Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yurtdışının Taşı Toprağı Altın!

İş Yaşamı-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Yurtdışının Taşı Toprağı Altın!

Yurtdışının Taşı Toprağı Altın!

Esnek çalışma alanları sağlayıcısı Regus’un gerçekleştirdiği Küresel Anket Raporu’na göre Türkiye’deki şirketlerin ihracat yatırımları için en kârlı gördüğü bölgeler arasında Ortadoğu (yüzde 57) ve Çin (yüzde 42) başta geliyor.

Bunun yanı sıra yurtdışında varlık göstermenin önündeki en büyük engeller arasında ise evrak işleri ve emlak maliyetleri (yüzde 79), risk yönetimi (yüzde 49), imaj oluşturma (yüzde 42), yerel vergi ve düzenlemeler (yüzde 37) görülüyor. Araştırmanın küresel ortalamalarına göre, ihracat yapan firmaların, yalnızca iç pazarda ticaret yapan firmalara göre kâr ve gelir artış oranları da oldukça yüksek.

Ekonomik belirsizliğin devam ettiği dünya piyasasında, uluslararası ticaretle uğraşan firmaların, iç pazarlardan çıkmayan firmalara oranla önemli ölçüde daha fazla gelir ve kar elde ettiği gözleniyor.

Küresel ortalamalara göre, ihracat yapan firmaların yüzde 50'si son 12 ay içinde karlarını arttırdığını belirtirken; bu oran iç pazarlarda ticaret yapan firmalarda sadece yüzde 38.

Denizaşırı faaliyetlerde Çin en popüler hedef olsa da, Euro'nun geleceğine ilişkin süregelen tüm ekonomik endişelere rağmen; Avrupa, popüler ve karlı bir pazar olmaya devam ediyor.

Belirtilen veriler; dünya çapında 90'dan fazla ülkede ve 20.000'den fazla üst düzey işletme yöneticisinin görüşlerini inceleyen küresel esnek çalışma alanları sağlayıcısı Regus'un ihracatla ilgili ikinci küresel anket raporunun temel bulgularını oluşturuyor.

Regus Türkiye Ülke Müdürü Erim Denel: “Anketimiz gerçekten denizaşırı ülkelere açılmanın avantajlarını ortaya koyuyor” diyor ve ekliyor: “Gelirler ve kârlılık açısından önemli farklılıklar var. Pazarlarını genişletmek amacıyla henüz yurtdışında ticaret yapmaya başlamamış, küçük ya da büyük bütün şirketler yurtdışına açılmayı kesinlikle önümüzdeki yılın planları arasında en üst sıraya koymalı. İç pazarlarında yavaşlama veya dış pazarlarda ürünlerine daha fazla talep olması gibi sebeplerden dolayı, nerede yerleşik olursa olsun tüm işletmelerin gözlerini daha uzağa dikmeleri gerekiyor. İç pazarları bir kenara bırakırsak, dünya üzerindeki işletmelerin neredeyse yarısı, artan orta sınıf nüfusu ve kişi başına düşen milli geliriyle Çin'in yurtdışına açılmak için ideal bölge olduğu konusunda hemfikir. Avrupa ise bir sonraki en iyi hedef olarak görülüyor. Bunun nedeni büyük ihtimalle Euro bölgesinde uzun süredir var olan ihracat bağlarının yanı sıra Almanya ve İngiltere gibi daha güçlü ekonomilerin varlığı. İhracat yapan işletmeler yeni pazarlara açılmanın korkulacak bir tarafı olmadığını söylüyor. Regus'un sunduğu iş merkezleri gibi tesisler sayesinde, evrak işleri ve emlak maliyetleri gibi ilk akla gelen engeller aşılabilir ve şirketlerin geleneksel olarak yurtdışına açılmayla ilişkilendirilen finansal risklere girmeden ilgili pazarlarda yerel bir varlık oluşturmaları sağlanabilir.”

