Zaman yazarı bile inanmıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Zaman yazarı bile inanmıyor

Zaman yazarı bile inanmıyor

Gülen cemaati kuruluşu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, geçtiğimiz hafta önemli açıklamalarda bulundu. Cemaatle ilgili gündemde olan konulara dair bir nevi savunma yaptı.
Vakfın dolayısıyla cemaatin açıklama yaptığı konulardan biri de devlet içinde kadrolaştıkları iddiasıydı. Bu konuya dair şunu söylediler:
Fethullah Gülen Hocaefendi, Türkiye’nin kendi tarihinin ve kültürünün ürettiği meşru bir düşünceyi temsil eder. Dolayısıyla toplumumuzun her kesiminden insanların bu değerler ve prensiplere gönül vermesi, destek olması hakkıdır ve meşrudur. Bu açıdan devlet bürokrasisinde de Hizmet hareketine gönül vermiş insanların olması gayet doğaldır. Kaldı ki kanun ve yönetmelikler çerçevesinde kendi devletinde görev yapmanın ‘devleti ele geçirme’ veya ‘sızma’ şeklinde algılanması insafsızlık olacaktır.”
Özetle şöyle diyor cemaat:
“Devlet içinde bize gönül vermiş olanların varlığı, bizim bir tasarrufumuz değil.”
Yorum yapmayalım devam edelim...
Bu açıklamadan 3 gün sonra, cemaatin gazetesi Zaman’da ilginç bir yazı yayınlandı. Zaman yazarı Etyen Mahçupyan imzalı bu yazının başlığı “Cemaat’in Sorumluluğu” idi. Mahçupyan yazıyı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın açıklamasından önce kaleme aldığını belirtti. Ama aynı gün, yani Perşembe (5 Nisan 2012) günü yazmıştı, dediğine göre... İlginç!
ZAMAN YAZARI CEMAATİ TEKZİP ETTİ
Her neyse, devam edelim...
Zaman yazarı Mahçupyan’ın yazısında çok çarpıcı satırlar vardı. Bunlardan bazıları da; vakfın açıklama yaptığı konulardan biri olan devlet içinde örgütlenme meselesiyle ilgiliydi.
Bakın; cemaatin resmi açıklamasına rağmen, cemaat yazarı Mahçupyan neler yazdı:
“(...) Öte yandan yargı ve emniyetteki reform ve değişimlerin, Gülen cemaatine sempati besleyen insanların önünü açtığı, bu kişilerin de kendi aralarında doğal ağların oluşmuş olduğu bir sır değildi.(...)” (08.04.2012)
Evet...
Neymiş?
Yargıda ve emniyette cemaat mensuplarının önü açılmış!
Başka?
Bu kişiler arasında doğal ağlar oluşmuş!
Ve...
Bu zaten sır değilmiş!
Durun bitmedi. Etyen Mahçupyan’ın yazısından bir satır daha koyalım:
“(...)Öte yandan koşullar, cemaat mensuplarının reformlar sayesinde ‘boşalan’ güvenlik bürokrasisine ‘doğal olarak’ girmesini sağladı ve orayı da dönüştürme imkanı yarattı.(...)” (08.04.2012/Zaman)
Gördünüz mü?
Ne demekse, “koşullar” cemaat mensuplarının kadrolaşmasını sağlamış.
Yani...
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, dolayısıyla cemaat “biz bu işte yokuz” diyerek kamuoyunu “aptal” yerine koyacağına, önce kendi yazarına kendini inandırsın!
Çünkü dışarıdan bu tablo hayli komik ve dağınık gözüküyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fethullah Gülen
Görüş Bildir