Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zeki Müren' İn Kayıp Eseri

10PAYLAŞIM

Zeki Müren' İn Kayıp Eseri

Zeki Müren' İn Kayıp Eseri

Merhum sanatçı Zeki Müren, 1968 yılında, İstanbul’daki yalısında kullanılmak üzere Isparta’daki bir dokuma ustasına 12 adet halı siparişi verdi. Yüksek eğitimini desen tasarımı üzerine alan ve sahne kıyafetlerini de kendisi tasarladığı bilinen Müren, halılardaki desenlerin tamamını bizzat çizdi. Her birine farklı isimler verdi ve üzerlerine de kendi imzasını attı.

Müren, dokuması tamamlanan halıların 9’unu satın aldı. Geri kalan üç halı ise zamanla el değiştirdi ve ortadan kayboldu. 12 parçalı Zeki Müren Halı Koleksiyonu’nun, Aşk Şarabı isimli çalışmasının yaklaşık 40 yıldır İzmir Bornova’da yaşayan emekli asker Yaşar Avcı’da olduğu ortaya çıktı. Büyük bir özenle sakladığı halıyı Müren’in yakınlarına ya da koleksiyonculara satmak istediğini söyleyen Avcı, kırmızı renkte dokunan ve üzerinde tavus kuşu tüyü desenleri bulunan halının uç kısmında Zeki Müren’in kendi imzasının bulunduğunu, bunun da halıya olan ilgiyi artırabileceğini belirtti.

Serinin kayıp olan diğer iki parçasından birinin daha geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığını ve yaklaşık 50 bin lira değer biçildiğini söyleyen Avcı “1967 yılında, tedavi için Isparta’da bulunan dedem, el dokuma bir halı satın almış. Halının Zeki Müren tarafından tasarlandığını da o zaman öğrenmiş. 1983 yılından beri de halı bende. Kısa bir süre kullandık. Sonra hatırası nedeniyle kaldırdık. İnternette yer alan diğer halılarla benzeyen özelliklere baktığımda, bu halı gerçekten de Zeki Müren halı koleksiyonunun bir parçası. Bu hatırayı daha iyi koruyabilecek ya da değerini daha yüksekte tutabilecek bir hayırsevere, koleksiyoncuya ya da Müren’in bir yakınına halıyı satmak istiyorum” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir