Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zekanızın Türünü Öğrenin! Hangi Dahisiniz?

 > 
110bPAYLAŞIM

Dahi olduğunuzu düşünüyorsanız, bu test tam size göre! Ama ne kadar, kim kadar, türü ne?..

1. Öncelikle... Bilindiği üzere dahiler okullarda çok zorlanmışlardır. Peki siz en çok hangi derste zorlanırdınız?

2. Hangi muazzam üniversitede okumak isterdiniz?

MIT
Harvard
Berkeley
Columbia
Stanford
Oxford
Cambridge
Yale
Princeton

3. Peki ya, hangi zeki hayvan?

Çakal
Yılan
Balina
Maymun
Yunus
Tilki
Karga
Kedi
Kurt

4. Hangisi sizi daha çok sinirlendirir?

5. Hangisinin çözümü daha zordur?

Şizofren aklı
Alman futbolu
Uzay matematiği
Seri cinayet
Kadın beyni
Assembly programlama dili
Lynch Filmleri
Tanrının varlığı
Dünya barışı

6. Peki sorunların üstesinden nasıl gelirsiniz?

7. Sizce tarihin en büyük olayı nedir?

8. Bir ülkeyle düşmansınız diyelim. O ülkeyi alt etmek için nasıl bir yol izlersiniz?

Kültürel alt-yapılarını çökertirim.
İlk önce eğitim alanında onların üstüne çıkarım.
Başka ülkeleri sömürerek onlardan daha zengin hale gelirim.
İçlerine ajan sokarım.
Dost görünüp arkadan saldırırım.
Soğuk savaşa girerim.
Başka ülkeleri onlara karşı kışkırtırım.
Direkt olarak savaşa girerim.
İlk önce iç politikada elimi güçlü hale getiririm.

9. Hangi sınav daha gıcıktır?

10. Son olarak... Bu batasıca dünya, sizce nasıl sona erecek?

"Bilimsel Deha: Albert Einstein"

Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanısınız, burası kesin. Ancak biraz kendinizi beğenmiş olduğunuzu söylemek gerek. Ancak siz de kendinizi beğenmezseniz, kimsenin kendini beğenmeye hakkı yoktur diyebiliriz. Ayrıca bu zekanızdan sızan şeyler, dikkat etmezseniz, kötülük için kullanılabilir! Kısaca siz "dahi anlamındaki dede"siniz :)

"Ticari Deha: Steve Jobs"

Dahisiniz, burası kesin. Ama sizi sadece dahi olarak tanımlamak eksik olur. Bir kere insanları çok iyi tanıyorsunuz, onların neye yönelenebileceği, neye gereksinim duyacağı sizin o zehir kafanızın içinde. Yani dehanızı pazarlamayı ve bundan para kazanmayı çok iyi biliyorsunuz, hem de ne para :)  İşte tam da bu yüzden: “Başarı” göbek adınız! Stay hungry, stay foolish kısaca ;)

"Mucizevi Deha: Nikola Tesla"

Şu alemde saygı duymaya değer birkaç kişiden birisiniz. Bir kere sizin dehanızı ne tarih açıklar, ne bilim. Zamanınızın çok ama çok ötesindesiniz bu yüzden. Ayrıca yaptığınız her şey güzelliğe çıkar. Faydalısınız ve faydacısınız da. Hakkınızın yendiği ise su götürmez bir gerçek. Hakkınızı yedirmeyin, gözünüzü açın; çünkü bu dünya birilerine arkayı dönecek kadar iyi bir yer değil! Yani kahrolsun Edison; yaşasın alternatif akım!

"Edebi Deha: Dostoyevski"

Sizin dehanız edebi deha! Gerçekçi, San Petersburglu gözlerinizden kaçan hiçbir şey yok! İnsanların çıkarlarını, zaaflarını o yeraltından yazdığınız notlarda öyle bir anlatmışsınız ki, orada kendini bulamayan insan değildir. Suçu da iyi bilirsiniz cezayı da. Ancak en önemlisi 20 metrekarelik bir odada inadına varolmayı... 3 rubleyle yaşamak ve Sibirya'da bir "güzel"in umuduyla kürek cezası çekmek de sizin işiniz. Kumar bahsine hiç girmiyorum bile :)

"Entelektüel Deha: Nietzsche"

Sizinkisi entelektüel ve felsefi deha, ki bu bile umrunda değil. Çünkü dünyanın gelmiş geçmiş en pesimist insanı sizsiniz. Hayata kapkara gözlüklerle bakıyorsunuz. Ama bunun karakterinizle uzaktan yakından alakası yok. Dünya çok kötü; sizse bu kötülüğü anlayabilecek kadar zeki ve kabullenebilecek kadar cesursunuz. Üstinsansınız ayrıca: Sırf herkes bir şeylere inanıyor diye, siz de körüne körüne ona inanacaksınız diye bir kaide yok, ey biricik birey!

