Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi'ndeki Korkunç Orklar Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Gerçek

1.9bPAYLAŞIM

Yüzüklerin Efendisi ilk vizyona girdiğinde hepimiz küçük yaşlardaydık ve itiraf edelim ki bu Ork denen yaratıklar da ödümüzü koparıyordu hepimizin. Bu çocukluk korkumuzu bir kenara bırakabilmek adına, gelin bu 'güzel' yaratıklar hakkında bilmemiz gerekenleri gözden geçirelim.

Kaynak: http://thechive.com/2018/11/07/freaky-fa...

1. Bütün Orklar başta Elf olarak doğarlar.

Filmlerde bunun bahsi geçti ancak bazı insanlar bu güzel gerçeği gözden kaçırmış olabilir diye düşünüyoruz. Orklar aslında Elf olarak dünyaya gelip, sonrasında Melkor/Morgoth tarafından maruz kaldıkları işkence yüzünden şu anki Orklara dönüşmüşlerdir.

2. Orklar %100 kötüler.

Filmlerdeki kötü karakterlerin, içlerinde bir yerlerde bir parça iyilik olduğuna sinema tarihinde çokça rastlamışızdır. Hatta empatimizi ve sempatimizi kazanan bolca kötü kahraman vardır, ancak Orklar onlar gibi değiller. Tek amaçları efendilerine hizmet etmek ve yok etmek.

3. Morgoth tarafından 'yaratıldılar'.

Morgoth, The Silmarillion ve The Children of Húrin'deki ana kötü karakter ve filmde de ondan kısaca bahsediliyor. Morgoth, ilk birkaç bin Ork'u Elfler'e karşı bir milenyum önce savaştıran ilk kişi bu arada.

4. Andy Serkis'in seslendirdiği Orklar var.

Gollum'u seslendiren dostumuz Andy'yi hepiniz biliyorsunuz, ama aynı zamanda Serkis'in üç farklı Ork'a da ses verdiğini biliyor muydunuz? Şimdi biliyorsunuz. Serkis, ikinci filmde Merry ve Pippin'i kovalayan 3 Ork'un arasında geçen muhabbetlere ses veren isim.

5. Orklar'ın çıkardıkları sesler.

Orklar'ın seslendirmeleri yapılırken, yapımcılar onların çıkardıkları seslerin de korkutucu görüntüleriyle tamamen örtüşmesini istemişler. Bu sese ulaşabilmek için de foklar ve su samurları gibi su hayvanlarının çıkardıkları sesleri kayıt altına alarak stüdyoda bu sesleri mixlemişler.

6. Orklar her zaman büyük bir problem değildi.

Tolkien evreninde büyük bir problem oluşturduklarını hepimiz biliyoruz. Büyük birlikler halinde saldırıp tonlarca probleme sebep oluyorlar ve iyi adamların başına bela açıyorlar ve bunu çok sık yapıyorlar. Ne var ki bu çarpışmalardan binlerce yıl önce Orklar daha zararsızmış ve bazı devleri kızdırmak dışında bir şey de yapmıyorlarmış.

(Eski kitaplara göre bu böyle.)

7. Hepsi birbirine benzemiyor.

En azından dış görünüş olarak. Peter Jackson ve yardımcıları, tüm Orkların görünüşlerinin aynı olmadığından emin olmak adına çok uğraş vermişler. Orkların bazıları siyahi, bazıları beyaz, bazıları diğerlerinden daha çok insanlara benziyor, bazıları daha uzun, bazıları daha kısa ama hepsi ÇOK KORKUNÇ!

8. Savaş Naraları

Orkların savaş naralarının yeterince şiddetli ve inandırıcı olması için, Peter Jackson 25,000 kişilik bir stadyum dolusu kriket taraftarını bir araya getirmiş ve onlardan bağırıp çığlık atmalarını istemiş. Sonra bu sesler kayıt altına alınmış.

9. Orklar da devler kadar iyi madenciler olabilir.

JRR Tolkien'in yazdıklarına göre, varlıklarının çoğunu yer altında geçiren Orklar arasından çok iyi madenciler ve demirciler çıkabilir.

10. Siyah ağızlar

Kendilerini -lanet olsun ki- daha korkunç hale getirmek için, Orklar'ı oynayan aktörler ağızlarına siyah meyan kökü ve suyla hazırladıkları bir karışımı sürüyorlarmış. JRR Tolkien, Orkların kanının siyah olduğunu söylüyor, yani bu da filmler açısından çok iyi olmuş.

11. Boromir tam bir dangalak.

Lollll

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cemre1137

uruk-hai savascıları sarumanın ordusuydu ve orklarla insanların birlesimi sonucu olustular. tolkien ilk versiyonunda morgothun elflerle dalga gecmek icin orkları yarattıgını söylemisti ancak bu evrendeki her türün yalnızca iluvatar tarafından yaratılabilecegi gercegiyle zıt düsüyordu. örnek olarak cüceler de direkt iluvatar tarafından yaratılmadı ama onun yardımıyla olustular ve onları evlat edindi. o yüzden tolkien ikinci bir versiyon geliştirdi. bu versiyonda çok öncesi zamanlarda elfler Quenbeyan'da gözlerini açtığında morgoth birkacını kacırdı ve onlara iskence cektirdi. yani orklar bozulmus elfler.

serhat-topkaya1

Orta dünyada ELF emperyalizmine karşı çıkıp isyan eden Malkor ve Sauron Yoldaşlara selam olsun !!

beyazgozluksefa

Onedio üyesi Şeyda hanım, bir uruk-hai sevdalısı olarak içeriğinize çok kırıldım ve size yanlış bilgi vermişler. Dilerseniz çok otantik bir mekanda mokito içerek doğruları size anlatabilirim. :D

tyliebee

#4 Andy Serkis Gollum'u "seslendirmedi" yalnız, bizzat oynadı. Özel kıyafetin üzerinden after effect'lerle biçimi değiştirilerek Gollum yaratıldı.

muhammed-emir-unal

Bir iki kitap okuyun da öyle yapın bu paylaşımları, aklınıza her geleni yazınca kaliteli içerik üretmiş olmuyorsunuz.

Görüş Bildir