Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zamanla Değişen 10 Logo

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Zamanla Değişen 10 Logo

Her şeyin zamanla değişime uğradığı gibi firmaların logoları da değişmiştir. Bu listede sizler için seçtiğimiz 10 firmanın logosunun yıllar içerisindeki değişimleri ve nasıl ortaya çıktıkları hakkında bilgiler yer almaktadır.

BMW logosu 1917 yılında tescil edilmiştir. BMW’nin logosu bir madalyona benzetilse de aslında hiçte öyle değildir. Parlayan pervane teorisi ele alınarak tasarlanmıştır. Zamanla pek de değişime uğradığını söyleyemeyiz.

Microsoft, yeni logonun tasarımı için tasarım şirketi Pentagram’dan yardım almış. Söylenenlere göre Pentagram tasarımcısı Paula Scher, Microsoft’u yeni logo konusunda ikna ederken sadece şunları söylemiş: “Adı Windows olan bir şey için neden bayrak logosu kullanıyorsunuz?”

Real Madrid logosunda ki taç şekli kraliyet ailesini temsil etmektedir. Diğer logolar gibi zamanla renklenen logolardan bir tanesidir.

Volkswagen (VW) adı Almancada ‘halkın arabası’ anlamına geliyor. Amblem, Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından yaratıldı. Logonun iki harfi Almanya’nın Wolfsburg şehrini simgeliyor.

Pepsi’nin yeni logo tasarımı için yaklaşık 1 milyon dolar ödediği söyleniyor. Peki siz yeni logosunda ki gülümsemeyi fark ettiniz mi?

Fabbrica Italiana Automobili Torino… İnsanın bu ismi hiç takılmadan söyleyebilmesi için en azından birkaç deneme yapması gerekebiliyor.

Deniz kabukları satarak iş hayatına başlaması ve bu gün logosunda istiridye kullanması çok da tuhaf değil açıkcası.

1903’te Henry Ford’un 11 yatırımcıyla birlikte kurduğu Ford, 1908’de piyasaya sürülen Model T ile üne kavuştu. Şirketin logosu ise süslü bir el yazısından oluşuyor.

Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı bilinmektedir.

Şirketin kurucusu Karl Benz, Deutz’daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, Köln ve Deutz manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Ne yazık ki logo tescil edilmeden çok önce yaşama veda etmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AlmanyaİntiharMicrosoftReal MadridWindows 8
Görüş Bildir