunları üst üste koysan beşle çarpsan on eklesen yine bir zeki müren etmezler.

limonlugazoz

ulan sen köpek olsan ki belli ki öylesin sana kemik atmaz güneş balçıkla sıvanmaz sen ne kadar favlanmak için havlasanda!

sairsel

Ben ara sıra arama motoruna Zeki Müren yazıp şarkılarını severek dinliyorum ama hiçbir zaman oraya Alpay veya Özdemir Erdoğan yazdığımı hatırlamıyorum! Bilmem anlatabildim mi?

culog

Bu eleştirileri sağ iken yapsa ve cevaplari dinlesek belki bir ederi olurdu. Ama şuan ölmüş bir sanatcinin arkasından atıp tutan gereksiz bir insan oldu gözümüzde 😊

Görüş Bildir