Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zaman Tünelinde Gibiyiz

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Zaman Tünelinde Gibiyiz

Zaman Tünelinde Gibiyiz

Çok sevdiğim işler yapan bir tanıdığım bana öyle bir kitap hediye etti ki, mutluluktan havalara uçmak, taklalar atmak, ellerimin üzerinde dolaşmak istiyorum sokaklarda. Kitabımı o kadar çok sevdim.

Kitap sevmek başka şey tabii ki. Pek anlatılacak gibi bir duygu değil. Kaborüko okurları onun nasıl bir his olduğunu, insanın nasıl da kendini kontrol edemeden mutluluk ışıkları saçtığını bildiği için bu mutluluğu tarif etmekle vakit kaybetmek istemiyorum. Bir yaratıcının olağanüstü dünyasının büyüsüne kapıldığınızda oradan çıkmak istemiyorsunuz haliyle. Onu bulduğunuzda, kendinizi bu kadar mutlu eden bir şeyi bulmuşken sırtınızı dönüp gidecek değilsiniz. Ben de dönemiyorum. Durmadan sayfaları çeviriyorum. Kitap toplam sekiz karakter ve onların küçüklüklerine odaklanmış. Sekiz karakterin içinde atlaya zıplaya, hem sayfaları hem de karakterlerin altlarındaki küçüklük hallerini çevire çevire geziniyorum.

Mario Ramos daha önce Kaborüko’ya konuk olan bir yaratıcı. Kırçiçeği’nın yayımladığı, En Güçlü Benim ’den hatırlayacaksınız. Kendini her şeyden üstün görenin sönüp sinme öyküsü. Kurt, karnı doyduktan sonra ormanda yürüyüş yapmak ve orman ahalisinin onun hakkındaki düşüncelerini öğrenmek ister. Bundan sonrasında gelişen replikler, “En güçlü kim?” sorusu ve soruluş nedeni de bilinerek, “Sizsiniz” cevapları üzerine kurulu.

Bu cevaplama biçimi, şişine şişine yürüyen bir kurt ile ilk anda karşılaştırıveriyor bizleri. Şişinme büyüyor da büyüyor... Neredeyse böbürlenmekten ve kendini bir şey zannetmekten patlayacakken kurt, Ramos ona tatlı bir oyun sunuyor. Küçücük bir kurbağa çıkıyor karşısına kurtun. Bir de bu kurbağacığın cevabı “Sizsiniz” olmayınca ortalık birbirine giriyor. Dünya tersine dönüyor sanki.

Bana hediye edilen bu harikulade kitap da Mario Ramos’un eseri. Adı: Quand j’etais petit . Ben Küçükken olarak dilimize çevrilebilecek olan bu kitap Pastel, l’ecole des loisir etiketini taşıyor ve ilk basım tarihi 1997. Sekiz karakterin çocukluklarını esprili bir dille anlatan Mario Ramos kitabın kapağının ön yüzünde kendini ressam bir fil olarak çizip, arka kapakta küçükken nasıl olduğunu çizmeyi de ihmal etmemiş elbette. Bu incelikli eğlence insanın yüzüne hafif bir gülümsemeyi konduruveriyor.

Çitlerin üzerinden bakan zürafa, küçükken o çitlerin ortasındaki delikten bakışı ve flütünü çalarak dilencilik yapan aslanın küçükken kafasında tacıyla müziğini çala çala ilerleyip arkasından gelen tahta ördeği çekiştirmesi gibi çok keyifli, beni eğlendiren resimler var kitapta. Bir de öyle bir resim var ki… Unutulacak gibi değil. Yüzünde dünyaları ben yarattım havası olan bir kurdun, ağaca yaslanıp duruşu ve bakışlarındaki o ifadenin korkutuculuğu ile ellerinizi kurtla göz göze gelmekten çekinerek, kurta doğru uzatıp onu ayağının ucundan tutarak hemencecik arkasını çevirdiğinizde gördüğünüz güzellik: O ağacın dibindeki çiçekleri koklayan, dünyalar tatlısı küçücük bir kurt. Bu güzel mi güzel, tatlı mı tatlı kurt nasıl oldu da böyle birine dönüştü, anlamak mümkün değil. İşte bu aşamada sorular ve hikâye uydurma oyunu son sürat başlıyor. Nasıl güzel bir eğlence... İnsanın ayakları kesiliyor yerden. Bir de En Güçlü Benim kitabından bildiğimiz o kurdumuzun halleri ve kitabın sonunda yaşadıkları geliyor aklımıza. Bir zaman tünelinde gibiyiz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kitapoyuntatlı
Görüş Bildir