Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zarakolu: Gazeteciler 1990'larda Öldürülüyordu, Şimdi Tutuklanıyor!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gazeteciler 1990'larda Öldürülüyordu, Şimdi Tutuklanıyor

Gazeteciler 1990'larda Öldürülüyordu, Şimdi Tutuklanıyor

Ragıp Zarakolu, 76 gazetecinin hapiste bulunduğuna dikkat çeken Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi raporunu değerlendirdi

Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu , "Gazetecilerin kaçırılmasına, 72 yaşındaki başyazarların öldürülmesine tanık oldum. Şimdi bu sorunlar yaşanmıyor. Ama, öldürülmediğimiz için ya da Uğur Mumcu gibi vurulmadığımız için teşekkür mü etmemiz gerekiyor?" diye sordu.

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından hazırlanan basın özgürlüğü raporunda hükümete yönelik ağır eleştiriler yer aldı. Raporda Başbakan Erdoğan’ın, medya organlarını bazı yazarları işten atmaya zorladığı belirtildi.

76 gazetecinin hapiste bulunduğuna dikkat çekilen raporu, Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu Taraf gazetesinden Hüseyin İstemil'e değerlendirdi.

KCK'ya yönelik operasyonlarda tutuklanan Ragıp Zarakolu delil durumu, tutuklu kaldıkları süre ve suç vasfının değişme ihtimali göz önüne alınarak 10 Nisan'da tahliye edilmişti.

Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından 1990’lara döndüğünü belirten Zarakolu, o yıllarda birçok gazetecinin öldürüldüğünü, şu an ise cezaevine girdiğini söyledi.

CPJ’nin Ekim 2012 tarihli özel basın özgürlüğü raporunun çok önemli olduğunu söyleyen Zarakolu, “Maalesef Gazetecileri Koruma Komitesi, zaman zaman bu tür raporlar yayımlamak durumunda kalıyor. Türkiye’nin düşünce, basın ve yayınlama özgürlüğü açısından kara listede bulunması beni çok üzüyor. Türkiye’nin bunu aşması gerekiyor. Bunun için zihniyet değişikliğine ihtiyaç var” dedi.

Raporda geçen “En çok Kürtlere ilişkin haber yapanlar yargılanıyor” sözleriyle ilgili “Bir anlamda bunun tanığıyım” diyen Zarakolu, şöyle devam etti:

“Dayanışma için 20 yıldır Kürt basınında yazıyorum. Gazetecilerin kaçırılmasına, 72 yaşındaki başyazarların öldürülmesine tanık oldum. Şimdi bu sorunlar yaşanmıyor. Ama, öldürülmediğimiz için ya da Uğur Mumcu gibi vurulmadığımız için teşekkür mü etmemiz gerekiyor? Türkiye’nin şu anki durumu 10 yıllık bir sürecin sonucu. Ama siz 10 yıl sürekli reformlardan, iyileştirmeden bahsettiğiniz halde, gazeteciler hâlâ politik görüşlerinden dolayı cezaevindeyse, siyasi sebeplerle 30 yıldır tutuklu olanlar varsa, bunu sorgulamamız gerekiyor.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakantahliye
Görüş Bildir