"Doğuştan Deha: Sherlock Holmes"

Sizinkisi doğuştan gelme bir zeka. Deha olmak için asla kastırmadınız; aksine böyle olmayı da hiç istemiyorsunuz: Şurası bir gerçek ki, zekanızın hep cefasını çektiniz, hiç sefasını süremediniz. Yine de içten içe bu zekadan gurur duyuyorsunuz, gurur duyuyorsunuz ki ukalalığa vuruyorsunuz. Yakışıyor da size. Yoksa sizin gibi bi' ukala dümbeleği çok dayak yer, ey 221B Baker Street'in en iyi suç çözeni :)

"Siyasi Deha: Winston Churchill"

Siz tam bir siyasi dehasınız. Öncelikle doğuştan lider olduğunuzu söyleyelim. Sofrada en baş köşe sizindir, mecliste de. Bunun için doğmuşsunuz yani. İnsanlara güvenmemeyi de çok iyi öğrenmişsiniz ki, bu savaşın, katliamın, ihanetin hüküm sürdüğü dünyada en korunaklı yer duvardır. Tam bir İngilizsiniz ayrıca: Tek bir kurşun atmadan savaşlar kazanabilir, tek bir asker harcamadan dünyanın en büyük topraklarına sahip olabilirsiniz. Diplomatiksiniz kısaca, ne denebilir ki başka!

"Sosyopatik Deha: Hannibal Lecter"

Sizi görenin gözleri eğer: o_O olmuyorsa, o kişi ya bilinçsizdir, ya cahildir, ya da intihara meyillidir. Öncelikle korkutucusunuz bu yüzden. Ve fakat zarifliğiniz, sanata karşı ilginiz ve beceriniz, şıklığınız bu korkutuculuğu makyaj gibi kapatıyor. Sosyopatlığınız ise bir dünya markası. Cinayet işlemek sizin için bir ibadet, bir ritüel, bir kutsanma biçimi. İçi boş değil yani. Eti kanlı seviyorsunuz son olarak (İnsan eti olmayaydı iyiydi, ey yamyam :)

"Futbolun Dehası: Jose Mourinho"

Sizin dehanız futbolla ilgili. Ancak ünlü sözde dediği gibi "hayat fena halde futbola benzer!" Siz hayatta genel olarak başarılısınız yani. Bir de minimum sermayeyle, maksimum kar elde etmek gibi bir özelliğiniz var ki, gerçekten takdire değer. Şartlara uyum sağlarsınız; yeri gelir ceza sahasına tır park eder, yeri gelir hücuma 5 forvet yığarsınız. Kısaca, tiki taka da neymiş, burada Mourinho dehası dururken ;)

"Sinematografik Deha: Quentin Tarantino"

Sizinkisi görsel ve sinematografik zeka. Bunu da pek tabii ki eşekler gibi çalışmayla elde ediyorsunuz. Bu yüzden sizin için söylenebilecek ilk şey: Yetinmeyen olurdu hiç şüphesiz. Daha neyi başarabilirsiniz, daha nereye ulaşacaksınız merak konusu. Ama sizin başarınız da galiba bu yetinmemenizden kaynaklanmakta. Ayrıca biraz fazla konuştuğunuzu söylemek gerek (Birazdan biraz fazla aslında :) ). Ama o kadar çok şey biliyorsunuz ki, bu bilgiler akıp gidip sel oluyor haliyle!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mistymaydawn-serenairis

Bilimsel Deha: Albert Einstein" "Bilimsel Deha: Albert Einstein" Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanısınız, burası kesin. Ancak biraz kendinizi beğenmiş olduğunuzu söylemek gerek. Ancak siz de kendinizi beğenmezseniz, kimsenin kendini beğenmeye hakkı yoktur diyebiliriz. Ayrıca bu zekanızdan sızan şeyler, dikkat etmezseniz, kötülük için kullanılabilir! Kısaca siz "dahi anlamındaki dede"siniz :)

cemre-gunduz

Doğuştan Deha: Sherlock Holmes"

Gizli Kullanıcı

Doğuştan Deha: Sherlock Holmes" "Doğuştan Deha: Sherlock Holmes" Sizinkisi doğuştan gelme bir zeka. Deha olmak için asla kastırmadınız; aksine böyle olmayı da hiç istemiyorsunuz: Şurası bir gerçek ki, zekanızın hep cefasını çektiniz, hiç sefasını süremediniz. Yine de içten içe bu zekadan gurur duyuyorsunuz, gurur duyuyorsunuz ki ukalalığa vuruyorsunuz. Yakışıyor da size. Yoksa sizin gibi bi' ukala dümbeleği çok dayak yer, ey 221B Baker Street'in en iyi suç çözeni :)

yagiz-pg-karakoc

Nikola Tesla XD

Gizli Kullanıcı

Ulan en sevmediğim çıktı,Steve Jobs.

Görüş Bildir