Zamlar Devletin Kasasına Ne Kadar Getiri Sağlayacak?

 > 
52PAYLAŞIM

Üst düzey bir ekonomi yetkilisi, uluslararası haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamada, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan alkol-sigara ve cep telefonlarındaki vergi artışı ile 3 Ocak'tan geçerli köprü-otoyol zammından 2016'da bütçeye 3,6 milyar liralık gelir beklendiğini söyledi.

Reuters'a bilgi veren yetkili, 1 Ocak'ta yayımlanan kararname ile alkol ve sigaradaki vergi artışından bütçeye 3 milyar lira, cep telefonlarındaki vergi artışından ise 300 milyon lira gelir elde edileceğini kaydetti.

Hükümet tüm alkollü içkilerde asgari maktu vergi tutarı yüzde 12-15 arasında artırırken, tütün ürünlerinde asgari maktu vergi yüzde 5, maktu vergi ise yüzde 25 oranında artırdı.

Aynı kararname ile cep telefonlarında adet başına uygulanan 120 liralık vergi de 160 liraya yükseltildi.

2016'da Neye Ne Kadar Zam Geldi? - onedio.com
2016'da Neye Ne Kadar Zam Geldi? - onedio.com

Aynı yetkili, bu kararnameden farklı olarak köprü ve otoyol geçişlerine yapılan zamdan da bütçeye 300 milyon liralık gelir elde edileceğini söyledi.

Karayolları Genel Müdürlüğü, 3 Ocak'tan itibaren köprü ve otoyol geçişlerine zam yapıldığını açıklamıştı. Bu kararla İstanbul'da köprü geçiş ücreti otomobiller için 50 kuruş artışla 4,75 liraya yükseltildi.

Yetkili, "Bu kararlarla birlikte 2016 yılı bütçesine 3,6 milyar liralık bir kaynak giriş sağlanmış oldu" dedi.

BusinessHT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir