Yurtdışına Vergi İncelemesi Geliyor

-

Yurtdışına Vergi İncelemesi Geliyor

Yurtdışına Vergi İncelemesi Geliyor

Hükümet, OECD ve Avrupa Konseyi’nin öncülüğünde vergi kayıp kaçağını önlemek amacıyla hazırlanan uluslararası anlaşmayı hayata geçirecek tasarıyı Meclis’e sundu.

Türkiye koyduğu çekinceyle anlaşmayı kendisiyle ilgili olarak sadece gelir, kurumlar ve KDV ile sınırlı tuttu. Geçen yıl imzalanan “Vergi konularında karşılıklı idari yardımlaşma anlaşması”nı hayata geçirecek hükümet tasarısının gerekçesinde, “Kişi, sermaye, mal ve hizmetlerin uluslararası dolaşımının gelişimi her ne kadar sayısız fayda getirmiş olsa da vergi kayıp ve kaçağının artması gibi sonuçları da beraberinde getirmiştir” vurgusu yapılarak şöyle denildi: “Gerek bunun gibi olumsuz sonuçların önüne geçilebilmesi, gerekse mükellef haklarını da gözetmek suretiyle her çeşit idari yardımlaşma yönteminin geliştirilmesi amacıyla devletler arası eşgüdüm çabalarına ihtiyaç duyulmuştur. Vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek için anlaşmaya taraf ülkeler arasında öngörülen kapsamlı işbirliği yöntemleri arasında bilgi değişimi, eşzamanlı vergi incelemeleri, yurtdışı vergi incelemeleri, tahsilatta yardımlaşma ve tebligat konuları yer almaktadır.”

Kayıp-kaçak

İmza koyan ülkelerin birbirlerinin vergiyle ilgili bilgi taleplerini karşılamasını öngören anlaşma, “Başvuran devletin talebi üzerine, talepte bulunulan devlet 14 (zamanaşımı) ve 15. (öncelik) madde hükümleri saklı kalmak üzere, ilk bahsedilen devletin vergi alacağını kendi

vergi alacağıymış gibi tahsil etmek için girişimlerde bulunacaktır” hükmünü içeriyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

vergi
Görüş Bildir