Uluslararası ticaret yapan şirketler yerel gerilemelerle mücadele etme ve ülke pazar risklerini dağıtmada daha iyi konumlanmış durumdalar. Bu şirketler aynı zamanda kur dalgalanmaları avantajlarından daha iyi yararlanabiliyor ve eğer esneklerse, ani geri çekilme veya hızlandırma operasyonları ile pazar değişimlerine tepki vermede daha hızlı olabiliyorlar. Birden daha fazla ülke ile ticaret yapan şirketler, tek bir ülke ekonomisinin gidişatına daha az bağlılar ve böylece risklerini daha iyi dağıtabiliyorlar.

Ancak, yurtdışında ofis açmanın ilk aşamalarında, şirketlerin gelecekteki büyüme oranlarını öngörmeleri ve durumu tamamen değiştirebilecek çeşitli risk faktörlerini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Korumacılık, siyasi istikrarsızlık, doğal afetler ve zayıf yasama veya yürürlük sistemi, özellikle tutarsız alanlardaki başarı şansını her an önemli boyutlarda değiştirebiliyor.

Temel Bulgular ve İstatistikler

·Türkiye’deki şirketler için ihracat alanında en popüler pazar Ortadoğu (yüzde 57). Bu rakamı yüzde 42 ile Çin ve yüzde 41 ile Avrupa takip ediyor. Araştırmaya, Türkiye’den katılan iş insanlarına göre karlılık sıralamasında son üç bölge ise; Güney Amerika, Orta Amerika ve Avustralya.

·Türkiye’deki şirketlerin yurtdışına açılmanın önünde gördükleri en büyük engellerin başında emlak ve idari işler (yüzde 79) geliyor. Risk yönetimi (yüzde 49), yurtdışında bir imaj oluşturma (yüzde 42) ile yerel vergi ve düzenlemeler (yüzde 37) de Türkiye’deki iş insanlarının önde gelen endişeleri arasında.

· Regus’un yürüttüğü araştırmanın küresel ortalamalarına göre, son 12 ay içerisinde, uluslararası ticaret yapan şirketlerin yüzde 50'si kar oranlarını arttığını belirtirken, bu oran iç pazarlara odaklanan firmalar için sadece yüzde 38.

·Yine aynı dönemde, ihracat yapan şirketlerin yüzde 59'u gelirlerinin arttığını söylerken, iç pazarlara odaklanan firmaların yüzde 37'si gelirlerinde artış olduğunu belirtiyor

· İşletmelerin yüzde 48'inin ihracat yaptığı Çin en popüler pazar konumunda yer alıyor. Avrupa (yüzde 41) ve Kuzey Amerika (yüzde 36) en popüler pazarlar arasında ikinci ve üçüncü sırada iken, onları yeni gelişen pazarlar olan Hindistan (yüzde 31) ve Güney Amerika (yüzde 31) takip ediyor.

·İhracat için en karlı pazarlar gelişen pazarlar ve Avrupa.

·Küresel ortalamalara göre şirketler yurtdışına açılmanın en önemli zorluğu olarak emlak maliyetleri ve evrak işlerini (yüzde 60) gösteriyor. Bunu yüzde 44 ile risk yönetimi, yüzde 43 ile yerel vergiler ve yüzde 42 ile yurtdışında bir imaj oluşturma izliyor. Bu endişeler şirketlerin genişleme ve buna bağlı olarak büyüme umutlarını bastırıyor.

·Büyük ölçekli şirketler Çin’de genişlemeyi daha karlı bulurken (yüzde 56), daha küçük şirketler Avrupa ile daha fazla ilgileniyor.

·Küçük ve orta ölçekli şirketler, büyük ölçekli şirketlere kıyasla evrak işleri ve emlak giderleri konusunda daha endişeli (yüzde 63)

·Buna karşın, küçük ölçekli şirketler (yüzde 42) risk yönetimi konusunda büyük ölçekli şirketlere göre (yüzde 48) daha az endişeli görünüyor.

Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir, teşekkür ederiz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAltınÇinHindistanİngilterevergi
Görüş Bildir