Görüş Bildir

Zarrab'ı Tutuklatan Savcı: 'Suçlular Dünyanın Neresinde Olursa Olsunlar Yakalayacağız'

Anasayfa > Gündem

ABD'deki bankalara ve bir baraja siber saldırı düzenlemekle suçlanan 7 İranlı hacker, Reza Zarrab'ı tutuklatmasıyla gündemde olan Savcı Preet Bharara'nın pençesinde. İran'da bulunan hackerlara dava açan Bharara, 'Suçlular dünyanın neresinde olursa olsunlar, onları yakalayacağız” dedi.

Onlarca ABD bankasına ve New York eyaletindeki bir baraja 2011 ve 2013 arasında siber saldırı düzenleyen 7 İranlı hacker tutuklandı. Hackerlara davayı açan ise, Reza Zarrab'ı tutuklatmasıyla gündemde olan Savcı Preet Bharara. Davayla ilgili bilgi vermek için Adalet Bakanı Loretta Lynch ve FBI Başkanı James Comey ile kameraların karşısına geçen Bharara, 'Suçlular dünyanın neresinde olursa olsunlar, onları yakalayacağız” dedi.

Adalet Bakanı Loretta Lynch, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Toplantıda davayı açan ve Reza Zarrab’ın hakkındaki iddianameyi de hazırlamış olan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara da konuştu. İran merkezli hackerlar tarafından ABD finansal sistemini hedef alan siber saldırılar hakkında bilgi veren Bharara, “Suçlular dünyanın neresinde olursa olsunlar, İran’da da olsalar, onları yakalayacağız” dedi.

'Herhangi bir kişi, grup ya da ülke ABD'nin finansal çıkarlarını sabote edemez'

'Herhangi bir kişi, grup ya da ülke ABD'nin finansal çıkarlarını sabote edemez'

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch

New York City Federal Mahkemesi tarafından haklarında dava açılan kişilerin “tecrübeli İranlı hackerlar” olduğu belirtildi. Adalet Bakanı Loretta Lynch, saldırıların ABD ekonomisine 10 milyonlarca dolarlık zarar verdiğini söyleyerek “Herhangi bir kişi, grup ya da ülke ABD’nin finansal şirketlerini sabotaj edemez ya da serbest pazar anlayışını göz ardı edemez.” ifadesini kullandı.

'Suçlular İran’da bile olsa yakalayacağız'

'Suçlular İran’da bile olsa yakalayacağız'

FBI Direktörü Comey

FBI Direktörü Comey, ”İnsanlar bize, ‘Bu kişiler İran’da, onları nasıl yakalayacaksınız’ diyor. Dünya küçük ve bizim hafızamız çok güçlü! Nerede olursa olsunlar, bu suçlular yakalanacaktır” şeklinde konuştu.

New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, New York merkezli finansal sistemi hedef alan siber saldırılarla ilgili olarak onlarca kuruma karşı gerçekleştirilen siber saldırılarda, 7 İranlı’nın tutuklandığını açıkladı. Savcı Bharara açıklamasında kısaca şunları söyledi:

ABD finansal sistemi daha çok New York merkezli konuşlanıyor. Bunlar sıradan saldırılar değil. Saldırılar daha çok İran kaynaklı ve İslam Devleti tarafından yapılıyor. New York her zaman bu tip saldırıların merkezinde olacak çünkü dünya finansal sisteminin merkezi New York’tur. Bu saldırılar daha çok 'DDoS saldırıları' olarak adlandırılıyor. Ve bu saldırılar şirketlere milyon dolarlarca zarar verebiliyor. Sizlere iyi ve kötü haberlerim var. Bu hackerler İran’da bulunuyor. Bunlar tıpkı bir film sahnesini hatırlatıyor ancak bu suçlar gerçek kişiler tarafından işleniyor. Ancak, artık küreselleşmiş bir dünyada yaşıyoruz. Siber saldırılar hakkında alt yapılarımıza güvenmenizi istiyorum. Suçlular dünyanın neresinde olursa olsunlar, onları yakalayacağız.”

'46 ABD şirketi siber saldırıya uğradı'

İddianamede, 46 ABD şirketinin, haklarında dava açılan hackerlar tarafından siber saldırıya uğradığı belirtiliyor.

Adalet Bakanlığı 2014 yılındaki bir siber saldırı için Çin'i, geçen yıl da FBI bir başka siber saldırı için Kuzey Kore'yi suçlamıştı. Şubat ayındaki bütçe çalışmalarında ABD yönetimi, 2017 yılı bütçesi içinde siber güvenliğe 19 milyar dolar ayırmıştı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
185
65
11
6
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Yürü be savcı !!! Başkanlığa adaylığını koy ABD vatandaşlığına geçip oy verelim reis !!!

Samet Uçkun

Fetullah Gülen? Bi zahmet ona da bir el atıverin.

Preet Bharara Türkiye'de önemli bi bakanlıkta görev almalı diyenler :D:D

dürüst

adalelet bakanlığı:)