Yüzde Kaç Kontrol Delisisin?

-

Bazı insanlar hayatı, işleri, ilişkileri akışına bırakarak yaşamayı tercih ederken, bazılarıysa çekip çevirmekten, organize etmekten, dizginlerin sahibi olmaktan hoşlanır. Tabii kontrol delisi olmak, özellikle de aynı ortamda çalışan insanlar için hayli zorlayıcı, hatta zaman zaman yıldırıcı olabiliyor! Bilhassa kontrol delisi bir patronu olanlar bunu çok iyi bilir...

Peki acaba senin içinde de bir kontrol delisi yatıyor olabilir mi dersin? Merak ediyorsan seni teste alalım!

1. Öncelikle, kontrolün sende olmak zorunda olduğu şu mesleklerden hangisini yaptığını öğrenelim.

Öğretmen
Asker
Hakim
Mühendis
Doktor
Hiçbiri

Şimdi bu önermelerin hangisine ne kadar katıldığını söyle bize:

2. Televizyon izlerken kumanda tabii ki bende olsun isterim.

3. Başkalarından akıl istemek pek tarzım değil; kendi kararlarıma güveniyorum ben.

4. Bir seyahate çıkılacaksa ulaşım ve konaklamanın organizasyonu genellikle ben yaparım.

5. Başkasının makineye yerleştirdiği bulaşıkları baştan dizdiğim çok olmuştur çünkü o bölmeler orada boşu boşuna durmuyor?

6. Çalışma ve yaşam alanımdaki eşyaya el sürülmesinden, benden başkasının oraları toplamasından nefret ederim.

7. Başkalarına devrettiğim görevleri elbette sık sık kontrol ederim. Yarım yamalak yapılsa daha mı iyi?

8. Ailem ve arkadaşlarım bazen baskıcı olduğumdan şikayet ediyor ama vallahi sırf iyiliklerini düşündüğümden?

9. Tehlikeli ve riskli durumlara düşmekten mümkün olduğunca kaçınırım.

10. Cinsel ilişki esnasında partnerimin hareketlerini yönlendirmekten keyif alırım.

11. Ve bana rahatlıkla sorumluluk sahibi diyebilirsiniz.

%100 kontrol delisi çıktın!

Senin motton, "Bir şey düzgün olsun istiyorsan ya kendin yapacaksın ya da her aşamasını bizzat denetleyeceksin". Planlı, programlı, disiplinlisin ve dolayısıyla, kendi aldığın karara, kendi ortaya koyduğun işe elbette ki güveniyorsun. Elini attığın şeyin hakkını verebildiğini biliyorsun çünkü. Ancak bu tutumun özellikle de birlikte çalıştığın kişilerde fazlasıyla baskı yaratabileceği gibi, onlara güvenmediğin biçiminde de algılanabilir; buna biraz dikkat et deriz!

%75 kontrol delisi çıktın!

Her zaman olmasa da, çoğunlukla iplerin elinde olmasından ve olayların kontrolünü almaktan hoşlanıyorsun. Tam manasıyla kontrol delisi kesinlikle diyemeyiz senin için; bunun oldukça yorucu olduğunun bilincindesin ve bazen bazı işleri akışına bırakabilmek gerektiğini de kavramışsın. Yine de bilhassa belli başlı konularda kontrolü kaybetmekten ödün koptuğu da gerçek!

%50 kontrol delisi çıktın!

Hayatla, iş yaşamıyla ve önümüze çıkardıklarıyla gerçekten gayet dengeli bir biçimde mücadele ettiğini söyleyebiliriz. Ve belli ki senden gayet iyi bir ekip lideri olur; çünkü çevrenle olan ilişkilerinde yeri geldiğinde otoriter, yeri geldiğindeyse uyumlu ve katılımcısın. Hangi noktalarda kontrolü ele alman, hangilerinde başkalarına sorumluluk vermen gerektiğini güzel ayarlıyorsun. Birlikte çalıştığın insanları bezdirecek biri değilsin kesinlikle!

%25 kontrol delisi çıktın!

Yani aslında pek kontrol delisi çıkmadın da diyebiliriz :) Bu kesinlikle sorumsuz olduğun, kendi başına hareket edemediğin ya da yaptığın işleri ciddiye almadığın anlamına gelmez. Sen sadece hayatla ve karşımıza çıkardığı şeylerle devamlı didişmenin son derece yersiz ve nafile olduğuna inananlardansın. Zaten hepimizin çok ciddi gerek geçimsel, gerek başka kaygılarla dolu birer hayatı var; buna hiç yoktan yük bindirmek niye? Aynen katılıyoruz.

%1 kontrol delisi çıktın!

Sen her türlü gereksiz gerginlikten mümkün olduğunca kaçınmayı, sakin yaşamayı seçmiş bir insansın. Bulaşık makinesine her şey sığdıktan sonra neyi nereye koyduğunun ne önemi olabilir Allah aşkına? Bir de bunlarla mı kendimizi yıpratalım? Ayrıca sana göre, kazık kadar insanların hayatına ya da iş yapma biçimine karışmak kimsenin haddine düşmez. Orası doğru tabii ama, eğer yönetici olmaya niyetliysen bir parça daha ipleri ele almayı öğrenmende fayda var deriz!

Onedio Testlerini Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarik-kahraman

%50 Hayatla, iş yaşamıyla ve önümüze çıkardıklarıyla gerçekten gayet dengeli bir biçimde mücadele ettiğini söyleyebiliriz. Ve belli ki senden gayet iyi bir ekip lideri olur; çünkü çevrenle olan ilişkilerinde yeri geldiğinde otoriter, yeri geldiğindeyse uyumlu ve katılımcısın. Hangi noktalarda kontrolü ele alman, hangilerinde başkalarına sorumluluk vermen gerektiğini güzel ayarlıyorsun. Birlikte çalıştığın insanları bezdirecek biri değilsin kesinlikle!

melda-can1

50 çıktı

nilyaren01

%75 kontrol delisi çıktın! Her zaman olmasa da, çoğunlukla iplerin elinde olmasından ve olayların kontrolünü almaktan hoşlanıyorsun. Tam manasıyla kontrol delisi kesinlikle diyemeyiz senin için; bunun oldukça yorucu olduğunun bilincindesin ve bazen bazı işleri akışına bırakabilmek gerektiğini de kavramışsın. Yine de bilhassa belli başlı konularda kontrolü kaybetmekten ödün koptuğu da gerçek!

chatean

ben olayı ilk soruda bitirdim zaten meslek= asker gerisini çözmeye gerek bile yok çıkacak olan sonuç %100 hatta %150 falan olur :)

tylrswft13

%100 kontrol delisi çıktın!

Görüş Bildir