Görüş Bildir

Zaman Gazetesine Kayyum Atanmasına Siyasilerden İlk Tepkiler

Anasayfa > Gündem

Zaman Gazetesi'ne kayyum atanması kararının yankıları sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada, ''Kayyum kararı medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir'' ifadesini kullanırken  MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'da 'Kayyum atayabilirsiniz ama milletin haber alma hakkını engelleyemezsiniz' dedi.

Zaman gazetesine kayyum atanmasıyla ilgili toplumun hemen her kesiminden tepkiler gelmeye devam ediyor. Siyasi partilerden de konuya ilişkin çeşitli açıklamalar yapıldı.

'Medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir'

'Medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmeleri şöyle: 

'İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Zaman Gazetesi ve bağlı kuruluşlarına kayyum atanmıştır. Bu kayyum kararı, son yıllarda ülkemizde sıkça görülen medya özgürlüğünün ortadan kaldırılmasına dönük uygulamaların yeni bir örneğidir. Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP Hükümeti'nin ihtiraslarına ve beklentilerine hizmet etmek amacıyla yargı organlarının bir kısmının aldığı kayyum kararı, medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir.

Öte yandan, daha önceki deneyimler göstermiştir ki kayyum kararları, kayyum atanan medya organlarının yönetimini öngörmemektedir. Kayyum heyetleri, kayyum atanan kuruluşları yönetmek yerine tasfiyeleri doğrultusunda adımlar atmaktadır. Bu kararlar, Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP Hükümeti'nin, kendisine muhalif tüm sesleri birer suç örgütü olarak gören diktacı ve otoriter yaklaşımlarının kanıtıdır. Ancak yönetim erkinin talepleri doğrultusunda hangi adımlar atılmış olursa olsun, Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunların değerli kamuoyunca bilinmesi engellenemeyecektir.

Öte yandan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine yönelik operasyonu da iş dünyamıza yönelik yeni bir sindirme girişimi olarak görüyorum. Türkiye’nin önemli sanayicilerinden Boydak Ailesi’nin yaşadığı mağduriyetin en kısa sürede son bulmasını diliyorum.'

'Bu mantıkla hareket edilirse ülke yaşanmaz hale gelir'

'Bu mantıkla hareket edilirse ülke yaşanmaz hale gelir'

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Zaman gazetesine kayyum atanması haberlerine tepki gösterdi. Söz konusu uygulamaların doğru olmadığını vurgulayan Tan, 'Devlet kendine muhalif olanların malına, mülküne, şirketine, vakfına bu şekilde el koyulmaya devam ederse bu ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün olmaz.' dedi.

Altan Tan, bu tarz uygulamaların yarın herkesin başına gelebileceğini vurgulayarak, 'Bir süre sonra AK Partililerin başına da gelebilir. Zaman gazetesinde bir yanlış varsa, bu yıllar önceden takip edilebilirdi. Aynı şekilde şirket içinde bir yanlış varsa daha önce yapılabilirdi. Bu insanlar mal varlıklarını yeni elde etmiş değiller. Ama sen 'şu partiye oy verdin, sen bu cemaati destekledin' mantığıyla hareket edilirse bu ülke yaşanmaz hale gelir' ifadelerini kullandı.

'Yapılan kayyum ataması siyasi'

'Yapılan kayyum ataması siyasi'

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Zaman Gazetesi'ne İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından hukuksuz bir şekilde kayyum atanmasına tepki gösterdi. Destici, atamanın 'siyasi' olduğunu söyledi.

Destici'nin açıklaması şu şekilde: 'Zaman Gazetesi gibi köklü ve kurulduğu günden bugüne kadar demokrasiden yana tavır koymuş, milletin değerlerinden yana tavır koymuş, her kesimin siyasi gücüne göre muhalefet tarzını vatandaşla buluşturmaya çalışmış kıymetli yazar kadrosuna sahip gerçekten de Türkiye'nin en büyük okuyucu kitlesine sahip bir gazeteye de kayyım atanırsa bunun gerekçeleri oluşturulabilir belki ama tamamen siyasi karar olduğu, iktidarın baskısı ya da yönlendirmesiyle yapılmış bir karar olduğu millette çok güçlü şeklide yerleşmiş olur.'

'Milletin haber alma hakkını engeleyemezsiniz'

'Milletin haber alma hakkını engeleyemezsiniz'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Zaman Gazetesi'ne kayyım atanmasını değerlendirdi. Zaman Gazetesi'ne kayyım atanmasının haber alma hakkına yapılan bir saldırı olarak değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 'Zaman Gazetesi çok önemli bir gazete. Şahsen bu iktidarın bu husumetli tutumundan dolayı sürpriz olmadı. bunlar iyice gözlerini karartmış durumda geliyorlar. Ama ne olur insanlar ya bir yol bulur ya bir yol yaparlar. Zaman Gazetesi'ne kayyum atayabilirsiniz ama milletin haber alma hakkını engelleyemezsiniz' dedi.

Yapılan bu uygulamaların hukuksuz olduğunu kaydeden Akçay, 'Bu hukuksuzluğu yapanların başı çok fena derde girer. Yakın tarihi bilenler bunu görecektir. Kayyımlara yüksek maaşlar bağlıyorlar şirketleri çökertmek için. Bunlar son derece yanlış. Keyfi bir yönetim altına giriyorlar. Atanan kayyumlar o işletmeleri zarara sokmaması lazım. İlerde bunlardan sorumlu olacak bu kayyumlar bunları uyarmakta fayda var. İleride mahkemelerde bunlar kayyım ücretleri geri alınacak ve faiziyle duman olurlar' diye konuştu.

'Kayyum atamak rutin bir uygulama haline geldi'

'Kayyum atamak rutin bir uygulama haline geldi'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Zaman Gazetesi'ne kayyum atandığı haberlerine tepki gösterdi. Kayyum atamanın Türkiye'nin idari yapısı içerisinde rutin bir uygulamaya dönüştüğüne dikkat çeken Bilgen, bir gazeteye bu kadar keyfi bir biçimde kayyım atanmasının asla normal görülecek bir durum olmadığını vurguladı.'Bu açıkça ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü askıya almak, muhalefet etme potansiyeli taşıyan herkesi susturmaya çalışarak iktidarını devam ettirmeye çalışmaktır.' diyen Bilgen, sözlerine şöyle devam etti: 'Bir süre sonra tıpkı kayyum atanan diğer kurumlarda olduğu gibi Zaman Gazetesi'nde de yayın organını batırmayı, bitirmeyi görev haline getiren bir kayyumla karşı karşıya kalınabilir. Bu suçtur ve bir süre sonra uluslararası platformlarda ne yazık ki bunun bedelini Türkiye toplumu tazminat ödemek zorunda kalacak.'

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
18
6
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Çok yanlış çok! Eğer ki insanlara düşünce özgürlüğü vermezseniz, insanlar kendilerini ifade etmek için çok yanlış yollara girebilir. Hangi fikirde olursa ols... Devamını Gör

itsasin

sırf size karşı diye kayyum atamak , o malı devlet gücüyle çalmaktır.her hükümet gelince gazetelere kayyum mu atanacak?gazetelerin yazılarından korkan acizdir?

Andy Dufresne

https://www.youtube.com/watch?v=i3NdbeJuNlE