Zamlar Enflasyonda Hedefi Şaşırtacak

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Zamlar Enflasyonda Hedefi Şaşırtacak

Zamlar Enflasyonda Hedefi Şaşırtacak

Uluslararası ham petrol ve petrol ürünlerindeki fiyat artışlarına paralel doğalgaza yapılan fiyat artışından sonra elektrik de zamlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) toptan elektrik fiyatından sonra dün de perakende elektrik satış fiyatını açıkladı. Buna göre 1 Ekim'den geçerli olmak üzere konutlara satılan elektriğin fiyatı yüzde 9,81, sanayi elektriği yüzde 4,03 ve ticarethanelere satılan elektriğin fiyatı ise yüzde 8,06 oranında zamlandı. Yeni artışlarla birlikte 1 kilovatsaat (kWh) elektriğin fiyatı konutlar için 28,36 kuruşa, sanayi için 22,731 kuruşa ve ticarethanelerde ise 28,559 kuruşa çıktı. 1 Ekim'den itibaren şehit ailelerinin elektrik fiyatı kWh başına 13,998 kuruş, tarımsal sulama 25,067 kuruş ve aydınlatma 26,282 kuruş oldu. Kalkınmada Öncelikli İller (KÖİ) için ise 1 kWh elektriğin fiyatı 28,336 kuruş oldu. Dağıtım şirketleri elektriği bu fiyattan abonelere satarken üzerine vergi, fon ve pay gibi yasal yükümlülükleri de ekleyecek.

Zaman'ın haberine göre, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların yılsonu enflasyonuna 0,4 puan yansıması beklenirken, ÖTV artışlarıyla birlikte son zamların da toplamda yılsonu enflasyonunu 1 puan civarında yukarı taşıyacağı hesaplanıyor. BOTAŞ, uluslararası ham petrol ve petrol ürünlerindeki artışa bağlı olarak doğalgaza dünden geçerli olmak üzere yüzde 9,8 zam yaparken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) elektrik fiyatlarındaki artış oranını konutlar için yüzde 9,81 olarak belirledi. ÖTV artışlarının eylül ve ekim ayı enflasyonuna yansıması beklenirken, doğalgaz ve buna bağlı olarak elektriğe yapılan zamların ekim ayı enflasyonuna yansıyacağı öngörülüyor.Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı düzeltici önlemler kapsamında yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışlarının yıl sonu enflasyonunu 0,5-0,8 puan yukarı taşıması beklenirken, analistler etkinin özellikle otomotivdeki vergi artışının tüketiciye ne kadarının yansıyacağına bağlı olarak değişebileceğini söylediler. EFG İstanbul Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, elektriğin enflasyonda ağırlığının yüzde 3,1, doğalgazın ise yüzde 1,32 olduğunu belirterek, "Dolayısıyla yüzde 9,8'lik artışların elektrik tarafından katkısı 0,30 puan, doğalgaz tarafından ise 0,13 puan. Bu iki kalemdeki zammın toplam etkisi ise 0,43 puan civarında." dedi. Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, yüzde 10'a yakın doğalgaz zammının enflasyona etkisinin 0,15, yüzde 10 elektrik zammının etkisinin ise 0,30 puan olduğunu söyleyerek, "Bu durumda zamların etkisi 0,45 puana çıkıyor. Bu da yüzde 7 olan yıl sonu enflasyon beklentimizi bir miktar daha yükseltir." dedi.

Doğalgaz zammı yüzde 11'i geçti

Kamu şirketi BOTAŞ'ın 1 Ekim'den itibaren dağıtım şirketlerine verdiği doğalgaza yaptığı yüzde 9,8 zammın vatandaşa yansıyacak oranları belli oldu. Vergilerin eklenmesiyle (Özel Tüketim Vergisi, KDV) zam abonelerin faturasına yüzde 11,11 oranında yansıyacak. Serbest tüketicilere ise yansıması yüzde 10 oldu. Dağıtım şirketleri bazında ise doğalgaz zammı İstanbul'daki abonenin faturasına (İGDAŞ) yüzde 9,67 yansırken Ankaralıların faturasına (Başkent Gaz) yüzde 9,80 yansıdı. Trakyagaz'da oran yüzde 11,11'i bulurken Vangaz'da zam oranı yüzde 10,33'e çıktı. Kayserigaz fiyat artış oranı ise yüzde 10,19 oldu. Aynı dağıtım bölgelerindeki serbest tüketicilerin fatura artışı ise yüzde 9,24 ile yüzde 10,35 arasında değişiyor.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulŞehitZamvergizam
Görüş Bildir